Trabzonspor’un genç ve başarılı oyuncusu Dorukhan Toköz bordo-mavili takıma transfer sürecini, şampiyonluk kutlamalarını, kariyerini ve hedeflerini günebakış’a anlattı

Trabzonspor’un başarılı oyuncusu Dorukhan Toköz, günebakış’a özel açıklamalarda bulundu. Sezon başında Beşiktaş’la yollarını ayırdıktan sonra Trabzonspor’la anlaşan genç oyuncu bu sezon ortaya koyduğu performans ve karakteri ile de taraflı tarafsız herkesin büyük sevgisini kazandı. Genç oyuncu Antalyaspor ile oynanan karşılaşmada attığı 2.golle de bir anlamda şampiyonluğu getiren skoru sağlayan isim oldu. Mütevazı yapısı, sempatik tavırları ve karakteriyle büyük taraftarların da sevgilisi olan Dorukhan Toköz günebakış gazetesine konuştu.

Beşiktaş’ta yaşadığı şampiyonluktan sonra Trabzonspor’da da şampiyonluğu yaşamanın kendisi için hem çok özel hem de gurur verici olduğunu söyleyen genç oyuncu, “İki takımla üst üste iki kez şampiyonluk yaşamak gerçekten çok özel. Zaten Türkiye’de de çok az kişiye nasip olan bir şey. O yüzden çok mutluyum. Bu şampiyonlukta hepimizin taraftar olarak da oyuncular olarak da çok büyük emeği var. O yüzden bir o kadar da kutlaması çok güzel oldu. Çok mutluyum. İnşallah böyle şampiyonluklarla kariyerim devam eder” diye konuştu.

BİRLİKTE ŞAMPİYON OLACAĞIZ

Trabzonspor’a transfer sürecinde Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın kendisiyle konuşmasının çok büyük bir etken olduğunu anlatan Dorukhan, “Hocamızın Şampiyon olacağız sözleri beni çok etkiledi” dedi. Milli Takımdan arkadaşları Uğurcan, Abdülkadir Ömür ve Hüseyin Türkmen’in de kendisini arayarak Trabzonspor’a gelmesi yönünde konuştuğunun altını çizen Dorukhan şunları söyledi: “Beşiktaş’ta kalmam yönünde teklif vardı. Ayrıca Avrupa’dan da teklifler geliyordu bana. Abdullah Hoca’nın beni arayıp planlarından bahsetmesi ve şampiyonluk hedefini anlatması tabi ki çok sevdiğim takım arkadaşlarımın da burada bulunması buraya gelmemde büyük bir etken. Buraya gelmeden önce Uğurcan, Abdüş, Hüseyin aradı. Abdullah Hoca aradı. Hocamız bana plan ve projeden bahsetti. “Birlikte şampiyon olacağız” demesi çok etkiledi beni. Ben de Abdullah Hocamı çok severim, sayarım. Çok güvenirim hocama. O yüzden buraya gelmeyi tercih ettim.”

ÇALIŞIRSANIZ İYİ OYNAMAK KOLAYLAŞIYOR

Bordo-mavili takımda ilk sezonu olmasına rağmen Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın ihtiyaç olan birçok mevkide adeta joker oyuncu olarak kullandığı ve oynadığı her mevkide de başarılı bir performans ortaya koyan Dorukhan bu başarısını da ekstra çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Başarılı oyuncu şöyle konuştu: “Takımda bazen başka mevkilerde sakatlıklar veya ihtiyaçlar oluyor. Abdullah Hocamla daha önce de çalıştığımız için beni başka mevkilerde de kullanmıştı. Sağ stoper, sağ bek, 6 numara, 8 numara. Nerede olursa sağ olsun kullanıyordu. Ben de elimden geleni yapıyordum. Ancak biz burada iyi analiz toplantıları yapıyoruz. Analiz toplantılarından sonra sahaya çıktığımızda bunun çalışmalarını hocalarımız ve Abdullah Hoca da bize çok iyi bir şekilde uyguluyor. O yüzden sahaya çıktığında ne yapacağını biliyorsun. Ne yapacağını bildiğinde, bir sistemin içinde oynadığında futbol oynamak daha kolay oluyor doğaçlamadan ziyade. Çünkü en azından nereye koşman gerektiğini veya nereyi kapaman gerektiğini, defansta veya hücumda ne yapman gerektiğini biliyorsun. Sen de ekstra çalıştığın ve iyi konsantre olduğun zaman zaten iyi oynamak daha kolay oluyor. Hafta içi oyuncular da kendi arasında konuşur. Sakatlık durumuna göre, kart cezalısı durumuna göre veya taktik antrenmanından 2 gün önce hocamız belli eder maçta ne yapacağımızı. O yüzden bugüne kadar hiç sürpriz olmadı. Ancak bazen orta saha oynamayı beklerken sağ bek oynadım, sağ bek oynamayı beklerken stoper oynadım. Ancak bu benim için çok sürpriz olmuyor. Zaten hocalar sana gelip hafta içi söylüyorlar veya antrenmanlarda bunu anlıyorsun.”

