Hancı, projelerini ve önümüzdeki yıllardaki hedeflerini TSYD Trabzon Şubesi Dergisine açıkladı.

Trabzonspor’un şampiyonluk sürecinde yaşananlardan son güne ve önümüzdeki yıllarda hayata geçirmek istedikleri projelere ve hedeflerine kadar her şeyi TSYD Trabzon Şubesi’ne anlatan Trabzonspor’un Finans ve Proje Geliştirme Sorumlu yöneticisi Şemsetdin Hancı, “Bundan sonraki yıllar için de şampiyonluğun en güçlü adayıyız.” dedi. Hancı, şunları söyledi:

“Bu sezon her alanda doğru adımlar attık. Geçmişteki hataları geçmişte bıraktık. Yönetimimiz başta olmak üzere teknik ekibimiz, kadromuz, taraftarımız, camiamız, basınımız, şehrimizin bütün dinamikleri aynı şekilde hareket etti. Müthiş bir kenetlenme ile yolumuza devam ettik. Sahada kalan bir anlayışla hareket ettik ve yolun sonunda da mutlu tabloyu çizdik. Kimse bizi saha dışına çekemedi. Bundan sonrası için de şampiyonluklar gelecektir. Yeter ki biz içerde dağılmayalım, birlikteliğimizi kaybetmeyelim.”

FIRTINALARDAN KARAYA ULAŞTIK!

Hancı: “Bu sezon gelen şampiyonluk önümüzdeki sezonlar için şampiyonluk yolunu açtı. Hatta bu yıl sahada çok daha rahat olacağız diye düşünüyorum. Tecrübe edinmiş olarak yol alacağız. Şimdi biz o yolu bir kere geçmiş olduk. O sulardan, o fırtınalardan karaya ulaştık. Camiadaki birliktelik kaybolmadığı sürece bu böyle devam edecek. Bu vesileyle Trabzonspor taraftarının ne kadar fazla olduğu da ortaya çıkmış oldu.. Bizim büyüklüğümüz kazandığımız şampiyonlukla ortaya çıkmadı. Biz 40 yıl da şampiyon olmasak büyük bir camiayız.”

EN BÜYÜK HEDEF 2. YILDIZI TAKMAK

Başkan Ahmet Ağaoğlu ile asbaşkan Ertuğrul Doğan’ın Teknik Direktör Abdullah Avcı ile mükemmel bir iletişimle sportif anlamda süreci yönettiklerinin altını da çizen Şemsetdin Hancı, “Başkanımız sporun içinden gelen bir isim, biz de onun bilgi ve tecrübelerinden faydalanıyoruz. Asbaşkanımız ise kulübümüzün ihtiyacı olduğu her an yanında ve büyük katkılar sağlıyor. Trabzonspor camiası bunları asla unutmamalı” ifadelerini kullandı. 
Şampiyonluk yaşayan bir takım olarak Trabzonspor’un artık bundan sonrası için her anlamda daha rahat olacağının da altını çizen Hancı, “Oyuncularımız şampiyonluk tecrübesi yaşadı. O güven ve rahatlık yeni sezonda da mutlaka sahada karşılığını bulacaktır” dedi. 
Hancı, Şampiyonlar Ligi ve yeni sezonda afaki harcamalar yapmadan kulübün kendi gerçekleri ile hareket etme konusunda da özen göstereceğini dile getirerek, “Yeni sezon hem Cumhuriyetimizin hem de TFF’nin 100.kuruluş yıldönümü olduğu için şampiyonluk daha da anlamlı elbette. Biz de aynı anlayış ve yol haritasıyla önümüze bakıp hedefe odaklanacağız. 9. şampiyonluğun ardından 10.şampiyonluk ve 2.yıldızımızı takmak en büyük hedefimiz olacak” şeklinde konuştu. 

4 BÜYÜK ALGISINI BAMBAŞKA BİR ŞEYE ÇEVİREBİLİRİZ!

Hancı: “Şampiyonluk bu işin taçlanması. Bir emek, bir mücadele veriyorsunuz sonuçta. Ticaret yapıyorsanız başarının kriteri ne, şirketlerle karlılık, müşteri memnuniyeti, iyi hizmet bunun devam etmesi. Spor kulüplerinde ne? Trabzonspor gibi camialarda ise şampiyonluktur. Biz bundan sonraki birkaç şampiyonluğu devam ettirebildiğimizde 4 büyük algısını bambaşka bir şeye çevirebiliriz. Arayı açtığımızda ekonomik olarak da büyük bir rahatlama yaşayacağız.”

