Trabzonlunun yıllardır bitmek bilmeyen dolmuş çilesi devam ediyor. Yeni dolmuşların gelmesi de durakların değişmesi de vatandaşın sıkıntısını gideremedi.

Elif Nur Gümüş - Emir Önel//  Kimi dolmuşa binememekten şikayetçi kimi fazla yolcu alınmasından. Yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmasını beklediğini dile getiren vatandaşlar, dolmuş kadar belediye otobüsü ve ulaşım ücretlerinden de şikayetçi.

Şoförler odası ve belediye’nin trafik sistemini çözemediğini ve bu nedenle sorunların devam edeceğini söyleyen Selim İsaoğlu, “Minibüslerden, yeniliklerden memnunuz ama taşıma amaçlı olarak memnun değiliz. Burada şoförlerinde suçu yok ki yetişmiyor çünkü taşımacılıkta sorun var. Şahsen ben dolmuşa binerken dolu olsa bile ayakta gideyim diyorum. Yetişmiyor, işimi görmek istiyorum. Hem trafik komisyonu hem şoförler odası hem de belediye trafik sistemini çözemedikleri için bu sorunlar devam edecektir. Meydan parkının altını görüyorsunuz insanlar ne yürüyebiliyor ne arabayla gidebiliyor. Öncelikle toplu taşımaya dönmemiz gerek diyorum. Yıllardır raylı sistem hakkında hikaye uydurup kandırıyorlar. İnsanları rahatlatmak için bir şeyler yapıyor gibi görünüyorlar ama yapmıyorlar. Ne trafiği ne de yaya akışını rahatlatamıyorlar. Bu sorunu böyle çözemezler. Siyasi ve rantlar olduğu sürece bu sorunu çözemezler yani. Memnun değilim.” dedi.

“İLÇEDEN MERKEZE DAHA FAZLA YOLCU ALINIYOR”

İlçeden merkeze ulaşımın daha zor olduğunu söyleyen Arzu Özkan “Yerleşim açısından daha rahat, tıka basa gidiliyordu ama trafik her şekilde var bunun önüne geçemiyoruz maalesef. Özellikle ilçeden merkeze gelmeye kalktığımız zaman inanılmaz derecede yolcu alıyorlar normalde yasak ama bizim insanlarımız bu yasağa ne kadar uyuyorlar tartışılır. Bir lira daha fazla almak için yolcu alınıyor, insanlar üst üste gidiyor buda yolcuları rahatsız ediyor. Pandemi sürecini de tam olarak atlatmış değiliz. Kimse ne yazık ki kurallara uymuyor. İl bazına aldığımız zaman o kadar sorun yaşamıyoruz ama ilçe olarak ele aldığımızda hala sorunlar devam ediyor. Gelmeleri bir sıkıntı, bindiğimiz zaman gitmesi ayrı bir sıkıntı. Duraktan çıkarken ayakta yolcu almıyorlar evet ama merkezden çıktıklarında yolda dolduruyorlar. Birde yolunu o kadar bulmuşlar ki… Polis gördükleri zaman yolcuların yere eğilmesini istiyorlar. Maalesef bu dolmuşlarda sürekli sıkıntı var. İlçe bazında çok fazla araba var. Araklıyla kıyaslarsak 300-400’e yakın araç var ama bilmiyorum insanların doyumsuzluğu galiba. Şikayet edildiğinde de ‘abla ne yapalım boş mu gidelim, biliyorsun mazot zamlandı’ diyorlar. Bu zam hepimize vurmuş durumda, sadece sana değil ki, ekonomik kriz herkese var. Milletimiz kar gütme odaklı olduğu için ne dersek diyelim boş maalesef. Bizlerde alıştık her sürece.”

19 yıl cezası bulunan şahıs Trabzon'da yakayı ele verdi 19 yıl cezası bulunan şahıs Trabzon'da yakayı ele verdi

“DOLMUŞLAR MEYDANIN BAŞINA BELA”

Şehrin merkezinde dolmuş durağının olmaması gerektiğini savunan Selaaddin Ateş, “Dolmuşlar meydanın başına bela bak şu Sağıroğlu otelin oradan geçilmiyor. Rezillik diz boyu. Samsun’da 3 tane dolmuş hattı var, Kayseri’de dolmuşları kaldırmışlar, Sivas’ta, Bursa’da kaldırıp otobüs yapmışlar. Buranın eti ne budu ne bu dolmuşlar buraya dolmuş. Postanenin önü ayrı bir rezillik bunlara bir yer göstermeleri lazım, şehir rahatlasın. İnsanlar rahatız oluyor. Aşağı in dolmuş yukarı çık dolmuş. Buranın eti ne budu ne meydanda dolmuş olur mu? Ben kaldırılmasından yanayım.” ifadelerini kullandı.

