Trabzon’un Ortahisar ilçesinin Zeytinlik Caddesi’nde 1900’lü yıllarda yaptırılan Kostaki Konağının restorasyon çalışmaları 4 yıldır tamamlanamıyor.

2018 yılında restorasyona alınan ancak ihaleyi alan firma tarafından bir türlü bitirilemeyen Kostaki Konağı, restorasyon çalışması için bu yıl yeniden ihaleye çıkması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında geçen yıl yapılması planlanan ihale iptal edilirken, ihalenin, ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor.

trabzon konak (5)

Restorasyon çalışmasının uzaması turizm açısından da olumsuzluk oluştururken, yapılacak restorasyon çalışmalarının binanın, tüm özellikleri ve asli fonksiyonları ile korunması gerektiği vurgulanıyor.

Suudi Arabistan'dan Trabzon'a ilk charter uçuşu yapıldı Suudi Arabistan'dan Trabzon'a ilk charter uçuşu yapıldı

trabzon konak (3)

Kostaki Konağı 1900'lü (1898-1913) yılları başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak yaptırıldı. Konağın mimarlarının İtalyan olduğu belirlenen yapıda kullanılan bir çok malzemenin İtalya'dan getirildiği biliniyor. Kostaki Teophylaktos 1917 yılında iflas edince, bu yapıyla birlikte bütün mal varlığına haciz konulurken, konak Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alındı. 15-17 Eylül 1924 tarihinde Trabzon’u ilk ziyaretinde Mustafa Kemal Atatürk eşi Latife Hanım ve beraberindeki heyetle birlikte bu konakta misafir edilmişti.

trabzon konak (4)

Trabzon Valisi Ali Galip Bey zamanında 1927-1932 yıllarında 25 bin TL bedelle kamulaştırılarak, 1927-1931 yılları arasında Hükümet Konağı, 1931-1937 yılları arasında müfettişlik binası olarak kullanılan tarihi konağın bodrum kat hariç tüm kat duvarları tamamen kalem işi ile süslü. 1988-2001 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca restorasyonu tamamlanan konak, 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştı. 2018 yılında yeniden restorasyona alınan ancak ihaleyi alan firma tarafından bir türlü bitirilemeyen Kostaki Konağı, restorasyon çalışması için bu yıl yeniden ihaleye çıkması bekleniyor.