Şampiyon Trabzonspor'un yaptıracağı şampiyonluk anıtı tartışmalara yol açtı.

Trabzonspor yönetimi tarafından yaptırılması planlanan şampiyonluk anıtı şimdiden tartışma yarattı. Tartışmanın bir boyutu ile ilgili mimarlar odası eski başkanı Gürol Ustaömeroğlu “kesinlikle sanatsal bir eser olmalı” derken diğer taraftan anıtın 2010-2011 şampiyonluğunu kapsayıp kapsamayacağı merak ediliyor.

Edinilen bilgilere göre bağışçılar tarafından toplanan paralar ile yapılacak olan anıt bir duvardan ibaret olacak. Anıtın yalnızca bu yılki şampiyonluğu simgeleyeceği öğrenildi. Yani Trabzonspor yönetimi 8. Şampiyonluk anıtı yaptırmıyor. Bir diğer ifadeyle anıtta 2010-2011 şampiyonluğu ile ilgili hiçbir ibare olmayacak. Anıtta sadece bir milyon lira ve daha üstü bağış yapanların sportif resimlerle isimleri yer alacak.

Trabzonspor'dan flaş Nwakaeme hamlesi! Trabzonspor'dan flaş Nwakaeme hamlesi!

Öte yandan Mimarlar Odası eski başkanı Gürol Ustaömeroğlu Trabzonspor yönetiminin planlandığı böyle bir anıta tepki gösterdi. Trabzonspor anıtının sanatsal bir yönünün olması gerektiğini savunan Ustaömeroğlu şu ifadelere yer verdi;

"Trabzonspor'un yaptıracağı anıtın ulusal veya bölgesel mimarı proje yarışması ile elde edilmesi gerekiyordu neden mi?  Onlarca belki de yüzlerce proje arasından yetkin bir jüri ya da halk en doğru seçimi yapacaktı. Ayrıca takımına gönül vermiş her mimar veya tasarımcı yarışmaya katılarak bu gururlu ve onurlu projeye katkı vermiş olacaktı. Basında yer aldığına göre böylesine önemli bir anıt projeye "parayı veren düdüğü çalar" misali sadece yönetimin belirlediği bir mimara yönlendirilmesi şık olmamıştır. Doğru da olmamıştır. Trabzonspor bu hatayı bir kez yapmıştı. Bu ikinci oldu." dedi.