Cinayete tahrik savunması

Songül MAZLUM-Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı 3 Nolu Erdoğdu Mahallesi’nde Tahtalı Cami önünde 15 Mayıs 2021 tarihinde gece yarısı 01.00 sularında geçmişte yaşanan küfürleşme nedeniyle meydana gelen kavga sonucu Furkan Öztürk öldürülmüş, ağabeyi Gürkan Öztürk ise yaralanmıştı. Acılı aile daha sonra da şikayetten vazgeçmeleri için araçlarının kurşunlandığını ileri sürerek Trabzon Valiliği önünde eylem yapmıştı. Furkan Öztürk’ü silahla vurarak ölümüne neden olan tutuklu sanık Bedirhan Kürşat A. ve olayla bağlantısı olduğu ileri sürülen tutuksuz 5 sanık Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

DEVA Partisi Trabzon’a Yağmurda Engel Olamadı DEVA Partisi Trabzon’a Yağmurda Engel Olamadı

TAHRİK HUSUSU OLDUĞUNU SAVUNDU

Sanıklardan Bedirhan Kürşat A., “Yaşanan bu üzücü olayda öldürme kastım yoktur. Ben bıçaklandıktan sonra ilk atışı havaya doğru attım. Sonra canımı kurtarmak için ateş ettim.” iddialarında bulundu. Tutuksuz sanıklar İskender G., Hakan B., Semih K., Serkan P., Ümit A. ise olayla ilgilerinin olmadığını ifade ederek mütalaadan sonra ayrıntılı savunma vereceklerini söyledi. Sanık avukatı ise, “Tek amacı savunma yapmaktı. Mermi girişi yerden. Tahrik hususu olduğu sabittir. Kendisine yapılan haksız saldırı sonucu bir el ateş etti.” savunmasında bulundu. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

ACILI AİLE “ADALET İSTİYORUZ” DİYE HAYKIRMIŞTI

Saldırganlar hakkında daha önce açıklama yapan aile üyeleri, “Adalet istiyoruz. Bunların arkasında başka güçler var. Yüreğimiz yandı. Mağdur olan biziz halen mağduriyet yaşıyoruz. Ellerini sallaya sallaya küçük kardeşine, yeğenine ve babaya darp edip halen mahkeme gününü beklemekteler. Biz bunların tutuklanmasını istiyoruz.” ifadelerine yer vermişti.