Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne adaylığını açıklayan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu, rektör adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Rektörlüğe neden talip olduğunu açıklayan Yazıcıoğlu, “Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne aday olmamdaki en önemli sebep memleketime faydalı olmayı istemek. Üniversite sektör iş birliğini sağlayarak sosyal alanda güçlü bir üniversite oluşturup topluma elde ettiği çıktılarla değer katan bir yapıyı inşa etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak

SOSYAL BİLİMLERİN ÖNE GEÇMESİ GEREKİYOR

Sosyal bilimlerin TRÜ’de ön plana çıkması gerektiğini ve turizm fakültesine de ihtiyaç olduğunu savunan Prof. Dr. Yazıcıooğlu, “Trabzon Üniversitesi ile ilgili bir çelişki var. Yeni kurulan üniversiteye teknik fakültelerden ziyade sosyal olarak kendini geliştirmesi gerekiyor. Teknik fakülteler KTÜ’de mevcut. Trabzon Üniversitesi gelişecekse KTÜ’den öğrenci çekmeyecek. KTÜ’ye 30 bin öğrenci geliyorken, siz de 15 bin öğrenci getirebilirseniz bu başarıdır. Var olan bölümlerle değil yeni oluşturacağınız spesifik özel programlarla birlikte şehre öğrenci çekmek gerekiyor. KTÜ ile rekabetçi bir yapıda olmamak lazım. Birbirini tamamlayan ve destekleyen bir yapı oluşturulursa o zaman karşı tarafta size kaynaklarını kullandırmakta bir sıkıntı çıkarmaz. Sosyal bölümlerin öne geçmesi gerekiyor. Bunlardan biri bana göre Turizm Fakültesi olarak ivedilikle kurulmalı. Modern tarıma yönelik de bölüm kurulmalı. Bölgesel tarım nasıl geliştirilebilir, yeni ürün nasıl geliştirilebilir, bu bölgeye özgü çalışma yapacak programlar açmak gerekiyor. Güzel Sanatlar, Spor Bilimleri vb. fakültelerin kadrolarını da güçlendirmek gerekli.” açıklamalarında bulundu. 

Kübra Nur KOTAMAN