Trabzon Kemeraltı Terziler Sokağı’ndaki küçük bir dükkanda başlayan başarı öyküsünü bugün dev bir holding bünyesindeki şirketleri ile dünyaya yaptığı ihracatla da perçinleyen başarılı iş insanı Ahmet Nazif Zorlu.

nazif zorlu trabzonspor

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan ve Avrupa’daki yatırımlarıyla da ülkenin gururu olan Zorlu Holding’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu Trabzon’da…

Denizli’nin Babadağ İlçesi’nden olan ve ticaret hayatına babası ve amcası ile birlikte adım attığı Trabzon’u hiçbir zaman unutmayan başarılı iş insanı Trabzonspor’a verdiği desteklerle de büyük takdir topluyor. Henüz 14 yaşında babası ve amcasıyla Trabzon’da ticaret hayatına adım attığı Trabzon’un Kemeraltı’ndaki günlerine unutmayan Zorlu, her fırsatta şehre gelerek ziyaretlerde bulunuyor. Zorlu özellikle her yeni yılda Trabzon’a gelerek o günlerini yeniden yaşarken esnafla da sohbet edip hasret gideriyor. Bu yıl da bu geleneğini sürdüren Zorlu, bu kez eşi Zülal Zorlu başta olmak üzere bütün aile fertleri ile birlikte Trabzon’a biraz daha erken gelerek daha fazla zaman geçirmeyi tercih etti. Kemeraltı Terziler Sokağında  esnafları da ziyaret eden Zorlu onlarla sohbet edip çay içti.

nazif zorlu

Eski günleri konuşan Zorlu ve Kemeraltı esnafı ise zaman zaman duygulu anlar yaşadı. Burada bir de söyleşi gerçekleştirdiğimiz Zorlu Trabzonspor’a desteğinin süreceğini ifade etti. Zorlu, “Biz bugün buralardaysak yolumuz Trabzon’dan geçtiği içindir belki de. Ve biz Trabzon’a Trabzonspor’a karşı her zaman vefamızı göstermeye çalıştık, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Bugün Vestel Trabzonspor’un sponsorudur, inşallah bundan sonra da olmaya devam edecektir. İnşallah bu yıl şampiyon olarak göğsünde bizim Vestel reklamımız ile Avrupa’ya gidecek” dedi.

ŞAMPİYONLUĞU HAK EDİYOR

Trabzonspor’u bu sezon da yakından takip ettiğini anlatan Ahmet Nazif Zorlu, Başakşehir ile oynanan maçı da izlediğini söyledi. Zorlu, “O maçta deyim yerindeyse hop oturup hop kalktık. Takım gerçekten çok iyi. Bütün taraftarlarımıza sesleniyorum takımı desteklesinler, moralleri bozulmasın. Trabzonspor taraftarını çok iyi biliyorum, onlar takımları hep galip gelsin, hiç yenilmesini istiyor. Ancak futbolda bu yok. Başakşehir maçında 3 top direkten döndü. Penaltı pozisyonuna ilişkin bir şey söyleyemem. Çünkü ben spor yorumcusu değilim. Ancak 3 top da direkten dönüyorsa bir anlamda gol sayılır. Berabere kaldı ama puan farkı oldukça fazla. İnanıyorum ki Trabzonspor şampiyonluğu hak etmiştir” diye konuştu.

nazif zorlu trabzon da

O SEZON 3 GÜN UYKU UYUYAMADIM

Trabzonspor’un 1995-96 sezonunda Fenerbahçe ile oynadığı ve 2-1 mağlup olarak kaçırdığı şampiyonluk sezonunu ise hiç unutamadığını söyleyen Ahmet Nazif Zorlu o güne dair anısını ise şu şekilde anlattı: “Trabzonspor’un o maçını oynadığı günü Kostarika’ya gidiyordum. Uçakta da sürekli olarak maçla alakalı bilgi alıyordum. Trabzonspor 1-0 öne geçtiğinde ise uçakta oynamaya başlamıştım. Herkes bana bakıyordu “Bu niye oynuyor?’ diye. O dönem Vestel’i yeni almıştım ve Trabzonspor’a sponsor olmuştuk. Ve şampiyon olması halinde Trabzonspor Avrupa’ya gidecekti ve göğsünde Vestel’in reklamı olacaktı. Bu hayalimdi ve benim için çok büyük bir onurdu. Ülkemizin onurlu bir takımı ve şampiyonluğa oynuyordu. Skor 1-1’e geldiğinde inanmamıştım. Ve maç 2-1 tamamlandığında ise 3 gün uyku uyuyamamıştım.”

