Süper Lig'de şampiyonluk için sadece tek bir puana ihtiyacı olan Trabzonspor'un rakibi Antalyaspor.

Süper Lig'de şampiyonluğunu ilan etmesi için kalan dört haftada sadece bir puana ihtiyacı olan Trabzonspor, cumartesi günü saat 20:30'da kendi evinde Antalyaspor'u konuk edecek.

trabzonspor 2 (5)

Kayserisporlu futbolcudan manidar Bakasetas paylaşımı! Kayserisporlu futbolcudan manidar Bakasetas paylaşımı!

Fenerbahçe ise cuma günü Kadıköy'de 20:30'da Gaziantep FK ile karşılaşacak. Sarı lacivertli ekibin olası puan kaybında ise Trabzonspor, Antalyaspor maçına çıkmadan cuma gününden şampiyonluğunu ilan etmiş olacak. Peki TFF maç saatlerinde değişiklik yapmalı mı? Gazetemiz yazarı Deniz Çoban yanıtladı.

trabzonspor süper lig 2 (2)

Bu konuyla ilgili yazılı bir talimat yok. Bu durum tamamen Türkiye Futbol Federasyonu maç planlama departmanının görevi. Elbette yönetim kurulu da bu konuda söz sahibi olacaktır. İki maçın aynı anda oynanması maçın skorlarını birbirini ilgilendirmesi durumunda söz konusu oluyor. Yani Fenerbahçe kazanması durumunda bir avantaj elde edecek aynı saatte de Trabzonspor kaybetmesi durumunda dezavantajı duruma düşecek gibi bir maçın skoruna göre diğer takımın kazanıp ya da kaybetmemek üzerine konsantrasyonunu ya da planlarını değiştireceği durumlarda aynı saatte oynatılır. Burada öyle bir durum olmadığı kanaatindeyim. Çünkü Fenerbahçe her şartta kazanmak zorunda. Trabzonspor'da şampiyon olmak için kalan haftalar da dahil bir puan alması yetiyor.

adana demirspor trabzonspor 3

Trabzonspor maçındaki skora göre Fenerbahçe’ye beraberliğin yetmesi ya da mağlubiyetin de bir kayıp oluşturmayacağı bir durum söz konusu değil. Yani şampiyonluk için salt bu maçların sonuçlarının önemli bir belirleyiciliği yok. Her iki durumda da maçlar aynı saatte de oynansa farklı saatlerde de oynansa takımların planlamasında çok fazla bir değişiklik olmayacak.