Trabzonspor, başkan Ahmet Ağaoğlu’nun da dediği gibi ‘Hadi şampiyon olalım’ demekle şampiyon olmadı. Bir kere bu takım bu sene şampiyon olmak için kuruldu. Sezon başını hatırlarsak özellikle Roma ile oynanan iki maçta takımın dengesi, taraftarın psikolojisi bozulmuştu.

trabzonspor şampiyonluk (1)

Ancak sarsılmadı ve kısa sürede toparladı. Avrupa’dan elenmesi ‘Her işte bir hayır vardır’ söylemini de akıllara getirerek farkı bir motivasyon üstlendi.

Trabzonspor, Avrupa’dan elenerek kendi ligine konsantre olması bunun yanında şampiyonluk yarışındaki ezeli rakipleri, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin hem Avrupa hem de lig yarışını birlikte götürmesi Trabzonspor’un işine yaradı.

Yetmedi;

Teknik Direktörün her dediğini yapan bir yönetimin varlığından yola çıkan Trabzonspor aslında başarılı olma şansını Abdullah Avcı’nın göreve gelmesiyle yakaladı. Öncelikle uzun vadeli bir planlama yapılarak hayata geçirildi.

Tesislerin işleyişi ile ilgili önemli kuralları hayata geçiren Abdullah Avcı’nın yönetim kurulu bir dediğini iki etmedi.

trabzonspor şampiyonluk (2)

 Talep ettiği her oyuncu transfer edildi. Bu takımın bu sene şampiyon olması için her beklentisi yerine getirildi. Başarı adına önemli parçaları bir araya getiren Trabzonspor’un başarılı olması kaçınılmazdı. Bir diğer tabirle yıllardan ders çıkardı ve yaptığı yanlışları terk ererek ve doğruları uyguladı.

TRABZONSPOR NELERİ DOĞRU YAPTI?

-Abdullah Avcı, yönetim ve taraftarın uyumu ve sabır göstermesi.

-Transferlerin sezon başı kampına yetişmesi. Devre arası Visca transferi

-Teknik, taktik ve oyun disiplini en iyi takım olması.

-Maçlar kazanıldıkça takımın özgüveninin yerine gelmesi

- Tek hedefin Süper Lig Şampiyonluğu olması, tek kulvarda yarışması.

-Avrupa’dan erken elenmesi (Bu yaşlı kadro hem ligi hem de Avrupa’yı birlikte götüremezdi)

Edgar transferinde karar... Edgar transferinde karar...

-Oyun ve oyuncuların form durumu, teknik kadro tecrübesi en iyi takım (Analiz ekibi)

-Şampiyonluk baskısı takım üzerinde olumsuz etki yaratmadı.

- Rakipleri yarıştan erken koptu. İlk yarıda puan farkını 20’lere çıkardı. Sabırlı oynadı, kötü onadığı maçları bile son dakika golleriyle kazandı.

Ve en önemlisi;

Zamanında hatta zamanından önce oyuncu maaşları ödendi. Trabzonspor’u takip edenler bu 3 yıllık süreçte hiçbir zaman ‘Maaşlar ödenmedi, para krizi var’ haberi yapamadı.

trabzonspor (3)-2

Böylelikle;

1959'tan itibaren gerçekleştirilen Süper Lig'de ilk şampiyonluğunu 1975-76 sezonunda yaşayan bordo-mavililer 7. Resmi şampiyonluğuna Abdullah Avcı yönetiminde ulaştı.

Bordo-mavililer Ahmet Ağaoğlu ile yola çıkarken 3 yıllık planlama da yaptı. Bu süreçte belki 3 kez yönetimini yeniledi ancak hiç bozulma göstermedi.

Trabzonspor, 2018-19 sezonunda teknik direktör Ünal Karaman ile ligi 4. tamamladı. 2019-20 sezonunda Karaman'dan boşalan koltuğu devralan Hüseyin Cimşir ve ardından Eddie Newton ile tamamlanan sezonda Trabzonspor, şampiyon Başakşehir'i 65 puanla takip ederek 2. oldu. O sezon neden şampiyon olamadığının hikayesi de kayıtlarda var!

10 Kasım 2020'de göreve gelen Abdullah Avcı ile bordo-mavililer kısa sürede başarı elde edemese de zaman içinde büyük bir çıkış yakaladı. Ve bu sezon alnının akıyla ligi şampiyon olarak tamamladı.