Trabzonspor'un eski teknik direktörlerinden Ersun Yanal katıldığı bir sempozyumda yaptığı açıklamalar ile gündem oldu. Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür ve birçok Trabzonspor futbolcusu ile ilgili önemli detaylar verdi...

Bir süredir herhangi bir takımı çalıştırmayan Ersun Yanal, yaptığı bir açıklama ile gündeme oturdu. Yanal, katıldığı bir sempozyumda sporun yaygınlaştırılması ve yeni sporcular yetiştirilmesi ile ilgili tecrübelerini ve bilgilerini paylaştı. Yurt dışından da örnekler veren Yanal, Türkiye'nin her yerine sporu yaymak ve çocukların spor ile ilgilenmesini sağlamak gerek mesajı ile yaptığı konuşmada kendi geçmiş çalışmalarından da çarpıcı örnekler verdi. 2007-2009, 2014-2015 ve 2016-2017 sezonlarında Trabzonspor'un başında olan tecrübeli çalıştırcı özellikle Trabzonspor ağırlıklı isimlerin bulunduğu konuşmasında, "“Yetenekli gençleri keşfedip üretime dayalı bir sistem kurmalıyız. 1995 yılında Danimarka’yı yenip Avrupa şampiyonu olan kadromuzdan kaçı futbolcu oldu? Futbola bakışımı işte o maç değiştirdi. Denizlispor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Eskişehirspor, Vestel Manisaspor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Antalyaspor’da sistemi sürdürülebilir kılmayı hedefledim” dedi.

Onur Bulut transferinde Kayserispor karar verecek! Onur Bulut transferinde Kayserispor karar verecek!

0x0-ersun-yanalin-soru-almamasinin-nedeni-ortaya-cikti-haysiyetsizlik-1556490563969

Arda Turan, Umut Bulut, Caner Erkin, Hakan Balta, Selçuk İnan, Yusuf Şimşek, Ümit Bozkurt, Ali Tandoğan, Veysel Cihan, Bülent Akın, Augustine, Celalettin Koçak, Adem Dursun, Adem Koçak, Deniz Barış, Uğur Boral, Okan Koç, Serkan Balcı, Youla, Ahmed Hassan, Ufuk Ceylan, Holosko, Yiğit Gökoğlan, Uğur İnceman, Yusuf Yazıcı, Gökdeniz Bayrakdar, Abdülkadir Ömür isimlerini sayan Yanal, "Keşfedip yarışabilir düzeye çıkarmadan büyüyemezsiniz. Keşfettiğim oyuncuların transfer bedellerini üst üste koyduğunuzda 300 milyon Euro’ya ulaşırsınız. Yaklaşık 5 milyar TL ediyor. Yani Süper Lig’in naklen ayın gelirinin iki katından fazla bir sistem kurdum. Avrupa kulüplerine baktığınızda da sistem bu şekilde işler. Evet orada naklen yayın gelirleri gerçekten çok yüksektir. Özellikle beş büyük Lig bazında baktığınızda neredeyse bir kulübün aldığı rakam, bizim Süper Lig’e yaklaşır. Ama o ligler markadır" ifadelerini kullandı.

Ezgi Alp