İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, gazi ve şehit ailelerinin yaşadığı sıkıntıları TBMM'de dile getirdi. Örs, konuştuğu gazilerden örnek vererek yaşanılan mağduriyetin hemen çözüme kavuşması gerektiğini belirtti.

Milletvekili Örs'ün TBMM konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Anayasamızın 61. Maddesinde sosyal Güvenlik bakımında özel olarak korunması gerekenler başlığı altında şu ibareler yer almaktadır. Devlet harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar. Şehitler hepimizin şehididir. Bütün Türk Milletinin öz evladıdır. Kore gazisi, Kıbrıs gazisi, Güney Doğu gazisi, 15 Temmuz gazisi vazife şehidi veya vazife malulü hiç fark etmez. Hepsi de Türk Milletinin öz evladıdır. Devlet evlatları arasında ayrımcılık yapmaz yapmamalıdır."

Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise... Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise...

"Bizler bu ülkenin üvey evlatları mıyız?"

"Bütün bunların yanında bir de terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi kabul edilmeyenler var. Haklı olarak feryat ediyorlar. Şunları söylüyorlar; ‘15 Temmuz’da yaralananların yararlanma oranları bakılmaksınız gazi saydılar. Biz Güney Doğu’da yaralaman asker ve polisleri kapsam dışı bıraktılar. Bizler bu ülkenin üvey evlatları mıyız? 15 Temmuz’da tokat yiyen kamu görevlisi gazi sayılıyor da Beşiktaş Arena Stadında bombalı eylemde yaralaman polisler neden gazi sayılmıyor.’  Hüseyin Özlük abimiz kardeşimiz 1993 yılında Şırnak’ta ki çatışmada yaralanan ve gazi olan bir kardeşimiz. Şöyle diyor gazimiz Hüseyin Özlük; ‘Bizlere kimlik kartı verildi. Kimisine gazi kimisinde terör mağduru kimisinde de vazife malulü yazıyor. Maalesef Güney Doğu’da benim durumumda olan gözünü, kolunu, bacağını kaybetmiş gazi arkadaşlarımız verilen kimlikte vazife mahlulü yazmasına rağmen 15 Temmuz’da yaralanan arkadaşlarımızın kimlik kartlarında direkt gazi yazmaktadır.’ diyor. Çok tuhaf bir durum olmaması gereken şeyler bunlar. Gazi bir tanedir. Bunun 15 Temmuz’u Kıbrıs’ı ya da Güney Doğu’su olmaz. Şehit ve gazi yakınlarımızın vazife malulü kardeşlerimiz, terörle mücadelede yararlanıp gazi sayılmayan evlatlarımızın sesine kulak vermek Türk milletinin vekilleri olarak hepimiz boynunun borcudur."