Trabzonluların “Tatile gidebiliyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıt ülkedeki duruma ayna tuttu

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber akıllara gelen ilk fikir tatil oluyor. Tatil denilince de kum, deniz, güneş ve doğa bir anda zihinlerde parlıyor. Özellikle Akdeniz bölgesi tatil tercihleri arasında üst sıralarda. Güzel bir doğa tatili yapmak isteyenlerin tercihi ise Doğu Karadeniz oluyor. Fakat burada yaşayan insanların tatil tercihi ise daha çok köyler. Sebebi ise ekonomik yetersizlikler. Sokağa inerek Trabzonlulara tatile gidip gitmediklerini sorduk. Birçoğu gidemediğini dile getirirken, bazıları tatil için köyü tercih ettiklerini ifade ettiler. İşte o röportajlar:

1Ahmet Güven

Ahmet Güven: “Çok, iki-üç kere gittim. İngiltere, Fransa, Almanya’ya gittim. Oralara gidip para yedim. Para çok. Cepler taşıyor. On yerden maaş alıyorum. Para taşıyor her yerden.”

2Hamza Beranuroğlu

Hamza Beranuroğlu: “Hayır ailem götürmediği için gidemedim. Tek gittiğimiz tatil yeri köy.”

3Sude Naz Bayrak

Sude Naz Bayrak: “Para yok, gidemiyoruz kolay kolay. Türkiye’den uzak her yere giderdim. Ülke zaten batmış durumda.”

4Ali Dereli

Ali Dereli: “Tek param simit parası maalesef gidemiyorum. 17 yıldır buradayım. İnşallah bir gün olacak. Antalya taraflarına gitmek isterdim.”

5Fahrettin Ömür

Fahrettin Ömür: “Hayır tatile gidemedim. Çünkü askerdeydim. Ancak şimdi gitmeyi düşünüyorum. Antalya taraflarına gidebilirim.

6Erdoğan Karagöz

Erdoğan Karagöz: “Hayır gidemedim, işten güçten çok vaktimiz olmadı. Babamızla beraber çelik kapı işi yapıyoruz. O işle uğraşıyoruz.”

7Yaşar Çam

Yaşar Çam: “İstanbul’daydım tatil için bu yaz buraya geldim. Burada da yaylalara, maçlara gitmeyi düşünüyorum. Zaten Trabzonspor’da iyi gidiyor.”

8Ahmet YIlmaz

Ahmet Yılmaz: “Bu yaz tatile gidemedim. Bir iki kere mecbur sebeplerden dolayı İstanbul’a gittim. Orada tatil niyetine değerlendirdiğim bir iki gün oldu. “

9Nermin Altuna

Neriman Altuna: “Dün geldim, tatilimi burada değerlendiriyorum. Normalde buralıyım ama Sakarya’da yaşıyorum. Önce Sürmene’deki evimize gideceğiz. Oradan Uzungöl’e gideceğiz. Oradan Sultan Murat Yaylasına çıkacağız. Bütün ailemiz ile orada tatil yapacağız.”

Akçaabat Kültür Merkezi'nin temeli atıldı Akçaabat Kültür Merkezi'nin temeli atıldı

10Zahide Kübra Yalçın

Zahide Kübra Yalçın: “Şu an tatildeyim. Nevşehir’den geldim. Planlarımı yaptım. Burada gezip, denize gideceğim. Kafamı dinleyip, doğayı keşfedeceğim.”

SÜREKLİ ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ

11Yaşar DUran

Yaşar Duran: “Biz hiç tatili falan yapmıyoruz. Ekonomik şartlar buna elvermiyor. Sürekli çalışmak zorundayız. Dünyaya da tatil için gelmedik. Sürekli çalışacağız.”

12Yusuf Olgun

Yusuf Olgun: “Şu an tatildeyim. Londra’dan geldim. Burada gezip eğleneceğim.”

13Erol Algaç

Erol Algaç: “Ben dün geldim tatilden. Üç günlüğüne köye gittim geldim. Bizim tatilimiz köydür. Köydeki eski yerleri gezmek bizim için tatildir.  İlla ki başka bir şehre gitmeye gerek yok.”

14Burak Ayazoğlu

Burak Ayazoğlu: “Gitmedik, gitmeyi de düşünmüyoruz. Maddi durumlar elvermiyor. Gitmek istesem İzmir’e giderdim.”