TEKLİFLER CİDDİLEŞİNCE AVRUPA’DAN VAZGEÇTİM

Sezon başında Avrupa’ya transferi konusunda konuşan Dorukhan, tekliflerin gelmesiyle birlikte Türkiye’de kalarak futbol hayatını devam ettirme kararı aldığını söyledi. Başarılı oyuncu, “Ben zaten sezon başında Avrupa’ya gitmek istiyordum. Ama olaylar ciddileştiği zaman ve Avrupa’dan önüme kontratlar geldiği zaman bir o kadar daha ülkemde kalmak istediğimi fark ettim. Bu da benim için önemli. Çünkü ülkemi seviyorum, ülkemde futbol oynamayı seviyorum. Mutluyum. O yüzden Avrupa ileride olur mu olmaz mı bilmiyorum. Bu konuda kesin bir şey söyleyemem” dedi.

YOĞUN MAÇ TAKVİMİ BİZİ BEKLİYOR

Yeni sezonda kendilerini çok yoğun bir takvimin beklediğine de değinen Dorukhan, bu yüzden de takım olarak çok daha fazla çalışmaları gerektiğini söyledi. Başarılı oyuncu, “Ancak gelecek sezon için benim planlamam, tabi ki Hocanın planlaması önemli. Ama takımımızda elbette giden oyuncular, gelen oyuncular olacaktır. Bunu en iyi yönetimimiz ve hocamız bilir. Belki hiç kimse gitmez, belki hiç kimse gelmez. Bunu ben bilemem ama biz çok kaliteli ve çok iyi bir takımız. Şampiyonlar Liginde ön eleme oynayacağız. İnşallah gruplara kalırız ve orada da çok başarılı oluruz. Öncelikle ön elemede başarılı olup gruplara kalmak istiyoruz. Orada da elimizden geldiği kadar yukarılara gitmek istiyoruz. Aynı anda ligi de götürmek istiyoruz. Bu inanılmaz yoğun bir takvim. Hepimiz çok yorulacağız. Bazen küçük sakatlıklar yaşayacağız. Bunların hepsi futbolun içinde var. Hiç kolay geçmeyecek, çok zor geçecek bizim için. “Hem şampiyon olduk hem şampiyonlar liginde çok iyi yerlere geleceğiz” sadece sözde olacak bir şey. Ancak biz başarmak için elimizden geleni yapacağız. Kolay mı? Değil. Çok zor, çok ağır bir maç takvimi ve kaliteli takımlarla sıkışık maçlar oynayacağız. Ama Trabzonspor’a yakışan bir şekilde işin içinden çıkacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Trabzonspor akşam idmanını tamamladı Trabzonspor akşam idmanını tamamladı

KARİYERLERİ İÇİN GİTMELİLER

Trabzonspor’un 1 numarası Uğurcan Çakır ile Abdülkadir Ömür’ün Avrupa’ya transferleri konusunda görüşlerini de dile getiren Dorukhan “Elbette bu konuda en iyi kararı yönetimimiz ve kendileri verecek. Ancak bana göre kariyerleri için Avrupa’ya gitmeliler” ifadelerini kullandı. Dorukhan şunları söyledi: “Uğurcan Çakır da Abdülkadir Ömür de benim çok yakın arkadaşım. İkisi de benim çocukluktan arkadaşım ikisini de çok seviyorum. İkisi de Trabzon’da yıllarını harcadı, burada çok büyük emekler verdiler fedakarlıklar yaptılar. Zamanında bu çocuklara çok büyük bonservisler geldi ancak onlar bu kulüpte kaldı şampiyonluk yaşamak için. Ve bu sezon şampiyonluk yaşadılar. Şampiyonluğun da en büyük mimarlarından bu iki arkadaşımız. Bu iki arkadaşımızın yurt dışına transferi elbette yönetimimizin bileceği iş. Bizim karışacağımız bir konu değil. Ancak ben gitmelerini çok isterim. İkisi de çok kaliteli ve iyi futbolcular. Avrupa’da çok başarılı olacaklarını düşünüyorum. Trabzonspor’u da ülkemizi de en iyi şekilde temsil edeceklerini düşünüyorum. Benim gönlüm tabi ki ikisinin de gitmesinden yana. Çünkü burada inanılmaz emekler verip takımın şampiyonluğunda çok önemli paya sahip oldular. Şimdi de bence misyonlarına Avrupa’da devam etmeleri gerekiyor. Çünkü gittikleri yerde başarılı olup çok daha iyi takımlara transfer olup Trabzonspor’u ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerini düşünüyorum. Ancak kalırlarsa da tabi ki Trabzon’un çocukları biz onlar için her zaman seviniriz mutlu oluruz. Benim çok iyi arkadaşlarım. Onların yanımda olması beraber olmak bizim için çok güzel bir şey. Diğerleri de çok iyi arkadaşlarım ama onlar eski arkadaşlarım. Kariyerleri açısından ben gitmelerinden yanayım.”

