Trabzonlular kadar şehrinin plakasını seven, dillendiren, hayatının her noktasına taşıyan başka bir şehir yoktur.

Öyle ki Trabzonspor’un maçlarında 61. dakika seremonisi başlatılarak, Süper Lig’e yenilikler getirilmiştir.

61 trabzon

61 rakamı için saatlerin ulaşamadığı dakika denilmiştir.

Hayat bizi 61 kenara…” “61 kere maşallah” gibi nice sözler 61’e uyarlanmış, içinde 61 geçen her şeye sevgiyle bakılmıştır.

Gurbette yaşayan birçok Trabzonlu araç aldıkları zaman sırf plaklarında 61 yazsın diye bir kez daha memleketlerinin yolunu tutmuştur.

61 rakamına duyulan sevgi sadece bunlarla sınırlı mı? Tabii ki değil! Bu şehrin insanı bu rakamı adeta markalaştırmıştır. Yüzlerce belki binlerce iş yerinin isminde 61 rakamı da yer almaktadır.

Bankalar ya da resmi kurumlar şifre işlemleri için kullanıcıları hep doğum tarihleri konusunda uyarırken, bu şehirde fanatik Trabzonsporlular için uyarılar, “Şifreni 1967” olarak kullanma, “6161 rakamını seçme” gibi ikazlar olmaktadır.

Trabzon’un iki sevdası varsa biri Trabzonspor diğeri 61 rakamıdır

Bu iki sevda bu şehirde insanları verem de edebilir, mutlu da edebilir. Trabzon dışında hangi şehirde bir şehrin psikolojisini maç skoru belirleyebilir ki!..

Malum ligin ilk yarısını ezeli rakiplerimize fark atarak kapattık. Şehirdeki şampiyonluk özlemi ve bordo-mavili takımın şampiyonluk noktasında verdiği güven hem şehrin dört bir yanında Trabzonspor’un bayrağının dalgalanmasını sağlıyor hem de 61 rakamlı formaların ürünlerin sayısını artırıyor.

Su içeceksek bile üzerinde 61 yazan bordo-mavi renkli kupalar tercih ediliyor. Bizim için hava gibi, su gibi, aş gibi önemli olan Trabzonspor yolunda taraftar kalp krizi geçirip yaşamını bile yitirebiliyor.

Bunun da son örneğini ne yazık ki 2020 yılında Düzköylü Ahmet Yetim’in hayatını kaybetmesiyle yaşadık…

Bu şehir kumpasların şikenin kurbanı olmadan bir kez daha şampiyonluk kutlamayı hak ediyor. Bu şehir bir kez meydanlarında genciyle yaşlısıyla 40 gün 40 gece değil, 61 gün 61 gece şampiyonluk kutlamayı hak ediyor.

Şehirde nasıl kutlamalar yapılacağını düşünebiliyor musunuz? Ben deyim 61 bin horon halkası, siz deyin kavimler göçü yerine 61göçü.  Değil Türkiye’de dünyada ne kadar Trabzonlu ve Trabzonspor tutkunu varsa şehre akar…

Şampiyonluk kutlamalarındaki coşku Trabzon’dan tüm dünyaya yayılır!..

O gün için sabırsızlıkla bekliyoruz…

O senenin bu sene olacağına yürekten inanıyoruz…