3.LİG KULÜPLERİ AÇLIK SINIRINDA

Trabzon’un güzide kulüplerinde Ofspor’un Başkanı Olcay Saral, 61 Medya’nın konuğu oldu. Türkiye Futbol Federasyonu’nda yapılan seçimlerden, yeni sezon planlamasına ve takımın eski renklerine dönüşü ile ilgili birçok konuda editörlerimizden Ezgi Alp’e açıklamalarda bulundu.

olcay saral haber 2 (1)-2

Uzun zamandır yerel medyadan beklenilen ilgiyi göremediklerini belirten Saral, “Her zaman davet ediyoruz ama çoğunlukla gelen olmuyor, siz kendiniz düşünüp aradığınız için, ilgilendiğiniz için teşekkür ederim” sözleri ile sohbete başladı.

Federasyon seçimlerinde beklenilen oldu!

Türkiye Futbol Federasyonu’nda yapılan seçimlerde Mehmet Büyükekşi’nin seçilmesi ve süreçle ilgili, orada bulunan biri olarak atmosferi bizlere anlatan tecrübeli yönetici, “Federasyon seçimleri vardı evet. Zaten uzun zamandır seçimler için tek aday çıkıyor. İkinci aday için yeterli imza toplanamıyor. 10 yıllık başkanlık sürecimde en ciddi Haluk Ulusoy’un adaylığını hatırlıyorum, eski bir başkan olarak oda yeterli oyu toplayamamıştı. Bugün biz yine iki liste yarışsın, kulüpler isteklerini daha rahat dile getirebilsin istedik, bu yüzden yine eski bir kulüp başkanı olan ve 2. Lig 3. Lig kulüplerinin sorunlarını bilen Hüseyin Yangın’a destek verdik. Rekabet olmasının iyi olacağını düşündük ama maalesef kendisi de 39 ıslak imza toplayabildi, dolayısıyla beklenen bir sonuç oldu. Adaylığını en başta açıklayan Mehmet Büyükekşi başkan seçildi. Erken kalkan yol aldı. Ama sanırım uzun zamandır yapılan seçimlerde en düşük oyu alan başkan oldu. 3’te 1 gibi bir oy aldı.”

olcay saral haber 2 (1)-1

“Artık TFF’de bir temsilcimiz var!”

Bu yönetimde bizim uzun zamandır yapmak istenilen bir şeyin gerçekleştiğini belirten Saral, “Alt liglerin sorunlarının da konuşulabilmesi, ulaştırılabilmesi için 2. Ve 3. Lig Kulüpler Birliği ve aynı zamanda Kırklarelispor Başkanı Volkan Can, TFF yönetimine girdi. Bizim orada hakkımızı arayacağını sözümüz olacağını düşünüyoruz” dedi.

olcay saral haber 2 (1)

Süper Lig Kulüpleri Destek Vermedi Ama Yasal Hakkımızı Arayacağız

Trabzon'da kaza! Yaralılar var... Trabzon'da kaza! Yaralılar var...

