Trabzonspor’da 3 futbolcunun sakatlanarak sezonu kapatması ve 7 oyuncunun da ciddi anlamda sakatlıklar yaşaması gözleri sağlık kurulunun üzerine çevirdi.

3 FUTBOLCU SEZONU KAPATTI

Spor Toto Süper Lig'de zirvede açık ara önde olan, Ziraat Türkiye Kupası'nda da adını yarı finale yazdıran Trabzonspor'da yaşanan sakatlıklar kafalarda soru işaretleri bıraktı.  Bordo-mavililerde Gervinho ve Edgar Le sezonu kapattı. Sezonu kapattığı söylenen Vitor Hugo geri döndü, Trondsen ise ameliyat oldu sezonu kapattı.  Hamsik ise ligin ikinci yarısında Malatya ve Sivas maçları dışında henüz 11 yüzü görmedi.

trandsen

SON KURBAN TRONDSEN OLDU

Trabzonspor hiçbir sezon bu kadar sakat oyuncu vermemişti. Edgar Le ve Gervinho’nun sezonu kapatmasından sonra Abdülkadir Ömür de sık sık sakatlanan oyuncular arasında yerini aldı. Trabzonspor’da bu sezon tam 10 oyuncu sakatlıkları nedeniyle takımdan uzak kaldılar. Trondsen ise yeniden İspanya’ya giderek ameliyat oldu. Norveçli oyuncunun ameliyat nedeni sağ uyluk üst adale tendonunda yırtık olarak açıklandı. Trabzonspor'da Edgar ve Gervinho’dan sonra Trondsen de  sezonu kapatırken sağlık kurulu neden sorgulanmasın!

AYAZ’DAN ÖNCE AYAZ’DAN SONRA

Bordo mavili takımda sayısal olarak oyuncu sakatlıklarının fazlalığı dikkatleri sağlık ekibinin üzerine çekti. Trabzonspor’da kulüp doktorluğu nöbetini Dr. Hakan Ayaz’dan alan Dr. Hakan Çelik döneminde çok sayıda oyuncunun sakatlanması ister istemez dikkatleri sağlık ekibinin üzerine yöneltti. Bu konuda şanssızlık mı var yoksa uygulama hatası mı ya da uzmanlık mı sorun?

AYAZ

DOKTORU OYUNCU MU GÖNDERDİ?

Trabzonspor’da Ünal Karaman dönemi ile birlikte Hüseyin Çimşir ile çalışan Dr. Hakan Ayaz’ın sezon bittiğinde sözleşmesi yenilenmedi. Bir iddiaya göre Abdülkadir Ömür’ün talebi üzerine Hakan Ayaz’ın sözleşmesi yenilenmedi.  Ayaz’ın yerine Dr.Hakan Çelik getirildi. Trabzonspor Kulübü Eddie Newton dönemiyle birlikte Dr Hakan Çelik ile çalışmaya başladı. Hakan Ayaz ise halen Çaykur Rizespor’da görev yapıyor.  

İşte sakatlar

Edgar Le (Sezonu kapattı)

Gervinho (Sezonu kapattı)

Abdülkadir Ömür

Anastasios Bakasetas

Anders Trondsen (Ameliyat oldu)

Bruno Peres

Marek Hamšík (Uzun süredir yok)

Vitor Hugo (Ciddi sakatlık geçirdi)

hugo

UZMAN GÖRÜŞÜ

Trabzonspor darphanesi iş başında! Trabzonspor darphanesi iş başında!

En yaygın spor olan futbol müsabakalarında oluşan futbolcu sakatlıklarının %40-45'i sporcuya ait sorunlardan, %15- 20'si kullanılan malzemeler, %20-25'i zemin bozukluğundan, %10'u kurallara uymamak, geriye kalan %20-30'u ise değişik nedenlerden meydana gelmektedir.

Bu nedenlerin en az %60'ını önceden tedbir alarak önlemek mümkündür.

Bir an önce takıma girme hırsı arzusu ve sezon arasını iyi değerlendirmemiş olması sakatlanma nedenidir. Bu yetersizliğin verdiği psikolojik durum ve yetersiz antrenman sporcu kaslarında kasılmalara neden olmakta, normalde yapabileceği hareketleri çok güzel yapamamakta, kendini gereğinden fazla yorması sonucunda da sakatlık yaşanmaktadır.

Futbolculardaki bu tür sakatlıkları önlemek için transfer edilecek sporcu çok iyi araştırılmalı, sezon öncesi bütün tetkikleri yapılmalı ve eski sakatlıkları ile ilgili tedbirler alınarak acele etmeden sağlıklı bir şekilde sahaya dönüşleri sağlanmalıdır.

ERCAN ATALAY