Rusya’nın işgal ettiği ve 11.’liğe yükselen Ukrayna’nın bu nedenle kupalara ekip gönderip göndermeyeceği belirsizliğini koruyor

Trabzonspor'un Penaltısız Prensi Trabzonspor'un Penaltısız Prensi

Süper Lig ’de şampiyonluğa ulaşan Trabzonspor ’a önceki gün UEFA’dan müjdeli haber gelmişti. UEFA, Rusya’yı ulusal ekipler ve 2022-23 sezonu için de kulüplerini turnuvalardan men ettiğini açıklamıştı. Böylece 2022-23 sezonunda kupalara katılım için UEFA ülke sıralamasında 13. sırada yer alan Türkiye, 8. Rusya’nın listeden çıkışı sonrası 12.liğe çıktı. Bu sayede bordo-mavililer, normalde 3. ön eleme turundan başlamış olacağı Kupa 1’de açılışı an itibarıyla play-off’tan yapacak ve iki yerine tek ön elemeye çıkacak. Ayrıca Türkiye Kupası şampiyonumuz gelecek sezon Avrupa Ligi’ne 3. ön eleme yerine play-off’tan, lig üçüncümüz de Konferans Ligi’ne 2. yerine 3. ön elemeden start verecek. Ancak Rusya’nın işgal ettiği ve 11.’liğe yükselen Ukrayna’nın da arasında bulunduğu zor durum nedeniyle kupalara ekip gönderip göndermeyeceği belirsizliğini koruyor. Ülkede futbol ligleri, şampiyon belirlenmeden sonlandırıldı. UEFA, Ukrayna mevzusunda organik olarak son derece duygusal davranarak, bir halde onları kupaların arasında tutmak istiyor.

Türkiye UEFA'da kaçıncı sırayı alacak?

Ukrayna Futbol Federasyonu’nun hepimiz gibi haziran ayı başına kadar Avrupa’ya göndereceği takımları UEFA’ya bildirmesi gerek. UEFA, Ukrayna ile bu konuda görüşmelerini sürdürüp, kısa müddette onlar için sağlıklı bir çözüm bulmayı hedefliyor. Barışın ne vakit sağlanacağı da sual işareti olduğu için şayet Ukrayna takımları Avrupa’da yer alamazsa, Türkiye o zaman UEFA’da 11. sıraya çıkacak. Böylece Trabzonspor’un, Şampiyonlar Ligi’nde direkt gruplara gitme ihtimali doğacak. Avrupa’nın kulüpler bazındaki 1 numaralı organizasyonu Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmak, her açıdan fazlaca önemli. Bu büyük turnuvada yer almak, bununla beraber maddi anlamda kulüplere büyük hasılat anlamı taşıyor. Eğer Trabzonspor, gruplara doğrudan gitmeyi başarırsa, reklam ve TV gelirlerini de işin içine kattığımızda ortalama 25 milyon euroluk bir paranın da sahibi olacak.