Hancı: “Açıkçası bizde Şampiyonlar Ligine göre maliyetli yapılanma planlaması yapmıyoruz. Nihayetinde bir oyuncuya 100- 200 milyon Euro verildiği yerdekilerle rekabet edebilecek, öyle bütçeleri ayırabilecek durumumuz yok. Oraya göre afaki harcamaya girip sonrasında hüsrana dönen takımlarımızı biliyoruz. Ama Şampiyonlar Ligine mevcut kadromuzla yapabileceğimizin en iyisini yapmak adına bütün mücadelemizi vereceğiz ve başaracağız.”

TAHRİKLERE KAPILMADIK!

Hancı: “Elbette kolay olmadı. Bu sezon yaptığımız en önemli şeylerden birisi daha önce düşmüş olduğumuz hataların hiçbirisine düşmemek oldu. O günleri oralarda bıraktık. En önemlisi bizi en kolay düşürdükleri pozisyonlara düşmedik, tahriklere kapılmadık. Bizi çekmek istedikleri platformlara gitmedik, o hatalara düşmedik. Şehrin ve camianın bütün dinamikleri inanılmaz derecede bilinçliydi. Taraftarımız en önemli aktörlerden birisiydi, sadece takımına odaklandı ve hiçbir tahrike kapılmadan takımının yanında oldu. Sahada takımımız sadece oyununa odaklandı.
Hocamız tabii ki başarıdaki en önemli aktörlerden. Başkan ve asbaşkanımız da hocamızla mükemmel bir iletişim sayesinde süreci başarıyla yürütüyorlar. Ve bütün bu yol haritası kulübümüzün doğru bir yapıda ilerlemesi ile nihayetinde hedefe emin adımlarla ilerledi. Sonuç almak elbette kolay olmadı ancak attığımız doğru adımlar bizi hedefe götüren en önemli etkenler oldu.” 

KUTLAMALARDA DA ŞAMPİYON!

Hancı: Trabzonspor, şampiyonluk kutlamalarında da şampiyon oldu, yönetici arkadaşımız Serdar Ekrem Şirin çok iyi iş çıkardı. Statta, Meydan ve Millet Bahçesi’nde, şehirdeki muhtelif yerlerde spontane gelişen kutlamalar, ülkenin ve hatta dünyanın farklı yerlerinde gerçekleşen kutlamalar herkesi hayran bıraktı. 

Hancı: “Geçmişte rakiplerle uğraşmaktan kendimizi sahaya odaklayamıyor ve sonuç alamıyorduk. Bu doğrudan niye vazgeçelim? Biz hep sahanın içinde kalacağız. Hepimizin etrafında farklı takım yöneticileri ya da taraftarı arkadaşlarımız var. İşi burada düşmanlık boyutuna taşımanın anlamı yok. Maç bittiğinde herkes hayatına dönüyor. Spor nihayetinde kardeşliktir. Fenerbahçe camiasının bizi saha dışına çekme adına zaman zaman açıklamaları oldu. Ama Başkanımızın, ‘Bunları yaparsınız ancak günün sonunda idmanda kupa kaldırmak zorunda kalırsınız’ sözleri her şeyi anlatmak için yeterli oldu sanırım. Şampiyonluk kutlamalarımıza Demet Akalın’ın o şarkısının sözleri durumu güzel özetledi aslında: Arasan da seni duymuyorum!”

İÇERDE HASETLİĞE DÜŞMEZSEK!

Hancı: Başkanımızın kullandığı güzel bir ifade var. “Hata oranını azalttığımızda doğruları bile çok değil belli bir seviyenin üzerinde yaptığınızda futbolda sonuç alabiliyorsunuz.” Trabzonspor’da kısa dönemde bunu gördüm. Ben daha önce uzunca bir zaman kulübün, camianın içinde olan birisiyim. Öncesinde Sadri Şener başkanımız, sonraki diğer yönetimde bulunan arkadaşlarımız, hepsinde camiaya yakındık. Problemlerin ya da yaşadığımız kırılganlıkların hepsinin neler olduğunu iyi biliyorduk. Biz geldiğimizde zaten belli bir düzen kurulmuştu açıkçası, sistem işliyordu. Hatalardan ders alınmış, ne yapmamız gerektiğini bilen bir camia, taraftar, yönetim, basın, hepsi bir bütün halinde hareket etti. Şahsi ego ve menfaatlerini bir tarafa bıraktığınızda sonuç alınabilir olduğunu görmüş olduk. Biz de bunun bir parçası olmaktan gurur duyduk, mutlu olduk. Taraftar da olsaydım benim için aynıydı. Şampiyon olan takımın yöneticisi olmak tabii ki gurur verici. Yarın çoluğumuza çocuğumuza, ailemize bırakabileceğimiz en güzel miras da bu.”