Olcay Saral, Federasyon seçimlerinde bir de önerge verdiklerini fakat destek göremediklerini belirterek, sözlerini şu şekilde açıkladı, “Ayrıca biz bir önerge vermiştik, fakat oy çokluğu sağlanamadığı için önerge kabul edilmedi. 3’te 2 oy toplamanız gerekiyordu. Bu nedenle de Süper Lig kulüplerinin desteğini almamız gerekiyordu. Ama Süper Lig kulüpleri de bir nebze biz onların cebinden para istediğimiz için önergeye pek sıcak bakmadı. Ama bizim de savunduğumuz konu şu; Merhum Başkan Hasan Doğan ve eski Spor Bakanı Mehmet Ali Şahin zamanında kulüplere tanınan anayasal bir hak var, bu hakkın çiğnendiğini noktasında federasyondan isteklerimiz oluyor, sistemlerimiz oluyor, nedir bu hak? Süper Lig’in isim hakkının sponsorluk bedelinin alt liglere de dağıtılması, yani Spor Toto Süper Lig isminin, geçmişte farklı anlaşmalar da oldu, bu anlaşmanın gelirinden alt liglerinde faydalanması. 3.Lig’e yüzde 35, 2. Lig’e yüzde 25, yüzde 12’lik bölüm Federasyona kalan kısımda Süper Lig ekiplerine dağıtılır. Buradaki gaye şuydu; Bu Türkiye’de alt yapı gibi görülen biz kulüplere maddi destek olması açısından düzenlenmiş bir maddeydi. Türkiye ismi kalkıp, yerine bir sponsor ismi gelecekse bunu Türkiye’de gelişmek de olan gençlere de imkan olarak sunmak gerekirdi. Buna o dönem başta Aziz Yıldırım olmak üzere birçok Süper Lig ekibi karşı çıkmıştı. Şu an bırakın yüzde 35’i yüzde 10’u bile alamıyoruz. Bugünde bununla ilgili çalışmalarımız, görüşmelerimiz oldu. Eğer ki bu hakkımızı alamama durumu devam ederse, bizler yasal haklarımızı da aramayı düşünüyoruz.”

olcay saral haber 2 (3)

“Trabzonspor Bir Oyuncu İsterse O Artık Trabzonspor Oyuncusudur!”

Transfer döneminde Trabzonspor ile olan iletişimleri hakkında da sorular sorduğumuz Saral, bu süreci ve iletişimi de samimi bir şekilde açıkladı. Başkan Saral, “Trabzonspor ile oyuncu konuşması geçerken, ben hep aynı şeyi konuşurum. Çok başkan değişti tabi ben 10 yıldır buradayım, Sadri Şener, Muharrem Usta, İbrahim Hacıosmanoğlu ve son olarak Ahmet Ağaoğlu... Ben hep şunu söylüyorum, Trabzonspor ile bizim aramızda oyuncu mevzubahis olduğunda, yani onlar bizden alt yapıdan veya profesyonel bir oyuncu istediğinde biz rakamsal olarak bir şey konuşmayız, o oyuncu artık Trabzonspor’un oyuncusudur öyle bakarız. Aynı şekilde bizimde Trabzonspor’un düşünmediği oyuncular noktasında tasarrufumuz bu şekilde. Ama tabi, bizde ki küçük bir çocuğun Trabzonspor’a gitme sevki ile Trabzonspor’da yetişmiş bir gencin bize, alt liglere gelme heyecanı aynı olmuyor. O yüzden oradan oyuncu alıp oynatmak bizim için kolay olmuyor. Özellikle 3. Lig olduğu için daha da zor. Trabzonspor beklentisi ile büyüyen yetişen çocuklara şimdi siz gidin 2. Lig’e 3. Lig’e oynayın denildiğinde onlar için de bizim için de zor bir dönem oluyor. Bu sadece bize yani Ofspor’a özel bir durum değil, Yomraspor ve hatta 1461 Trabzon için de bu geçerli. Dolayısıyla bizim yine oyuncu taleplerimiz olacak ama geçen yıl çok fazla faydalanmadık, çünkü gençlerin de şimdi kamp isteği var, o kadroda bulunma isteği var. Hayallerini zorluyor, o süreçte de anlaşma süresi uzuyor. Bizim de bir an önce kadro yapılanmamızı tamamlamız gerekiyor. O yüzden bizim için de zor oluyor” dedi.

olcay saral haber 2 (2)

“Teklif Gelen Oyuncularımızın Durumuna Bakarak Ardından Transfer Yapacağız…”