PAZARLAMA ANLAYIŞINI 62 YIL ÖNCE ÖNGÖRDÜK

Başarılı iş insanı Ahmet Zorlu Trabzon’a adım attıkları o ilk günlerin ise hafızasında ve hatırasında her zaman ayrı bir yerde olduğunu anlattı. Yaklaşık 62 sene önce gelerek iş tuttukları ilk işyerini ziyaret eden Ahmet Nazif Zorlu Çetin Öztürk isimli esnaf tarafından oluşturulan hatıra köşesindeki eski fotoğraflarını inceledi. 76 yaşındaki iş insanı Ahmet Nazif Zorlu, 14 yaşında ticaret için geldiği Trabzon’dan hayatı boyunca hiçbir zaman kopmadığını belirterek Trabzon’un kendisi için önemini anlattı. Zorlu şunları söyledi:

“Dile kolay… 62 sene önce 31 Aralık 1959 yılbaşı akşamı gece 24.00’te Trabzon’a geldik. Ertesi sabahı Pazartesi günü yer araştırmaya başladık. Kemeraltı’ndaki bu sokakta babam ve amcamla araştırmalarımız sonrası boş bulduğumuz bu dükkanı tuttuk. Babamız rahmetli Mehmet Zorlu işimizin temellerini Babadağ’da attı. Ancak biz ilk durağımız Trabzon oldu. Henüz 14 yaşındaydım. Ve babama “Bana bir işyeri aç” demiştim. Bugünkü Zorlu Holding’in o tarihlerde “Yerinde pazarlama” anlayışı 62 sene önce düşünülen bir olayıydı. Benim buradaki ismim ‘Gari’ idi. Nasıl olduysa bizim yöredeki bir ifademiz olan ‘gari’ benim ağzımdan çıkmıştı Burada o dönemin esnaflarından rahmetli Kemal Bey vardı, o da benim ismimi ‘Gari’ olarak takmıştı. Nasıl buranın ‘Da’sı var bizim oranın da ‘Gari’ si var. Oldu da… Oldu gari…”

nazif zorlu haberler

ALLAH İSTEDİKTEN, KUL ÇALIŞTIKTAN SONRA…

Trabzon’dan yola çıkıp büyük bir holding olduklarını söyleyen başarılı iş insanı Ahmet Nazif Zorlu, “Bu Gari şimdi Türkiye’de 85 bin kişi istihdam eden ve bakın 62 sene sonra 3 milyar dolar ihracat yapan, otomobilinden Vestel gibi dev şirketlere sahip bir holding oldu. Allah istedikten ve kul da dürüst çalıştıktan sonra her şeyi veriyor” diye konuştu. Zorlu, kendi fotoğraflarının bulunduğu köşeyi görünce duygulandığına da vurgu yaparak, “Bu fotoğrafları görünce Çetin kardeşimin bize çok değer verdiğini gördüm ki bu beni çok mutlu etti. 14 yaşındaki bir çocuğun buralardan başlayarak bugün Zorlu Holding gibi bir kuruluşun sahibi olmak Allah’ın bir lütfudur. Burası benim için unutulmaz bir yerdir. Her sene muhakkak ziyaret ederim. Benim burada çok anılarım var. Ve her yeni yılda geldiğimde o anıları yeniden yaşıyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor. Babadağ’da doğdum ancak ergenlik çağımın geçtiği, büyüdüğüm yer, ticaretin her şeyini öğrendiğim yer burası yani Trabzon. Ve ben Trabzon’u çok seviyorum. Trabzon benim ikinci memleketim. Buradan Trabzon’u ve bütün ülkeyi selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

KARAYEL UÇMAYA DA DEVAM EDECEK

Zorlu, savunma sanayiindeki insansız hava araçları ile ilgili yatırımlarının hatırlatılması üzerine ise "İlk İHA'yı Vestel-Karayel yaptı. Hem yurt içi hem yurt dışında uçuyor, uçmaya da devam ediyor. İhracatını da yapıyoruz” dedi.

BABA DOSTU ZORLU

Terziler Sokağı esnaflarından Çetin Öztürk, Ahmet Nazif Zorlu’nun her yıl Trabzon’a gelerek kendilerini de ziyaret ettiğini söyledi. Öztürk, “Kendisi inanılmaz mütevazı bir insan. Bugünlere giden yolda nereden başladığını hiçbir zaman unutmadı. Bizlerin babaları başta olmak üzere bir önceki nesil büyüklerimizle yaptığı arkadaşlıklara çok değer veriyor. Bizleri ziyaret ettiğinde ise o günleri adeta yeniden yaşadığına şahit oluyoruz. Bu arada Trabzonspor’umuza verdiği desteğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda da şehir olarak kendisine minnettarız” diye konuştu.

Çetin Öztürk, dün gerçekleşen ziyarette Ahmet Nazif Zorlu’nun Trabzon’u daha önceki ziyaretleri ile eski bazı fotoğraflarından oluşan bir köşe hazırlayarak kendisine güzel bir de jest yaptı. Fotoğrafları görünce oldukça duygulanan Ahmet Nazif Zorlu ise bu jestinden ötürü Çetin Öztürk’e teşekkür etti.

ŞAMPİYONLUK MAÇINI BİRLİKTE İZLEYECEĞİZ

Çetin Öztürk Trabzonspor’un şampiyonluk maçını da birlikte izleme teklifini ilettiği Ahmet Nazif Zorlu bu teklife de “Seve seve” yanıtını verdi.

Çetin Öztürk isimli esnaf tarafından oluşturulan hatıra köşesinde eski fotoğraflarını inceleyen 76 yaşınki iş insanı Ahmet Nazif Zorlu, 14 yaşında ticaret için geldiği Trabzon'dan hayatı boyunca hiç kopamadığını belirterek Trabzon'un kendisi için önemini anlattı.

Nurgül GÜNAYDIN