Son yıllarda altyapıdan çıkardığı kaleciler ile Süper Lig'e damgasını vuran Trabzonspor kalitesini dün yine ortaya koydu.

Trabzonspor, son dönemde kalesini koruyan isimlerin başarılı performansıyla tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Hatırlanacağı üzere 2000'li yılların başında Milosevski, Michael Petkovic ve Jefferson gibi isimler Karadeniz devinin 1 numarasıydı. İlerleyen dönemde kaleciler altyapıdan çıkmaya başladı.

gunes_ten_tolga_zengin_e_teklif_h368370_411af

Tolga Zengin

Bunların ilk örenği Tolga Zengin'di. Uzun yıllar Trabzonspor kalesini koruyan Tolga Zengin, çok kritik maçlarda çok önemli performanslar sergiledi ve alınan puanlarda öncü isimlerden biri oldu.

265980

Onur Recep Kıvrak

Ocak 2008'de 20 yaşındayken 700 bin Euro ücret karşılığında kadroya katılan Onur Recep Kıvrak, son dönemin en gözde isimlerinden biri. Hatırlanacağı üzere; Tony Sylva gibi önemli bir kaleciyi geride bırakıp eldivenleri eline alan Onur, yeteneklerini gösterme fırsatı bularak Süper Lig'de üst üste 15 maç oynadıktan sonra Milli Takım'ın kapılarının kendisine açılmasını sağladı ve devam eden süreçte Fırtına, Onur-Tolga ikilisiyle yoluna devam etti. Her iki kaleci de zaman zaman ciddi sakatlıklar yaşasa da, diğeri her zaman uygun olmayanın yerini doldurdu. Ağustos 2013'te ayrılmaya karar veren Tolga Zengin, 2 milyon 750 bin Euro karşılığında Şenol Güneş yönetiminde Beşiktaş'a gitti. Uzun süre Bordo Mavilerin ilk kalecisi olan Onur Recep Kıvrak, 2017/2018 yılında kadro dışı kaldıktan sonra Trabzonspor'dan ayrıldı. Başka hiçbir kulüpte forma giymeyen yıldız eldivenci, futbol kariyerini 31 yaşında, 20 yaşında geldiği Karadeniz devinde sonlandırdı.

UĞURCANÜST

Uğurcan Çakır

Onur Kıvrak kadro dışı bırakıldıktan sonra eldivenlerini giyen Uğurcan Çakır, istatistiklere bakıldığında tecrübeli kaleci açısından fark yarattı. Performansıyla beğeni toplayan genç eldiven, Trabzonspor'un yeni 1 numarası oldu. Ortaya koyduğu futbolla Onur'u aratmayan genç kaleci, form mücadelesi içinde olan Esteban'ı da geride bıraktı. Trabzonspor kalesini devraldığı ilk günden bu yana gösterdiği başarılı performansla fark yaratan ve her sezon transferin favori ismi haline gelen Uğurcan Çakır, Milli Takım'ın 1. kalecisi oldu. Uğurcan'ın kimi zaman sakatlıklar çekmesiyle birlikte Arda Akbulut ve Kağan Moradaoğlu gibi isimler de kaleye dahil oldu. Her iki kaleci de formayı aldıklarında oldukça başarılı performans göstererek altyapının gururu oldular. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre eşit ağırlık alanında Türkiye'de 898. sırada yer alan Trabzonspor'un 19 yaşındaki kalecisi Kağan Moradaoğlu, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tam burslu olarak kazandı.

630bdb1186b244327406534b

Trabzonspor'da beklenen oldu! O oyuncunun sözleşmesi feshedildi Trabzonspor'da beklenen oldu! O oyuncunun sözleşmesi feshedildi

Muhamme Taha Tepe

Kritik Galatasaray maçı öncesi Fırtına için kötü haber kaleci Uğurcan'dan geldi. Son antrenmanda sakatlanan yıldız eldiven, dev müsabakayı kaçırdı. Uğurcan yerine kaleye koruma sağlayan Taha Tepe, görevini gereği gibi yaptı. Ağustos 2020'de Altınordu'dan 300 bin Euro'ya transfer olan ve ilk Süper Lig maçında iyi bir oyun oynayan 21 yaşındaki Taha, futbolseverlerden tam not aldı. Adeta bir kaleci fabrikası olan Trabzonspor'da son dönemde 1 numarayı kim alırsa fark yaratıyor. Bir parantez de gençlik koçlarına, onlara şans veren antrenörlere... Fırtına'nın gelecekte Türk futboluna yepyeni isimler sunması sürpriz olmamalı.