AİLEMLE BURADA ÇOK MUTLUYUZ

İstanbul’dan Trabzon’a gelirken hiçbir tereddüt yaşamadığını söyleyen Dorukhan “Elbette bazı futbolcular için futbol oynayacağı şehir önemlidir. Ancak benim için bir kriter değil. O yüzden İstanbul’dan buraya gelirken hiç tereddüt etmedim. Ailemle burada çok mutluyuz” dedi. Genç oyuncu bu konuyla alakalı şunları söyledi:

“Ben yapı olarak evden çok çıkan bir insan değilim. Antrenmanların dışında genelde evde vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Yaklaşık 10 senedir yalnız yaşıyordum. İstanbul’da iken de özellikle Milli Takım zamanlarında Uğurcan’larla oyun oynuyordum. Şimdilerde de akşamları bir çay içebileceğimiz bir yere gidip erkek erkeğe muhabbet ederiz, sohbet eder vakit geçiririz. Böyle aktiviteleri ve genelde de evde olmayı sevdiğim için şehrin ne kadar güzel olduğu ya da büyük olması, aradaki fark beni düşündürmedi açıkçası. Trabzon’a gelirken de hiç tereddüt etmedim. Ve zaten buraya geldim, buraya geldikten sonra ailemle yaşamaya başladım. Çünkü onlar Trabzon’u çok sevdi. Sağ olsunlar Uğurcan, Erce, Abdülkadir Parmak komşum. Ailem onlarla ve diğer komşularımızla çok iyi anlaşıyor. Ailece burada yaşıyoruz. Her şey gayet yolunda. Tabi ki bazı oyuncular için futbol oynayacağı şehir daha önemlidir. Belki gezecek, görecek farklı yerler isteyebilirler. Bunları da çok normal karşılarım. Ancak ben çok gezmeyi, dolaşmayı sevmediğim için benim tercihimde bu durum belirleyici olmaz.”

RAMAZANDA BOL BOL GÜVEÇ YEDİM

Trabzon’da takım arkadaşlarımızla birlikte çay içmeye gidiyoruz. Birlikte vakit geçirmeyi seviyoruz. Trabzon’un yemeklerini çok seviyorum. Uğurcan’la özellikle Ramazan ayında bol bol güveç yedik. Haşlama da içiriyorlar bana. Elbette balığı da seviyorum.

ÖNCELİĞİMİZ RAKİBE SAYGI

Süper Lig’in 37.haftasında Altay ile Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan maçta Trabzonspor’un kazandığı penaltı sonrasında taraftarların “Dorukhan ve Uğurcan’ın penaltıyı kullanması için yaptığı tezahüratlara da değinen Dorukhan şunları söyledi: “Sağ olsun taraftarımız penaltıyı ben ya da Uğurcan’dan istediler. Ancak takımın penaltıcısı ben de değilim Uğurcan’da değil. Altay da küme düşmüş bir kulüp. Uğurcan’ın ya da benim penaltıyı atacak olmamız ise bana göre Altay gibi büyük bir camiaya saygısızlık olurdu. Kaldı ki hocamız gerek bizlere gerekse de basın toplantısında kamuoyuna sürekli olarak rakibe saygıyı hep önceliğimiz olduğu mesajını vermiştir. Biz de her zaman bu şekilde hareket etmeye özen gösteriyoruz. Zaten penaltıyı kullanmak da bana göre takımda gol krallığında iddiası olan ya da skor yapmak isteyen arkadaşlarımın hakkıydı. Sağ olsunlar taraftar beni çok seviyor, ben de onları çok seviyorum. Onlara layık olduğumuz sürece de seveceklerdir. Bu nedenle de elimizden geleni yapıyoruz.”

AHMET ÇALIK’I ÇOK SEVİYORUM

Şampiyonluk kutlamalarında Konyaspor’lu merhum Ahmet Çalık’ın formasıyla sahneye çıkmasına ilişkin de Dorukhan, “Geçen sene de çok güzel kutlamalar yaptık bu sene de çok güzel kutlamalar yaptık. Ahmet abiyi çok severim. Onu anmak istedim. Ahmet abi çok iyi bir insandı. Çünkü sakatlığımda benim yanımda olmuştu. Ben de onu böyle bir günde unutmak istemedim. Ailesine de çok saygı duyuyorum” ifadelerini kullandı.