Pandemi döneminden en çok etkilenen sektörler arasında bulunan tiyatrolar yeniden oyun sahnelemeye başladı. Trabzon’da bulunan özel tiyatrolardan biri olan Tiyatro Zinas Trabzon’un pandemideki hallerini konu alan kattı karıştırdık adlı eserini 12 Ekimde Hamamizede İhsan Bey Kültür Merkezinde sahnelemeye hazırlanıyor.

TİYATRO YAŞAMI GÜZELLEŞTİRİR

Tiyatronun insanın yaşamını güzelleştiren yanları olduğunu söyleyen oyunun yönetmeni ve düzenleyicisi İbrahim Kavzoğlu, “Gençleri sanatsal etkinliklere katarak onların tiyatral birikimlerini artırmalarına, beceri kazanmalarına ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yola çıkan tiyatromuz; bu pandemi sürecinde sahneleyeceği komedi oyunuyla şehrimiz insanının hayatını renklendirmeyi amaçlıyor. Sanat hayatı anlamlı kılar. Yaşamı güzelleştirir. İnsanı onarır. Tiyatro ise güzel sanatların birçok dalını içinde bulunduran, onun ruhunu dinlendiren, toplumun yüreğinde çiçekler açtıran bir sanattır. Böyle bir sanat aşkla yapılır. Bizler de tiyatroya aşık, onu yaşam biçimi haline getirmiş bir topluluğuz” diyerek tiyatronun insana kazandırdıklarını anlattı.

TRABZON KÜLTÜR SANAT

VİRÜS KORKUSUYLA KİMSE BİR ARAYA GELEMİYOR

Kavzoğlu, uzun süredir kimsenin pandemi nedeniyle bir araya gelmekten çekindiği günlerde oyun ortaya koymaya çalıştıklarını belirterek, “Virüs bulaşma korkusuyla insanların bir araya gelmeye çekindiği bu günlerde, penceresiz küçük bir salonda çalışarak bu oyunu sahnelemek hem sanatsal sorumluluğumuzu hem de tiyatroya olan aşkımızı ortaya koyuyor. Pandemi koşullarındaki bölgemiz insanını sahneye taşıyan oyunumuzu İbrahim Kavzoğlu, uyarlayıp yönetti. Oyunumuzun müzikleri Tufan Ünlü’ye ait. Afiş tasarımını Bülent Sümer yaptı. Dekor ve kostüm Hasan Kavzoğlu’nun ürünü, danslar Cenker Calap’ın eseri. Yönetmen yardımcısı Hanife Gürdal Ayvaz, Koordinatör Oğuzhan Çanakçıoğlu, Kondüvit Kutluhan Çolak, Işıkta Enes Talha Çakır var. Oyumuzda Betül Fırıncı, Cenker Celap, Gökhan Soylu, Kemal Ayvaz, Nuray Tufan, Tolga Albayrak ve Zeynep Nisa Topal oyuncu olarak görev yapıyor” oyun ekibini tanıttı.

HER GEÇEN GÜN KÜLTÜREL ETKİNLİKLER ARTIYOR

Trabzon’da kültür sanat etkinliklerinin artmaya başladığını ifade eden Kavzoğlu, “Şehrimizde her geçen gün kültür ve sanat adına güzel şeyler yapılıyor. Altı tiyatro bir araya gelerek Trabzon Tiyatrolar Birliğini kurduk. Dönem başkanlığını hocamız, Sayın Ahmet Akyol’un yaptığı bu birliğin Trabzon’da tiyatro sanatına yeni bir ivme kazandıracağına ve çok önemli işler yapacağına inanıyoruz. Varlıbaş Alışveriş Merkezinde tiyatro salonu açarak şehrimizin hizmetine sunan Panki Sahne Sanatlarının genel sanat yönetmeni Sayın Tufan Ünlü’ye Zinos ailesi olarak teşekkür istiyoruz. Trabzon’da bizim gibi tiyatro yapan ve çok güzel oyunlar sergileyen topluluklar da var. Trabzonluların bizi desteklediği gibi onların da desteklemelerini istiyoruz. Çünkü onlar da çok zor koşullarda tiyatro yapıyorlar. Çalışmalarımızda bize her zaman destek olan TTSO, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkürlerimizi sunarız. Bilet ücretlerini oldukça düşük tutarak isteyen herkesin oyunumuzu izlemenizi istiyoruz. Tiyatro salonlarının enerjisini sizlerle paylaşmayı diliyoruz” diyerek Trabzon’da etkinliklere destek verenlere teşekkür etti.

HABER:Fatoş BATMAN