Saldırgan köpekler sahipli mi?

26 Ocak 2021 Salı 11:34
Saldırgan köpekler sahipli mi?

Trabzon'un Sürmene İlçesi Zeytinlik mahallesinde kendisi ve köpeği başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan ve saldırıda köpeği boğularak öldürlen Müzik Öğretmeni Pınar Bıçak ve eşi Furkan Bıçak başıboş köpekleri toplamaya gelen kişiler tarafından hakarete uğramıştı. Yaşanan olayın ardından Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ve Sürmene Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya harekete geçti.

GELEN EKİP BELEDİYEYE BAĞLI DEĞİL

Belediye Başkanı Üstün, Bıçak ailesinin başına gelenler için harekete geçildiğini söyledi. Üstün, “Pınar Hanım bizimle daha önce iletişime geçti. Biz de sorumlu arkadaşlarımıza olayla ilgilenmelerini söyledik. Hakarete varan olayların yaşandığını öğrendim. Biz belediye olarak sokak hayvanlarını toplayıp barınaklara götürüyoruz. Burada hayvanın bir hasatlığı varsa tedavi ediliyor, bakımı, aşıları, ne gerekiyorsa yapılıyor. Daha sonra o hayvan iyileştikten sonra küpeleri takılarak alındığı yere bırakılıyor. Bizden önce bu hayvanlar üzülerek söylüyorum ki öldürülüyorlardı. Bir başka durum daha var. Trabzon’un diğer ilçelerinden gerek vatandaşlar olsun, bazı belediye ekipleri olsun kendi hayvanlarını getirip Sürmene sınırları içerisine bırakıp gidiyorlar. Bu hayvanlarda burada yaşayan insanları korkutuyor, saldırıyor. Biz bu hayvanlarla da ilgileniyoruz. Belediye olarak bir şirketle anlaşma yaptık. O arkadaşlar köpeklerin toplanmasıyla ilgileniyor. Bıçak ailesine giden kişiler bu ekipten. Kendilerine gerekli soruları sorarak, olayı araştırarak yapılması gereken uyarıyı yapacağız.” dedi.

EMNİYET EKİPLERİ İLGİLENİYOR

Sürmene Kaymakamı Kaya, Pınar Bıçak ve Köpeği patiye saldırıp öldüren köpeklerin sahipli olabileceği ihtimalini değerlendirmeye aldırdı. Kaya, “Pınar hanıma saldıran köpeklerin sahipli olduğu ve bunun örtbas edilemeye çalışıldığı iddiasını değerlendirmeye aldık. Emniyetten görevlendirilen arkadaşlarımız konunun üzerinde duracaklar. Eğer söylenenler gibi köpekler sahipliyse gerekli ceza işlemleri yapılacak. Sahipsiz ise köpekler belediye ekiplerince barınağa götürülerek burada gerekli bakım koşulları sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

KÖPEKLER SAHİPLİ

Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, Pınar Bıçak’a saldıran köpeklerin sokak köpeği olmadığını sahipli köpekler olduğunu söyledi. Kurban, çifte hakaret eden kişinin hayvanları barınaklara getirmek yerine sokaklara bıraktığının altını çizerek, “Vahşi hayvanlardan korunmak için bu köpekler özelikle vahşileştiriliyor. Köpeklerden birinin kulakları kesilmiş. Sahipli köpekler. Sokak köpekleri genelde küpelidir. Sokak köpekleri saldırmıyorlar. Onlar barınaklarda kısırlaştırıldıkları için saldırmaz. Sahipli köpekler kısırlaştırılmadıkları için saldırgan dönemler geçirebiliyor. Bir köpek hav dediği zaman diğerleri hemen saldırıyor. Köpekleri toplayan bir kişi var. Bu kişi topladığı köpekleri barınağa getirmek yerine benzin parası, yolda gideceği zamandan tasarruf etmek için köpekleri getirip ilçelere döküyor. Hem zahmet etmiyor, hem geri alma zahmetinden kurtarıyor.  Kaç kere bu duruma şahit oldum. Bu kişi bunu sürekli yapıyor.” şeklinde konuştu.

PSİKOLOJİSİ YIPRANDI

Köpekler tarafından saldırıya uğrayan Pınar Bıçak’ın eşi Furkan Bıçak, eşinin yaşadığı olaylar sonucunda psikolojik olarak fazlasıyla yıprandığını belirtti. Bıçak, “ Eşim yaşadığımız olaylardan dolayı psikolojik olarak çok yıprandı. Bu nedenle kısa bir süre Sürmene’den ayrılarak memleketine gitme kararı aldık. Sesimizi bu şekilde duyurmadıkça kimse bu kadar üzerine düşmemişti. Yaşanan gelişmelerden umutluyuz” dedi.

HABER:Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 26.01.2021 11:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.