Yeni sezon kadro yapılanması ile ilgili de planlamalardan söz eden Saral, “Tecrübeli oyunculardan ziyade biz alt liglerde hep genç oyuncular ile mücadele etmeye gayret ediyoruz. Geçen sezon yaş ortalamamız, 22’ydi bu sezon 23 olmuştu. Yani kadro haliyle bir yaş yaşlanmıştı... Biz üç yıldır play-off mücadelesi veriyoruz. Pandemi de ligler yarım kaldığında biz, ligde 6’ncı sıradaydık ve play-off hattındaki takımlar sadece play-off oynayacak denildiğinde, biz biraz haksızlık olduğunu vurgulamıştık, ama o gün kendileri ilk 5’in içindeydiler, biz 6’ıncı sıradaydık. Biz 8 takımın play-off oynaması gerektiğini, ligin yarım kaldığını ve bu şekilde haksızlık olacağını vurgulamıştık ama talebimiz karşılık almadı. Bu nedenle kırgınlıklarımız var. O dönemden sonra biz play-off hep oynadık ama başarılı olamadık, arzuladığımız şampiyonluğa ulaşamadık. Hep genç kadrolarla mücadele ettik, aralarında tecrübeli oyuncular da var tabi, 3-4 sezondur benzer bir oyuncu kadrosuna sahibiz, belki yeni arayışlarımız olabilir, yeni heyecanlar olabilir. Oyuncularımıza teklifler var, bunları değerlendirmek, kulübümüze para kazandırmak istiyoruz. Öncelikle değer bulmuş piyasa yapmış oyunculara olan ilgileri değerlendirmek istiyoruz. Sezonun başlamasına 1 aylık bir süreç var, getireceğimiz gelirle neler yapabileceğimizi görmemiz de gerekiyor.”

“Başkan Aynı, Yönetim Şekli Aynı Ama Borç Artıyor…!”

Gelirler konusunda dün TFF’de yapılan kongrede söz aldığını dile getiren Saral, “Konuşmamda da şu örneği verdim. 10 yıldır başkanlık yapıyorum. Her kulübün şikayet ettiği bir konu ekonomi. 2012 yılında başkan olduğum dönemle, 2016 yılında devam ederken ki o 4 yıllık süreçte, kulübün borçlarını hep ödemeye çalıştım. Çok fazla mahkemelik borç vardı. Bunları ödedik, hiç bir icralık borcumuz kalmamıştı ve bundan sonraki süreçte de denk bir bütçe ile kulübü yönettim. Fakat son 3 yıldır, kulübün borcunun sürekli arttığını gözlemliyorum. Kulüp aynı kulüp, başkan aynı başkan, tarz aynı tarz. Alınan önlemler aynı önlemler fakat borç sürekli büyüyor. Bu da futbol ekonomisinin çok bir döneme girdiğinin göstergesi. Federasyonda yapılan toplantıda da kulüp gelirlerinin hiçbir şekilde atmadığından bahsettim. Zaten iki tane net kalem gelirimiz var bunlardan biri TFF’den aldığımız gelir, diğeri de Spor Bakanlığı’ndan aldığımız gelir. Federasyondan gelen geliri bu noktada örneklendirdim. Yaklaşık bir milyon gibi bir para alıyoruz. 2012 yılında bu rakamı aldığımızda yüzde 10’unu sigorta primi olarak ödüyoruz. Yani sigorta gideri olarak ödüyoruz. Yani yaklaşık 100 bin lira. Bugün 10 yıl aradan geçti, sigorta gidersiniz 840 bin liraya ulaştı. Yani yüzde 10 harcarken gelinen noktada yüzde 10 bize kalıyor. Bunları orada anlatmaya çalıştık.”

TFFF

“Açlık Sınırındayız!”

“Tüm futbol kulüpleri benzer şeylerden şikayetçi fakat bizim anlatmaya çalıştığımız şu” diyerek sözlerine devam eden Saral, “Bir Süper Lig kulübü ya da bir 1. Lig kulübü çok mütevazı bir takım kadro yapmak istediğinde, yani denk bütçe yapabilir hatta para artırabilir. Örneğin Trabzonspor çok mütevazı bir kadro kurarak hiç borç çıkartmayabilir hatta para artırabilir. Ama biz hiç oyuncu almadan bile ekşi 2 milyon ile sezona başlıyoruz. Yani bizim her aldığımız oyuncu borcumuzu artırıyor. Yani açlık sınırı dediğimiz olayda, biz açlık sınırının 4 milyon olduğu bir ligdeyiz ama gelirimiz 2 milyon. Dolayısıyla bu kaybın en azından önlenmesini savunuyoruz. 2 milyon rakam alıyoruz. Bu rakamın 10 milyon olması gerekiyor. Biz geçtik 10 milyonu en azından açlık sınırı diye tabir ettiğimiz 4 milyon olması bile en azından yasal olarak gelirimiz olmalı” dedi.

