Trabzon'da taş fırınlarda pişirilen ve Türkiye'nin dört bir yanında satılan Vakfıkebir ekmeği, uzun süre taze kalması ve lezzeti dolayısıyla talep görüyor.

Trabzon'da taş fırınlarda ekşi maya kullanılarak yapılan Vakfıkebir ekmeği, uzun süre taze kalmasıyla gezginlerin uğradıkları lezzetler arasında yer alıyor.

Bölgede yıllar önce yaylaya gelen ailelerin bayatlamayan ekmeğe ihtiyaç duyması üzerine taş fırınlarda yapılmaya başlanan Vakfıkebir ekmeği, şimdi Karadeniz Sahil Yolu üzerinde açılan birçok fırında satılıyor.

vakfıkebir ekmeği 2 (1)-1

Uzun süre taze kaldığı için özellikle güzergâhta seyahat edenler tarafından ziyafet olarak alınan ekmek, 1 ile 25 kilogram arasında değişen ağırlıklarda üretilebiliyor.

İlçede uzun yıllardır Vakfıkebir ekmeği üreten ve aynı zamanda Vakfıkebir Fırıncılar Derneği Başkanı olan Davut Kutoğlu, Anadolu Ajansı'na Vakfıkebir ekmeğinin ilçenin kurulduğu 1860'lı yıllardan beri üretildiğini söyledi.

Çukurçayır'daki arsa satışı Belediye Meclisinde kriz çıkardı Çukurçayır'daki arsa satışı Belediye Meclisinde kriz çıkardı

vakfıkebir ekmeği 2 (1)

Ekmeğin içerdiği ekşi maya sayesinde uzun süre bayatlamadığını kaydeden Kutoğlu, "Ekmeğimiz sadece un, su, ekşi maya ve tuzdan oluşuyor. Ekmeğimize göre ortalama 6-7 saatlik bir üretim süreci var. Yaz ve kış sıcaklık farkları. Önce ekşi maya, un, tuz yoğrulur. Sonra su ilave edilir.Daha sonra tekneye alınarak dinlenmeye bırakılan hamur 200 derecede taş fırında 1-2 saat pişirilir. "

vakfıkebir ekmeği 2 (3)

-Yurt dışına da satılıyor

Vakfıkebir'e yurt içinden ve yurt dışından gelenlerin sayısının arttığı yaz aylarında ekmeğe olan talebin arttığını anlatan Kutoğlu, "Yaz aylarında dışarıdan gelenlerin sayısı nedeniyle ekmeğe olan talep yüzde 100'ün üzerinde oluyor. il ve yurt dışı gözle görülür şekilde arttı. "Yurt dışına çalışmak için giden insanlarımız, yaşadıkları yerlere Vakfıkebir ekmeğini götürüyor. Ekmeğin uzun süre bayatlamaması ve uzun süreli tüketilmesi yerel olarak tercih edilmesini sağlıyor” dedi.

vakfıkebir ekmeği 2 (2)

Türkiye'nin farklı illerinde Vakfıkebir ekmeği üreten birçok fırının bulunduğuna işaret eden Kutoğlu, katkı maddesi içermediği için bu ekmeği insanların gönül rahatlığıyla her yerden alabileceklerini sözlerine ekledi.