Gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek Trabzonspor'un rakipleri belli olmaya başladı.

Play-off turundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ne dahil olacak Trabzonspor'un muhtemel rakipleri şekillendi. Devler Ligi'nden önceki son eleme turunda 7 takım daha Fırtına'ya katılacak ve seribaşı olanlar ile seri başı olmayanlara eşleşecek.

trabzonspor şampiyonlar ligi 2

Son 5 sezonda Avrupa'da 2 kez sahne alan ve oynadığı 14 maçın 6'sından puan toplayan (2 galibiyet, 4 beraberlik) bordo-mavililer, bu klasmanda 227. sırada yer alıyor. Bu nedenle, seri başı olamayacak. Turnuvaya Trabzonspor gibi play-off'lardan girecek olan Danimarkalı şampiyon Kopenhag, takımlar klasmanında 41. sırada yer alıyor. Ön elemelerde yer alan tüm takımlar arasında ilk 4 takım arasında yer alan Kopenhag, sıralamada yer alıyor. Yani Trabzonspor'un 4 olası rakibinden biri Kopenhag. Diğer olası rakipler ise alt turlardan gelecek.

trabzonspor şampiyonlar ligi-1

Trabzonspor'dan Bir Ayrılık Daha Trabzonspor'dan Bir Ayrılık Daha

ŞAMPİYONLAR LİGİ MUHTEMEL RAKİPLER

Bu aşamada Dinamo Zagreb, Kızılyıldız ve Olympiakos dikkat çekiyor. Eleme takımları arasında 34. sırada yer alan Hırvat şampiyon Dinamo Zagreb, yarışı en iyi şekilde bitirdi. 36. sırada yer alan en iyi ikinci takım gibi görünen Sırp şampiyonu Kızılyıldız, üçüncü ön eleme turuna dahil edilecek. En iyi puana sahip 3. takım Olympiakos, Avrupa macerasına ikinci ön elemeden başlayacak, tıpkı ön eleme turlarında Dinamo Zagreb gibi, statüsü nedeniyle bir sonraki turlar maçlar oynanmadan çekiliyor. Bu nedenle sıralamada yer alan takımları eleyen takımlar, eledikleri takımın puanına/sıralamasına yükseliyor. 

şampiyonlar ligi 2

TRABZONSPOR'UN ŞAMPİYONLAR LİGİ DURUMU

Örneğin klasmanda 34. Olan Dinamo Zagreb, bu turda 175. sıradaki Zürih ile eşleşir ve elenirse, İsviçre temsilcisi 175'ten 34. sıraya terfi edecek (sadece kura çekimi için) ve sonraki eleme turlarında seri başı olacak. Bu çerçevede Zagreb, Kızılyıldız ve Olympiakos ya da bunları eleyecek takımlar, Kopenhag ile Trabzonspor'un play-off'taki muhtemel rakipleri olacak.

ahmet ağaoğlu transfer

TRABZONSPOR ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDEN NE KADAR ALACAK?

Trabzonspor, grupta kalması halinde kasasına en az 19,7 milyon Euro koyacak. 15,6 milyon avro ayak bastı parası ve yaklaşık 3 milyon avro market geliri. İkinci sırada yer alan Fenerbahçe, Devler Ligi'nde gruplarda kalırsa bu miktar 2 milyona düşecek. Katsayı sıralamasına göre fırtına 1,1 milyon avro alacak. Fırtına, play-off turunda elenirse turnuvadan eli boş dönmeyecek. Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi defterini 5 milyon Euro ile kapatarak Avrupa Ligi'nde yoluna devam edecek.