Nurullah Cabri - Temmuz ayının gelmesi ve Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamasın kaldırmasının ardından Trabzon turizminde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Trabzon’da birçok otel dolarken, araçlarında neredeyse tamamına yakını çalışmaya başladı. Özellikle şehrin kalbi olan meydan bölgesinde yürümeye başlayınca bu hareketliliği daha iyi şekilde görebiliyorsunuz. Ancak Trabzonlu vatandaşlar bu konuda ne düşünüyor diye sokağa indiğimizde farklı fikirler ortaya çıktı. Bir kısım Arap turistlerin gelmesini çok olumlu bulurken bir kısım ise bu durumdan rahatsız olduğunu ifade etti. İşte yapmış olduğumuz o röportajlar:

Sezai Alemdağ Arap turizminin Trabzon için büyük bir nimet olduğunu belirtirken koronavirüs konusunda önlem alınması gerektiğini vurguladı. Alemdağ konuşmasında, “Trabzon için çok büyük bir nimet. Yalnız Trabzon esnafının fiyatlardaki fahiş artışı bir gün Arapları da kaçıracak. Bu Trabzon gerçekten çok büyük nimet. Şu mevsimde Araplar ve gurbetçiler olmasın Trabzon biter. Trabzon’da ne var? Sanayi mi var? Trabzon bana gelişmemiş, üreten değil, tüketen bir şehir. Bu yüzden Arap turizmi çok önemli. Şurada baktığımız zaman her yerde onlar var. Hiçbir yerde yer bulamıyoruz. Her yerde oturup harcama yapıyorlar. BU yüzden Arap turizmi çok önemli. Ancak şu var, pandemi tırmanışa geçti. Bu yüzden hükümetin de bir önlem alması lazım. Şehirde sıfıra yaklaşmıştı, tekrar arttı. “ dedi

İsmini vermek istemeyen bir vatandaşsa durumdan rahatsız olduğunu belirterek gelmesinler dedi ve “Lokantalara, otellere faydası var. Bize bir faydası yok, gelmesinler memnun değilim. Biz bir yere gidemiyoruz, onlarda gelmesin. Herkes memleketine gitsin.  Korona vakaları da artmaya başladı, bir yerden kaptık bunu. 15 kişi öldü, sonumuz hayır olsun.” İfadeleri kullandı.

Faruk Yağız isimli vatandaş Arap turistlere uygulanan yüksek fiyatları yanlış bulduğunu söyledi ve “Turistlerin gelmesini olumlu buluyorum. Ancak fiyatlar bana nasılsa onlara da öyle olsun. Gelenleri kazıklamanın bir manası yok. Bize ciddi bir döviz katkısı oluyor. Burada olmalarından memnunum. Çok kişi yararlanıyor ekmek yiyor bu işten. Ama ben çorbayı 10 liraya yiyorsam onlarda 10 liraya yesin.” dedi.

Trabzon’da sosyal medya üzerinden fuhuş yapmaya kalkışanlar yakalandı Trabzon’da sosyal medya üzerinden fuhuş yapmaya kalkışanlar yakalandı

Emirhan Karayayla isimli genç ise durumdan çok memnun olmadığı ifade ederek, “Hem iyi hem kötü yanları var. İyi yanları ekonomiye katkısı. Kötü yanı ise her yerde Araplar var. Meydanda gezince kaç Türk var? Ayrıca pis olduklarını düşünüyorum. Her yeri kirletiyorlar.” dedi.

Mustafa Yiğit İskender ise her yeri Arap turistlerin ele geçirdiğini dile getirerek, “İyi bulmuyorum. Her yeri ele geçirdiler. Her yer Arap. Trabzon bizim mi, onların mı belli değil. Haddinden fazla var. Kültürleri farklı, iletişim kuramıyorsun. İngilizce bir yere kadar. Bazı şeyler onlar yüzünden harap oluyor ancak bu ülkenin vatandaşı bizleriz ama bazı şeylerde onlar baz alınması bana itici geliyor.“ ifadelerini kullandı.

İsmini vermek istemeyen bir genç kirlilik konusuna değinerek, “Bizim gezemediğimiz yerlerde hep Araplar var. Bizde tur işi yapıyoruz. Kazancımız da iyi. Ancak bu turistler gelince, esnafımız da bir farklı oluyor. Kendi insanını bile kazıklamaya çalışıyor.  Araplar ise buraya gelip, Trabzon’umuzun güzel yerlerini geziyorlar. Ancak temiz bir ülkeyi kirletiyorlar. Çok pisler, buna şahitte oldum. Diyeceğim tek şey, ya memlekete gelerek insanların arasına güzel güzel karışsınlar. Ya da hiç gelmesinler.” dedi.

Arap Turizminin ekonomik katkısı olduğunu ifade eden Sezgin Can ise, “Arap turizmi bence çok güzel. Aynı zamanda din kardeşlerimiz. Ayrıca Avrupalılar gibi sırt çantası ve konservesi ile de gelmiyorlar. Gelip burada harcama yapıyorlar. Otostop çekmiyorlar, özel araçlar kiralıyorlar. Niye gelmesinler ki? Her yer güllük gülistanlık. Her yer dolmuş durumda. Esnaf canlandı. Ülken iki katı daha değerlenmiş. Niye gelmesinler? Bugüne kadar bunları engelleyen, bizi bölüştüren yobazlar utansın.” dedi.

Elif Azra Balcı farklı ülkelerden turistlerin gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Olumlu yanlar kesinlikle var. Ancak çoğunlukla Arapların olması farklı noktalarda etkileyebiliyor. Özellikle okulumuza Erasmus ile gelenler buranın Türkiye olduğunu anlayamıyorlar. Türkiye’de hangi dil konuşuluyor, deveye biniyor musun gibi şeyler soruyorlar. Bunu kırıcı buluyorum. Arap turizmi olsun ama diğer ülkelerden turistlerin gelmesi ve bu konuda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum.“ dedi

Ece Turhan Arap turistlerin artık ülkeye yerleştiklerini belirterek, “Turizm her açıdan önemli. Çok güzel bir şey. Ancak Arap turistlerin sayısı zamanla çok arttı ve yerleşmeye geçti. Benim sitemin 10 dairesi Araplar almış durumda. İnsani olarak tabi ki gelsinler gezsinler.  Ancak Türklerin azaldığını düşünüyorum. Kafamı çevirdiğimde kendi insanımı görmek beni daha mutlu eder. Tabi onları dışlamıyoruz ama gelsinler, gezsinler, gitsinler.” dedi.

Mehmet Yiğit ekonomik olarak önemli bulduğunu ifade ederek “Ben olumlu buluyorum. Bence Arap turistler Avrupalı turistlerden daha iyi, döviz bırakıyorlar. Piyasa canlanıyor.” dedi.