“Türkiye’de Tekiz…”

Kulübün kuruluş renklerine dönüşü ile ilgili de konuşan Saral, “Bordo Sarı, kulübün ilk renkleri. Ben kamuoyu ile paylaşmıştım nedenlerini ama, bir kez daha anlatmak gerekirse. Kulüp 1968 yılında kurulduğu zaman o zamanın gençleri tüm imkansızlıklarda kulübe bordo sarı renkleri vermişler. O insanlardan hala hayatta olan yaşayanlar ve bazen beni gördüklerinde sitemleri de oluyordu. Kulübün ilk renkleri, kuruluş renkleri. Türkiye’de ki tek renkler. Türkiye’de bordo sarı başka renklere sahip bir kulüp yok. Yani sarı kırmızı olsaydı kulübün renkleri bende dikkate almayabilirdim ama Türkiye’de tek bu renklere sahip kulüp olması da önemli bir detay. Hem geçmişe saygı, vefa ve minnet hem de tek olma özelliği. Geçmişe baktığımızda Kulüp 1968 ve 72 arasında faaliyet gösterip aldığı bir cezadan dolayı kapatıldığında o zamanlar Ofspor unutulmuştu zaten. Of Çayspor kuruluyor farklı bir kulüp renkleri yeşil kırmızı, Of Gençlerbirliği FK kuruluyor renkleri mavi lacivert. Sonra 1992 yılında Onursal Başkanımız Rahmi Sarıalioğlu kulübü yeniden kurduğunda yeniden Bordo Sarı olarak faaliyete başlıyor. 92 ile 96 yılları arasında bu renkler kullanılıyor. O zamanlar kimse bir şey dememiş, herhalde sosyal medya yoktu diye mi bilmiyorum. 1996 yılında ise Ofspor, amatör kümedeyken, Trabzon Beldespor’u satın alıyor. Beldespor Başkanı Alparslan Özdemir, sevdiğimiz bir abimiz. Bu satın almadan dolayı Ofspor, bana göre doğru olmayan bir karar ile, ben o zaman 25 yaşında bir kulüp yöneticisiydim. Bana göre yanlış bir karar olduğunu daha sonra daha da net anladım. Trabzon Beldespor’un Mavi Beyaz renkleri vardı, Ofspor da Bordo Sarı işte Ofspor’un Bordosu, Beldespor’un Mavisi ile birleştirildi. Hatta tüzükte 4 renk de vardır ama kamuoyunda hep Bordo Mavi olarak yer alır. 2 yıl önce ki kongremizde aldığımız karar ile öz renklerimize dönme kararı aldık. Yani bizim renklerimiz aslında iki yıldır Bordo Sarı zaten ama bir geçiş süreci yaşamak istedik hatta formalarımızda sarı rengi kullandık. Ama Bordo Sarıyız demedik, kimsede formadaki sarı rengi sorgulamadı, ne zaman biz açıkladık gürültü koptu. Bordo Mavi, Trabzonspor’a özel renkler kaldı ki eleştirilmemizi de anlamıyorum, Trabzon’un hiçbir ilçesinin takımının rengi Bordo Mavi değil, biz hiçbir yerden ayrılmadık, aykırı bir şey yapmadık. Öz renklerimize dönmedik kaldı ki her takımının rengi biri ile çakışıyordur, biz Türkiye’de tekiz. Yani bundan sonra bir takım kurulup rengini bordo sarı yaparsa bizi taklit etmiş olacak” ifadelerini kullandı.