Kurban Bayramı yaklaşırken yavaş yavaş kurbanlık arayışları da başladı. Ancak ülkemizde olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle kurbanlık fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Hal böyle olunca birçok vatandaş bu sene kurban kesemeyeceğini ifade etti. Geçen yıla kadar kesebildiklerini söyleyenler bu yıl bu konuda zorlandıkları ifade ederken, bazı vatandaşlarda ne olursa olsun yine de keseceğiz dedi. İşte vatandaşların cevapları:

1Ali Ziya Bilgin

Ali Ziya Bilgin adlı vatandaş önümüzde byaramın zor geçeceğini söyleyerek; "Kesemeyeceğiz inşallah. Geçen seneye kadar kesiyorduk. Bu sene biraz zor. Durumlar iyi değil savaş var" dedi. Kurban Bayramı'nın eskiye göre daha da zor geçeceğini söyleyen Trabzonlu Ceyhun Türe; "Bu sene zor olsa da keseceğiz. Geçen senelerde kesiyorduk zorlamıyordu ama bu sene zorlayacak. Her ne olursa olsun, krize rağmen keseceğiz. Mecbur." ifadelerini kullandı.

3Musa Özkan

Musa Özkan: Günlük bir çay parasını 365 gün üzerinden hesaplayın. Bunu biriktirdiğini zaman kurban kesilip kesilmeyeceği netleşir. Bunu siyaset olarak sağa sola çekip, bugünkü mevcut yönetime bağlamaya gerek yok. Herkes gönlüne düşeni yapsın. Herkes kurban kesme hakkına sahip. Ben kesiyorum kesemiyorum diyenlere bakmıyorum. Bunlar net doğru dürüst konuşmuyorlar.

6Serdar Yılmaz

Muhammet Öksüz:  Kesemeyeceğiz. Şartlar değişti, paramız oldu gazel yaprağı. Değeri yok paranın. Ne olacağımız da belli değil. Geçen yıl işlerim vardı, kesememiştim. Bu yıl kesecektim, niyetlenmiştim. Ama kesemiyorum, durumum yok. 

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "08 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "08 Ağustos 2022"

Serdar Yılmaz:  Ben keseceğim. Soracaksın ki nasıl kesiyorsun, sigara içmiyorum. Günde sigaraya para harcamadığım için kesiyorum. 11 ay zaten sigara parasını biriktirseniz bir koyun kesersiniz. Ben o yüzden keseceğim.

8Süleyman Pir

Yılmaz Bey: Yok, para olmadığı için kesemeyeceğiz. Maaş yetmez. Bu sene kurban yok. Bu yıla kadar kesiyorduk ancak bundan sonra yok. Kaç lira bir kurban, haberiniz var mı? 12 bin liradan aşağı büyükbaş yok. Bin TL’ye sadece kesimi yapıyorlar.

Süleyman Pir: Ben kesiyorum. Koç kesiyorum. Onu da bu sene diyanete bağışladım. Şimdiye kadar kendim kesiyordum, bu sene diyanete verdim. Oğlum kesecek onu da komşulara dağıtacağız. Kesmek lazım, bu bir dini görevimiz. 4 bin lira maaş alıyorum, 2 bin 500 lirasını kurbana versem ne olur yani?

11Muammer Şahinler

Erol Aydın: Allah nasip ederse keseceğiz. Kesebiliyoruz yani, ona göre kendimizi ayarlıyoruz. Bu güzel bir ibadettir. Bunu yerine getirmek lazım. Yaşıyorsan ölçülü yaşayacaksın.

Cemil Güler: İnşallah keseceğiz. Henüz belli değil ama kesmeyi düşünüyoruz. Şu anda piyasa oldukça yüksek. Onun için bakacağız, inşallah keseceğiz.

Muammer Şahinler: Kurban kesmeye çalışacağız. Geçen yıl 55-60 lira olan kurbanın kilosu 130 lira. Ona göre hesabı yapmak lazım, kesebilir miyiz, kesemez miyiz? Biz emekli olan insanız, emekli maaşları ona göre artmamıştır. Kesmeye çalışacağız.

13AHmet Koç

Sedat Köroğlu: Valla niyetimiz vardı ancak şu anki şartlarda olumsuz gibi düşünüyoruz. Normalde kesecektik ama nasip olmadı. Geçen yıla kadar kesiyorduk, en azından kesmeye çalışıyorduk. Gönül kesmek istiyor ama şartlar maalesef buna engel oluyor.

Ahmet Koç:  Kurban keseceğim inşallah Şu ana kadar hiç kesmediğim olmadı. Her hangi bir sıkıntım yok şükürler olsun. Allah herkese de nasip etsin. 
Şafak Karabıçak : Bu sene kesemeyeceğiz. Çünkü fiyatlar 3-4 katına çıktı. Bu seneye kadar genelde kesiyorduk ama bu sene kesemeyeceğiz.

15Ali Doksanbir

Ali Doksanbir : Keseceğiz, Allah kabul etsin inşallah. Beni zorlamıyor zaten hamdolsun.