Sunay Akın’ın sunumuyla gerçekleşen programa Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Şenol Güneş, Trabzonspor Kurucu Üyeleri, Sümer ailesinin fertleri başta olmak üzere çok sayıda spor insanı katıldı.

ÖZKAN SÜMER’İN YERİ TARTIŞILMAZ

Özkan Sümer’in hayatından kesitler sunulan törende ilk olarak sahneye çıkan Başkan Ağaoğlu Sümer ile ilgili anılarını ve hislerini anlattı. Ağaoğlu, “Biliyorsunuz ki ben 21 sene amatör spor kulübü başkanlığı yaptım. Orada kendisine hayran olduğum en önemli özelliklerinden birisi altyapıya verdiği önem ve altyapı felsefesiydi. Dolayısıyla başkanlığı döneminde de birlikteydik. O dönemde altyapının ne kadar önemli olduğunu, altyapının sadece futbolun değil sporun olmazsa olmazı olduğunu, o konuyla alakalı olarak yapılması gerekenleri sadece kendisini izleyerek zaman zaman konuşarak ve bilgisine başvurarak kendisiyle bu şekilde de bir çalışma ortamını buldum. Kendisiyle alakalı olarak çok fazla kelimelerle uğraşmak istemiyorum. Futbol’un her kademesinde görev yapan, futbolcu olarak, antrenörlük olarak, yönetici olarak, kulüp başkanı olarak görev yapan sadece Trabzon’un değil ülkenin çok önemli bir değeriydi kendisi. Ülkenin çok önemli bir değerini kaybettik ama felsefesi yaşıyor. Bugün içinde bulunduğumuz şartlar bizi biraz o çerçeveden uzaklaştırsa da hiçbir zaman onun dışında kalmayacağımızın sinyalini verdik. Biz vefat etmeden 10 gün önce Özkan Sümer futbol akademisini hizmete açtık. İki hafta önce İspanya’dan, İngiltere’den, İtalya’dan ve birçok ülkeden spor yazarları buradaydılar. Futbolun Trabzon’da nasıl bu noktaya geldiği konusunda bir söyleşi yapmaya gelmişlerdi. Çok kısa bir konuşmadan sonra kendilerini Özkan Sümer futbol akademisine götürdük. İşte bu felsefenin temelini atan insanın adını verdiğimiz Avrupa’nın en modern üçüncü futbol akademisi, Trabzonspor’un futbol gerçeği içerisinde de Özkan Sümer’in yeri tartışılmaz.” diyerek Sümer’e olan saygısını anlattı.

MÜKEMMEL BİR İNSANDI

Sümer ile birçok kez birlikte çalışan Şenol Güneş ise anıları ve hislerini anlatarak, “Bizim birlikteliğimiz çok uzun yıllara dayanıyor. Çocukken seyirci olarak onu izlemek, onunla beraber oynamak, ona karşı oynamak, onun hocalığında oynamak, başkanlığında oynamak, hocalık yapmak, birlikte çalışmak başkaydı. Aramızdan ayrılışının geçen bir senesinde onu unutmadık ve unutmayacağız. Özlüyoruz. Trabzon çok değerli bir kent. Geçmişiyle ve bugünüyle. Ama yarınları da iyi olması gerekiyor. Çok yetişmiş ve değerli insanlarımız var. Hiçbir zaman bir kişi kendi başına büyümüyor. Herkes etrafında büyüyor. Bir kişi farklıydı. O da Özkan Sümer’di. Çünkü Özkan Sümer doğunun içerisinden geldi. O yalçın kayalar içerisinde Maçka’da doğup büyüyüp ondan sonraTrabzon’da Türkiye’de ve Avrupa’da ses getirdi. Duruşuyla, ilkeleriyle araştırmalar yapıp kendini geliştirdi ve küllerinden doğdu. Bu şehri temsil etti. Hakaret de yedi hoşgörü gösterdi. Öylesine mükemmel bir insandı. Geçmişte kikırılmayan dimdik ayakta duran Özkan Sümer gibi sizde ayakta durun. Birbirinize ihtiyacınız var, birlikteyiz ve beraberiz. Onu kaybettikten sonra değerini anlıyoruz. Ölümünden önce Maçka’ya gittiğimizde danışma kurulu diye bir şey düşünüyorduk. Ölümünü kabul edemiyorum. Yaşamayı istemekten çok üretmeyi istiyordu. Zamana yetiştiremedi” sözlerini kaydetti.

ONU ANLATMAYA KELİMELERİM YETMİYOR

Sümer’in abisi Rasim Sümer, çocukluk anılarını anlatarak, “Sorculuğu döneminde eminim ki benden daha fazla bu salonda bulunanlardan bazıları benden daha fazla anılar paylaşmıştır. Ona karşı olan duygularımı burada benim kelime dağarcığım yetersizliği sebebiyle anlatmam mümkün değil. Yalnız onu her duyumla, her hücremle çok özlüyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuşarak kardeşine duyduğu özlemi anlattı.

ONUN FELSEFESİNİ ANLAMAK LAZIM

Trabzonspor Divan Başkanı Ali Sürmen de Sümer ile ilgili anılarını ve hislerini, “Özkan Hocamızın bir felsefesi vardı. O felsefeyi anladık mı? Anladıysak gereğini yaptık mı? Asıl tartışmamız gereken bunlar. Çünkü Trabzonspor ebediyete kadar gidecekse önce bu felsefeyi Özkan Hocanın anılarından, uygulamalarından ortaya koyması gerekir. Çocukluk yaşlarından beri izlediğim, hep öne çıkan futbolculardan bir tanesiydi. Bana Trabzonspor’da ilk defa yöneticilik teklif eden ve Baro Başkanı seçildiğimde bana ilk gelen STK temsilcisiydi. Kendisini rahmetle anıyorum” diye konuştu.

TRABZONSPOR’UN ALTYAPISI ONUN ESERİDİR

Trabzonspor’un kurucularından Nizamettin Algan, Sümer’in geçmişteki başarılarını birer birer anlattı. Algan, “Özkan nereye gitmişse dönüşü hep Trabzon’a ve Trabzonspor’a olmuştur.  Altyapı onun eseridir. Trabzonspor’un altyapısı Özkan’la başlamıştır, Özkan’la gelişmiştir. Özkan’la büyümüştür ve bugünlere gelmiştir. Sert mizaçlı, yumuşak kalpliydi. Bugün Trabzonspor’un altyapısı varsa onun eseridir. Bugün Trabzon’da futbol akademisi varsa onun eseridir. Ruhu şad olsun” dedi

HABER:Fatoş YETİMHELLAÇ