DENETİM YOK!

Akşam saatlerinden sonra dolmuşları denetlenmediğini ve yeni bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu ifade eden Ömer Furtan, “Dolmuşlar 12 kişi yerine 14 kişilik olabilirdi. Özellikle sahil hattında, ilçelerimizde, Akçaabat dolmuş durakları, Arsin-Araklı dolmuş durakları tamamen dönüşüme geçmelidir diye düşünüyorum. Yasak olmasına rağmen ayakta yolcu alabiliyorlar. Denetim maalesef gündüz belli saatlerde var ama akşam saatlerinde denetimde yok binecek dolmuşta yok.  Dolmuş bulmakta güçlük çekiyoruz, gece 10’dan sonra yolda kalıyorsun. Çalışan gençlerimiz, kardeşlerimiz var, Moloz’a geldiklerinde dolmuş bulmakta sıkıntı çekiyor. Ayakta yolcu alıyorlar ama bunun da bir sınırı yok, abartılıyor, insanlar nefes nefese gidiyor. Çok tehlikeli bir yolculuk yapıyoruz. Dönüşümde özellikle sahil hatlarının yani ilçe minibüslerinin bu dönüşüme dahil olmasını ve mantıklı bir dönüşüm olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“MİNİBÜSLERİ RASTGELE PARK ETMELERİ TRAFİĞİ AKSATIYOR”

Postanenin önünde bulunan dolmuş durağında, dolmuşların biçimsiz park edilmesi sonucu trafikte sıkıntıların gerçekleştiğini söyleyen Hüseyin Kakışım, “Trabzon’da dolmuş problem. Hele postanenin orada, dolmuşların toplandığı yerde Uzun Sokaktan gelen bir araç sabahın sekizinde postaneyi dönemiyor. Minibüsleri rastgele park etmişler. Trafiği aksatıyorlar. Buranın sahibi yok, dur diyen yok, polis yok, denetleme yok, dur diyen yok. Bura sahipsiz bir şehir… Dolmuşları doldurmuşlar şehrin ortasına aynı köy minibüs durağı gibi. Hiç yakışmayan bir şey, şu mega kente böyle bir görüntü hiç yakışmıyor. Ben dolmuş mağduruyum zaten sabahları aşağı inerken dolu geldiği için binemiyoruz yer yok. Hele yağmur varsa mümkün değil.” dedi.

HALK ÖNERİLERDE BULUNDU

Kadir Aktaş “İnsanların bir yerlere gitmesi gerekiyor mecburen kullanıyorlar. Çok fazla kişi olmadıkça ben bunda bir sorun görmüyorum ama birkaç kişiden fazlası gerçekten problem oluyor. İş dolmuş şoförlerinde bitiyor. Onlar almazsa hiçbir problem olmaz.” yorumlarında bulundu. Mustafa Yılmaz, köprü altı dolmuşlarında artış talebinde bulunarak “Şehir içi dolmuşları çoğunlukla köprü altına gelmiyor. Ondan şikayetçiyiz. Ayakta yolcu alıyorlar vatandaş postaneden meydana yürüyor. Köprü altı dolmuşlarının daha yoğun olması gerekiyor.” dedi. İsmini vermek istemeyen bir vatandaş ise, “Binmiyorum binmekte istemiyorum. Bazen iniyorum fiyatlarda çok kötü. Dolmuş fiyatları otobüs fiyatlarının iki katı. Dolmuşların ayakta yolcu alıyor olmasından şikayetçiyiz.  Otobüs fiyatları 3,75, dolmuş fiyatları 7,5. Bunlara bir ayarlama yapılsa en azından otobüslerin yükü hafifler. Dolmuşçularında ayakta yolcu alması şikayeti biter.” dedi.