BİZ ŞANSLIYIZ, ÇÜNKÜ!

Hancı: Baktığımızda her takım sezon öncesinde en iyisini yapmak için yola çıkıyor. 19 takımdan 4’ü zaten şampiyonluğa odaklanmış kadrolar kurarak yola çıkıyorlar. Ama finalinde kazanan bir takım oluyor. Kazanmanız için her şeyi kendinize göre doğru yapmanız da doğru sonuç vermeyebiliyor. Kadronuz çok iyi olabilir ancak talihsizlikler, sakatlıklar ve bunların sonucunda da kırılganlıklar yaşayabilirsiniz. Bunlar futbola dair şeyler. Ancak biz şanslıyız çünkü iyi bir teknik ekibe sahibiz, iyi bir kadromuz var. Biz şu anda doğruları yaptığımıza inanıyoruz. Şöyle söyleyeyim, içerde çok parçalanma yaşamazsak,  kenetlenmeyi sürdürürsek aynı başarıyı 1-2 hatta 3 yıl üst üste domine edeceğimize inanıyorum. Hatta geçen yıldan daha da rahat şampiyon olabiliriz. Sadece hata yapmayalım, sadece yönetimsel değil camia olarak birbirimize düşmeyelim. Herkes aynı yolda kenetlenmeye devam ederse aynı başarılı sonuçları alacağımıza inanıyorum. Sadece bu yılın özelinde değil gelecek yıllarda da bu işi domine ederiz.”
 

ERTUĞRUL BANK’IMIZ OLDUĞU İÇİN SORUN YOK!

Hancı: “İşin ekonomik tarafı var. Kulüp şu ana kadar bütün ödemelerini gününde ödeyebilir durumda ilerliyor. Şu ana kadar orada bir aksama olmadı bundan sonra da olmaz. Yönetimden destek olan arkadaşlarımız var, dışardan da destekler oluyor. Ve, Ertuğrul Bank’ımız orada olduğu için çok sorun yok. Sağ olsun kulüpten desteğini hiç esirgemiyor. Ona da bir kez daha teşekkür ediyoruz. Hiçbir Trabzonlu onun yaptıklarını unutmasın. Yönetimdeki arkadaşlar, herkes katkı sunmaya çalışıyor ama bu arada Trabzonsporlu iş insanlarımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Kulübümüzün yanında olsunlar zira iyi takım iyi paralarla oluyor.  Trabzonspor sadece bir günü ya da yılı kurtarmayla değil uzun vadede kendini çevirebilir, döndürebilir bir konuma gelmelidir.

FİNANSAL OLARAK KULÜBÜN GELECEĞİNİ AÇIK

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odasından vatandaşlara uyarı Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odasından vatandaşlara uyarı

Hancı: Kalıcı proje anlamında çalışmalar içindeyiz. Nasıl bizden öncesi bu kulübü buraya sağlıklı ve büyük bir kulüp şeklinde taşımışlarsa biz de görevimizi tamamladığımızda bayrağı devrederken oraya geldiklerinde ‘Nereden buldum, yarına nasıl uyanacağız?’ şeklinde değil de ‘Allah razı olsun bize bu şekilde bıraktılar’ desinler diye çalışıyoruz. Finansal olarak kulübün geleceğini açık görüyorum.
Gerçekten zor bir dönem. Gelirler TL ile, özellikle yayın gelirleri azaldı. Buna karşın sporcu ödemeleri dövizle. Tek avantajımız bankalarla ilgili yapılandırmalarımızın TL ile olması. Onunla ilgili dönemin Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür ediyoruz. Sadece bize değil bütün kulüplere bu imkanı sundu. Bugün kulüpler yaşıyorsa bunda Berat Albayrak’ın yapmış olduğu Kulüpler Birliği Yasası ve Bankalar Birliği ile yaptığı anlaşmanın çok büyük önemi var.”