Trabzonspor camiası Sivasspor maçında ve saha dışında yaşanan olaylara kilitlendi. Daha önce Molde ve Roma maçları oynanmasına rağmen böyle bir sorun yaşanmamıştı. Sorun Trabzonspor açısından o kadar büyük ve önemli olmalı ki Trabzonspor Emniyet Teşkilatına tarihinin en ağır açıklamasını yaptı. İşte o açıklama,“Bugün sahamızda oynadığımız Sivasspor karşılaşması öncesinde ve devamında Emniyet güçlerinin taraftarımıza yönelik şiddet içeren davranışlarının tüm müdahalelerimize rağmen devam etmesi neticesinde, provokasyona gelmeden itidalli davranarak olayların daha fazla büyümesine meydan vermeyen taraftarlarımıza teşekkür ederiz. Öncelikle bilinmesini istiyoruz ki; Trabzon insanı kati suretle güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmez, getirilemez! Bunu yapmaya çalışan düşünce unutmasın ki Trabzon, güvenlik güçlerine göğsünü siper ederek can veren insanların yaşadığı bir şehirdir. Saygılarımızla.”

Trabzonspor bugüne kadar böyle bir suçlamayı bu şehirde hiçbir kurum ya da kuruluşa yapmamıştı. Olayın arka planını araştırdık. Aldığımız bilgi şöyle; “Taraftar grupları stadyum dışında tutularak Trabzonspor’un mağlup olması istendi. Şayet taraftar grupları stadyumda olsaydı Sivas maçı en az üç farkla bitebilirdi.”

Bu iddia büyük ve bir o kadar da ağır… İddia sahibi Trabzonspor yöneticisiyle biraz daha ayrıntıya girdik. Polisin pandemi nedeniyle güvenlik sağlaması gerektiğini belirterek rahatsızlığın kaynağını öğrenmek istedik. Şunları söyledi; “Taraftarın stada girişini yaklaşık on yıldır özel güvenlik sağlar. Eskiden polislerin yaptığını artık güvenlik görevlileri yapıyor. Kulüpler anlaştıkları güvenlik firmalarına ciddi rakamlar ödüyor. Maçın önemine göre güvenlik görevlisi sayısı değişiyor. Mesela dün akşam Sivas maçında üç yüz güvenlik görevlisi varsa Fenerbahçe maçında altı yüz oluyor. Emniyet elbette olayın dışında değil. Ama sorumlusu da değil. Emniyet teşkilatı bir Müdür Yardımcısı gönderiyor. İstediği zaman özel güvenlikçileri yönlendirebiliyorlar. Ayrıca stadyum çevresinde de güvenlik önlemini polis alıyor. Rakip takımın güvenliğiyle de polis ilgileniyor

Trabzonspor-Sivasspor maçı sırasında dışarıda yaşanan tatsız olayların ayrıntılarına dönüyoruz. Önümüze birinci sorumlu olarak TFF çıkıyor. Plansız çalışan TFF Süperlig maçları başlamadan dört gün önce aşı şartı getiriyor. İki doz aşı olma şartı… “İki doz aşı ve on dört gün kuralına uyan taraftar statlara girebilecek” Bunun için zaman gerekli. Bunun bir diğer anlamı şu… İki aşı arasında 20 gün zaman var. Artı 14 gün etti size 34 gün. Yani taraftar dört hafta statlara giremeyecek demektir. Bunu neden bir ay öncesinden açıklamıyorsun. 11 Ağustosta başlayacak Süperlig için aşı şartı ve 14 gün kuralını neden 10 Temmuz’da ilan etmiyorsun.”

Trabzonspor yöneticisinin birinci eleştirisi TFF’ye. TFF’nin görevini eksik yaptığına. Ve bütün kulüpleri mağdur ettiğine. İkinci eleştirisi ise Emniyet Teşkilatına. Yönetici şöyle devam ediyor, “Trabzon Emniyet Teşkilatı durumdan vazife çıkararak çok katı bir tavır içine girmiş ve taraftara kötü davranmıştır. Stadyum önüne TOMA sevk edilmiştir. Trabzonspor yönetimi konuyu görüşmek üzere Emniyet Müdürüne ulaşmak istemiş ancak Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan telefonlarını kapatmıştır. Vali Bey devreye sokulmak istenmiş ancak Vali Bey sorumluluk üstlenmemiştir. Son olarak konu Milletvekili Muhammet Balta’ya iletilmiş ancak Balta’da duymazlıktan gelmiştir.”

***

Akşam saatlerinde bu kez basına bir bilgi notu sızdırıldı. İmzasız bir bilgi notu. Emniyet Müdürlüğü tarafından sızdırıldığı düşünülen bilgi notunda TFF’nin Trabzonspor’a “eğer içeri biletsiz toplu şekilde alım yaparsanız kulübe para cezası kesilecek” uyarısı yaptığı ve Trabzonspor yetkililerinin de içeri biletsiz seyirci alınmaması kararı aldığı iddia edildi. Ardından polisin durumdan vazife çıkararak “6222 sayılı sporda şiddetin ve taşkınlığın önlenmesi” maddesi gereğince bölgede hazır tutulan Emniyet Güçlerine biletsiz taraftarın içeri alınmamsı yönünde talimat verildiği kaydedildi. TOMA’nın ise megafonundan yararlanmak üzere getirildiği ileri sürüldü. Emniyetin bu iddiasını aynı yöneticiye sorduk. Şunları söyledi;

1-TFF ile Trabzonspor arasındaki kaçak seyirci olayı Emniyet Müdürünü bağlamaz. Konu TFF ile federasyon arasındadır ve disiplin cezasını gerektirir. Trabzonspor da bu cezayı öder. Bu ceza maç kaybetmek kadar önemli değildir.

2-Stadyum çevresindeki polislerin müdahale ettiği ifadesi asla doğru değildir. Stadyuma hiç olmadığı kadar takviye polis sevk edilmiştir. Bütün giriş kapılarına polis yerleştirilmiştir. Bunlar maçtan iki saat önce yapıldı.

3-TOMA, megafonundan yararlanmak için getirildi iddiası doğru değildir. Koca Emniyet Müdürlüğünün elde taşınan bir megafonu yok muydu? TOMA taraftara gözdağı vermek için getirildi.

4-Kimseye şiddet uygulanmadığı iddia ediliyor. Bazı polislerin taraftara küfür ettiği görüntüleri var. Biber gazı sıkıldığı yönünde şikayet aldık.

5-Emniyet teşkilatının kulüple diyalog halinde olduğu iddia ediliyor. Gerçek böyle değil. Kulüpten hiç kimse emniyet müdürüne ulaşamadı. Müdür Bey telefonunu kapattı. Biz bunun bir organizasyon olduğunu ve Sivasspor yöneticilerinin Emniyet Müdürünü ziyaretinden sonra olağanüstü bir durum varmış gibi stadyuma polis yığıldığını düşünüyoruz.

Sonuç-Trabzonspor yönetimi Emniyet Müdürü ile ipleri kopardı. Vali İsmail Ustaoğlu yaşananlara ne yazık ki duyarsız kaldı. Stadyumdaki siyaset ise görmezden gelmeyi tercih etti. Bakalım kriz nasıl aşılacak?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.