Süper Lig'de Trabzon'da Trabzonspor ile karşı karşıya gelen Gaziantep F.K 2-0 geriye düştüğü maçtan bordo mavililere 3-2 mağlup olmuştu. Karşılaşma sonrası topun oyunda kaldığı süre dikkat çekti.

Spor Toto Süper Ligi'nin 7. haftasında Trabzonspor, Şenol Güneş Stadı'nda Gaziantep FK 3-2'yi 90+8. dakikada Marc Bartra'nın golüyle mağlup etti. Maçın ardından hakem Mete Kalkavan'ın 'Bu kadar uzatma mı olur' eleştirisi özellikle sosyal medyada gündemdeydi.

Trabzonspor yeni 2 (1)-1

Trabzonspor Gaziantep maçında dünya rekoru

Karadeniz devinin taraftarları, 10. dakikada 2-0 öne geçen Gaziantep FK oyuncularının hemen hemen her fırsatta kendilerini yere attığını, çok fazla zaman harcadığını ve futbol oynamadığını belirtti. Aslında istatistikler bu yönde. Bordo mavili takımın Gaziantep FK ile oynadığı maç 56 dakika 43 saniye oynanmadı! 90 dakikalık maçın 56 dakikası ölü zaman olarak geçti. Mücadelede, top 33 dakikada sadece 57 saniye boyunca oyundaydı. 56 dakika 43 saniye harcamak bu alanda bir dünya rekoruydu.

Trabzonspor yeni 2 (3)

Mayıs 2022'de oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine gerginlikler ve sarı kartlar damgasını vururken, topun oyunda kaldığı süre dikkat çekti. Süper Lig'de oyunda topla en az top oynayan maç olarak kayıtlara geçen derbide, oyun sadece 41 dakika 15 saniye aktı. Avrupa'daki büyük liglerle karşılaştırıldığında, topun oyunda olduğu en az süreye sahibiz.

Süper Lig'de takımların yabancı oyunculara verdiği süreler dikkat çekti! Süper Lig'de takımların yabancı oyunculara verdiği süreler dikkat çekti!

Trabzonspor yeni 2 (2)

Süper Lig Avrupa'da sonuncu

Spor Toto Süper Lig maçlarının sadece %55,1'inde top oyunda kalıyor. Bu, maçların neredeyse yarısının oynanmadığı anlamına gelir. Bunun nedeni, işlenen çok sayıda faul, çalınan basit düdükler ve oyunun genellikle durması. Süper Lig, Avrupa'nın büyük liglerine kıyasla topun oyunda en az kaldığı lig. Geçen sezon yapılan araştırmalara göre Süper Lig'de topun oyunda kaldığı ortalama süre 54 dakika 32 saniye. Toplam maç süresi 98 dakika 55 saniyedir. Oyunun duraklama sayısı 100.9 iken, ortalama durma süresi 26.4 saniyedir. Yani maçların neredeyse yarısı oynanmıyor. Süper Lig, diğer liglere kıyasla tüm bu istatistiklerde son sırada yer alıyor.