TÜİK tarafından hazırlanan verilere göre Doğu Karadeniz Bölgesinin 15 yaş üstü okuma yazma bilmeyenlerin oranı açıklandı. Trabzon’da okuma yazma bilmeyenlerin oranı nüfusun %4,26’sını oluşturdu.  Bölgede okuma yazma bilmeyenlerin oranının nüfusa oranla en fazla olduğu il %5,05 ile Giresun oldu.

EN DÜŞÜK OKUMA YAZMA ORANI GİRESUN’DA

Türkiye’nin okuma yazma bilmeyenler oranlarına bakıldığında ülkenin batısında okuma yazma bilenlerin oranının daha fazla olduğu doğuya doğru gidildikçe ise okuma yazma bilmeyenlerin oranının artığı açık bir biçimde görüldü. Doğu Karadeniz’de okuma yazma bilemeyenlerin oranlarına bakıldığında birinci sırada nüfusunun %5.05’i okuma yazma bilmeyen Giresun yer aldı. Giresun’un ardından okuma yazma bilmeyenlerinin oranın en fazla olduğu il %4,60 ile Bayburt oldu . Bayburt’u % 4,26 ile Trabzon takip etti. Gümüşhane’de ise nüfusun % 3,88’inin okuma yazma bilmediği ortaya koyulurken, Rize’de okuma yazma bilmeyenlerin oranı %3,88oldu. Bölgede okuma yazma oranın en yüksek olduğu il Artvin oldu. Artvin’de okuma yazma bilemeyenleri nüfusa oranı %3,40 oldu.

TRABZON’DA 27 BİN 334 KİŞİ OKUMA YAZMA BİLMİYOR

TÜİK verilerine göre Trabzon’da 15 yaş üstü okuma yazma bilemeyenlerin sayısı 27 bin 334 olarak belirlendi. Rize’de okuma yazma bilemeyenlerin sayısı ise 10 bin kişi oldu. Giresun’da ise okuma yazma bilemeyenlerin sayısı 18 bin 715 olurken Gümüşhane’de 5 bin 116 kişinin okuma yazması olmadığı ortaya koyuldu. Bayburt’ta okuma yazma bilmeyen kişilerin sayısı 3 bin 109 kişi olurken Atrvin’de okuma yazması olmayan kişilerin sayısı 4 bin 836 olarak ortaya koyuldu.

Fatoş YETİMHELLAÇ