Geçtiğimiz günlerde spor yazarları arasında özel bir yeri olduğuna inanılan Hıncal Uluç, Trabzonspor ve şampiyonluk yolculuğuna ‘Büyüklük’ üzerinden dil uzattı. Trabzonspor’un Türkiye’nin tüm şehirlerinde taraftarı olmadığı için büyük olamadığını iddia etti. Hıncal Uluç, ne yazık ki şampiyonluk yılları dahil Trabzonspor’a hiç objektif bakamadı. Şampiyonluk yıllarını bile gölgelemeye çalışmıştı. Ambleminin üzerindeki yıldızı göremeyecek kadar körleşti. Öncelikle belirtmeliyiz ki, büyüklük kemiyetlere sığmaz. Rakamlarla büyüklük olmaz. Büyüklük, büyük işler… En büyük işler başarmakla olur. Toplumsal kabul ile olur. Trabzonspor büyük işler başarmış ve İstanbul Dükalığını yıkarak şampiyonluk tacını tam 6 kez Anadolu’ya taşımıştır. Taşıdığı o yıldız ise büyüklüğünün bedelidir.

                                    ***

Hıncal Uluç’ta spor aristokrasisinin kibrinin hakim olduğunu biliyoruz. Bazen bir hakkı teslim etmeye çalışsa da bu kibirden, bu büyüklenmeden kurtulamaz. Uluç’un, Özkan Sümer’in vefatının ardından yazdığı yazıya bakıyoruz. Bir Anadolu ihtilalinden bahsediyor ama o ihtilalin markasını ağzına alamıyor. Özkan Sümer’i, Anadolu İhtilalinin liderlerinden birisi olarak gösterirken, Sümer’in ihtilalci askerlerinden hiç bahsetmiyor. Hatta Özkan Hoca’yı Galatasaray hocalığı yaptığı dönemlerde nasıl hicvettiğini, nasıl aşağıladığını yine o kibrinin arkasından dillendiriyor. Galatasaray’a hocalık yapan Sümer’e şöyle yazıyor…

Öyle bir manzara ki,

Görse şaşar Hannibal…

Ördeklerden bir filo.

Birde Laz’dan amiral…

Hannibal, tüm zamanların en büyük savaşçılarından biri. Şımarık aristokrat Hıncal Uluç, Hannibal ile Özkan Sümer arasında nasıl bir bağ bulabilmiş?

Hıncal Uluç, Laz diye nitelediği Özkan Sümer’den Amiral olmayacağını yazdığı tarihlerde Özkan Hoca yine Uluç’un tabiriyle ‘Anadolu futbol ihtilalini’ çoktan gerçekleştirmiş isimlerden biriydi. Hıncal Uluç ise bu hakkı, Özkan Sümer vefat ettikten sonra teslim edebildi. Sümer’e hakkını teslim etti de Trabzonspor’a hala edemedi.  

                                                    ***

Gelelim Kırıkkale’de, Kırşehir’de Trabzonspor taraftarının olup olmadığına… Hıncal Uluç bize göre doğruyu söylemiyor. Bize göre Kırıkkale’de de Trabzonspor taraftarı var, Kırşehir’de de… Anadolu’nun her kentinde kesinlikle Trabzonspor taraftarı var ve halen Trabzonspor’un şampiyonluğunu bekliyorlar. Hıncal Uluç fildişi kulesinde kibirli, şımarık aristokrat tavrıyla Trabzonspor düşmanlığı yapmaya devam etsin. Yaptığı düşmanlığın Anadolu’da futbol ihtilali gerçekleştiren bir efsaneyi küçültmeyeceğini… Bilakis inkarcıların küçüldüğünü de bilsin. Hıncal Uluç, Trabzonspor’un büyüklüğü yanında yel değirmenine saldıran zavallı bir cücedir. Nitekim kendi cüceliğini gizlemek için Trabzonspor’u da küçülteceğini zannetmektedir. Uluç, Trabzonspor’u küçük görmenin Anadolu futbol ihtilalini de küçümsemek anlamına geldiğini göremeyecek kadar kötü niyetlidir.

                                                    ***

Bu sene o sene inşallah…”

Fenerbahçe yöneticileri şu tabloda bil hala Fenerbahçe’nin şampiyon olabileceğini söylüyorsa, 2010-11 sezonunu tekrar ettirme niyetinde olduklarını söyleyebiliriz. Hatırlarsanız, 2010-11 futbol sezonunda ve devre arasında Trabzonspor 9 puan öndeyken dönemin Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Topuk Yaylası’nda verdiği mesajla şampiyon olacaklarını söylemişti. Şampiyon olmanın tek yolu, Fenerbahçe’nin hiç mağlup olmaması, Trabzonspor’a da 10 puan kaybettirmekti. Aziz Yıldırım, ‘Biz şampiyon olacağız’ dediğinde başta dönemin TFF Başkanı olmak üzere tüm TFF kurullarını halletmişti. Daha sonra neleri daha hallettiğini yasaklanan şike tepelerinden öğrendik. Fenerbahçe yönetimi bugün yine bir hayli sıkıştı. Bu yıl da kaçırdıkları şampiyonluktan sonra yönetimde kalamayacaklarını biliyorlar. Bu nedenle gözlerini yine Trabzonspor üzerine diktiler. Lakin 2010-11 sezonu bir daha yaşanmayacak.

O sezonun sonuçları ve üstü örtülse bile şikenin Türk futbolunu nereye götürdüğü görüldü. Fenerbahçe’yi kollayıp, Trabzonspor’un şampiyonluk kupasını Fener’e yollayanlar, açılan yaraların hala kanadığının farkında. Üstelik Trabzonspor camiası ikinci kez kupa verme niyetinde değil. İkinci kez aynı yerinden ısırılmaya asla izin vermez, vermeyecek de… Dolayısıyla köprünün altından çok sular aktı. Akan onca suya rağmen şikenin pisliği temizlenemedi. Onun için diyoruz ki, yalnız Trabzonspor camiası değil, 2010-11’in tekrarına bir kez daha Türkiye izin vermez.