Trabzonspor transfer çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de hedefte Doğuhan Aral Şimşir var.

Trabzonspor bir yandan şampiyonluk yarışı verirken diğer yandan da kadrosunu gençleştirmeye devam ediyor. Bursaspor'dan aldığı 3 genç futbolcunun yanı sıra şimdi sıra Doğuhan Aral Şimşir'e geldi.

Doğuhan Aral Şimşir kimdir ?

Doğuhan Aral Şimşir, Danimarka’nın Midtjylland takımının U19 takımında oynuyor. 19 Haziran 2002 doğumlu (19 yıl yaşında)

Danimarka’nın FC Midtjylland kulübünün bu genç yeteneğini U19 takımıyla Trabzonspor’un U19 takımına karşı Trabzon da oynarken seyrettik.  Nwakaeme gibi ayaklarına hakim dikine oynayan, adam eksilten, gol atan ve asist yapan o maçtaki gözlemlerimize göre bugün Trabzonspor’da alternatif olabilecek bir oyuncu güveni bıraktı bizde. 

aral şimşir 22

Trabzonspor sezon başı transfer planlamasını erkenden yapıp kadrosuna önemli oyuncular ve yıldızlar kattı. Daha sonra devre arasına ezeli rakiplerinin çok çok önünde bir puan farkı ile girince eksik bölgelerine yine sezon başında olduğu gibi takviyeler yapıp muhtemel şampiyonluk öncesi kadrosunu daha da güçlendirdi.  

Trabzonspor’un aklı o genç oyuncuda kaldı. Aral Şimşir 100 bin Euro gibi bir rakama Horge takımından FC Midtjylland'a transfer edilmiş. Oyuncu UEFA Gençlik Ligi'nde Trabzonspor’un U19 takımına karşı  mücadele etmiş hatta Trabzon'daki maçta iyi bir performans ortaya koyup bir de şık bir frikik golüne imza atmıştı.

O maçı Abdullah Avcı’da tribünden 90 dakika izlemiş önemli notlar tutmuştu. Avcı bu oyuncuyu sadece bir kez izledi ve daha izlemedi ve alınması için yönetime raporunu vermişti.

aral şimşir haber transfer

Sadece Avcı’nın değil oyuncunun herkesin dikkatini çeken bu performansı sonrası da takip süreci başladı. Biz de oyuncuyu ilk izlediğimizde hani şöyle bir tabir vardır ya klişe olacak ama oyuncu ‘ben topçuyum, ben futbolcuyum’ diye bağırdı yani.

Aral Şimşir solda oyun kurucu rolünde oynuyor. Klasik bir sol açık gibi değil. Çizgiyi kullanarak süratli bir şekilde sıfıra inen orta yapan bir oyuncu değil. Daha çok futboldan anlamayan biri bile bu oyuncuya baktığında Aral'ın diğer oyunculardan farklı olduğunu söyleyecektir.

Çok top aldığında ortaya doğru yönelen, buralarda pas trafiğine girdiğinde çok etkili ve bitirici ara pasları atabilen, 2'e 1leri çok iyi yapabilen, rahatlıkla adam eksiltebilen kısacası kapalı savunmalara karşı sorun çözebilen bir oyuncu özelliği sergiledi.

O gün o maçta Abdullah Avcı’da vardı demiştik.  Avcı'nın da oyuncunun en çok etkilendiği yönünün kapalı savunmalara karşı sorun çözme becerisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Trabzonspor artık rakipleri tarafından 8’ li 9’ lu blok defanslar halinde savunulmaya çalışılan ve zaman zaman bu defansları açmakta zorlanan bir takım ki bu gayet normal. Aral’ı 0-0 giden bir maçta sahaya attığınızda ve siz oyunu kanatlara yayamadığınız durumlarda yani rakip iyice kapandığında meziyetli bir oyuncu olarak işinize yarayacaktır.

aral şimşir transferi

Aral Şimşir yüzü dönük olduğunda çok etkili bir oyuncu olmakla birlikte zaman zaman sırtı dönük 10 numara pozisyonunda oynatıldı ancak sırtı dönük top aldığında baskı altında istediklerini yapamadı. Kısa aralıklarla sağ kanatta da oynadı. Topsuz oyunda boş alanlara doğru koşular yaparak arkadaşlarının pozisyona girmesini kolaylaştıran bir oyuncu izlenimi bıraktı.

Şimdi gel gelelim soru işaretlerine! İlk olarak FC Midtjylland takımında şu ana kadar fazla forma şansı bulamadı. Bunu şöyle izah edebiliriz belki, FC Midtjylland takımı Danimarka Ligi'nde şampiyonluğa oynayan bir takım ve orada teknik direktör tecrübesiz bir oyuncuyu oynatarak risk almak istememiş olabilir. Ancak her ne olursa olsun oyuncu takımında hala bir rotasyon oyuncusu olmayı başaramamış durumda.

Gözden kaçırmayın

Bakasetas gidecek mi? Bizzat kendi açıkladı! Bakasetas gidecek mi? Bizzat kendi açıkladı!

İkinci olarak spor medyasında konuşulan 2 milyon Euro gibi rakamlar açıkçası bize biraz fazla geliyor. Bu paraları verdiğimiz oyuncunun as olmasa bile en azından rotasyon oyuncusu olabilecek kalitede olması gerekir diye düşünüyoruz. Ancak burada şöyle bir durum var FC Midtjylland Alexander Shorlot de dahil olmak üzere son yıllarda genç oyuncuları iyi pazarlayıp önemli kulüplere satarak ciddi bonservis geliri kazanmış bir kulüp (C. Palas, Rubin Kazan, Brentford vs.). Önümüzdeki yıl Süper Ligde yerli oyuncu oynatma zorunluluğunun 4'e çıkacak olması Trabzonspor’u bu oyuncuya olan ilgisini daha da artıracaktır.

Türk pasaportunun yabancı takımlarda pazarlık kozu olduğu da bir gerçek. Yani A milli takım için düşünülen ve potansiyeli yüksek bir oyuncu için bu rakam gözden çıkarılacak mı ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Umarız Trabzonspor bu transferi uygun maliyetle bitirir ve oyuncu da Trabzonspor'a çok büyük katkılar yaparak uzun yıllar hizmet eder.