YÖK üyeliklerine yapılan atamalar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakan Soylu’ya Trabzon’dan yeni danışman Bakan Soylu’ya Trabzon’dan yeni danışman

RTEÜ Rektörü Trabzonlu Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı. Karar Resmi Gazete’de yayınlanırken, Prof. Dr. Karaman’dan da açıklama geldi

Yükseköğretim Kurulu üyeliklerine Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Prof. Dr. Kemal Şenocak atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı atama kararı Resmi Gazete’de yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; Yükseköğretim Kurulu üyeliklerine, Üniversitelerarası Kurul tarafından seçilen Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman atandı. Atamaların, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6. maddesinin b/5 bendi ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2 ve 7. maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

“HAYIRLI HİZMETLER YAPMAYI NASİP ETSİN”

Atama kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından açıklama yapan Karaman, “Bu göreve bizleri lâyık gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve öncesindeki katkılarından dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar ile Üniversitelerarası Kurul üyelerine teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Allah ülkemiz ve milletimiz için hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. HÜSEYİN KARAMAN KİMDİR, NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

1972 yılında Trabzon ilinin Şalpazarı İlçesi'nin Dorukkiriş Köyü'nde doğdu. İlköğrenimini Dorukkiriş Köyü'nde, ortaokul ve liseyi Vakfıkebir İmam Hatip Lisesi'nde (1989), üniversiteyi Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okudu (1994). 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fakültesi İslâm Felsefesi Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi oldu. 1994 yılında başladığı Yüksek Lisansını, Nurettin Topçu'da Ahlâkî Düşünce isimli çalışmayla 1996 yılında tamamladı. 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı İslam Felsefesi Bilim Dalı'nda başladığı Doktora öğrenimini Muhammet b. Zekeriya er-Razi'de Ahlâk Felsefesi isimli teziyle 07.01.2002 tarihinde bitirdi. 2004 yılında Yardımcı Doçent, 2008'de Doçent ve 2013 yılında Profesör olan Karaman, Ağustos 2013'te Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten atandı. 9 ay vekaleten yürüttüğü Rektörlük görevine Mayıs 2014'de asaleten atandı. Rektör Karaman, 15 Aralık 2017 tarihinde toplanan Kredi Yurtlar Kurumu 79. Genel Kurulu'nda Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığına seçildi. 22 Mart 2018 tarihinde toplanan Üniversitelerarası Kurul'un 243.cü toplantısında Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Haziran 2018 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atandı.

Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Rektör Danışmanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Senato Üyeliği ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulu Üyeliği ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü yapmakta olan Karaman Arapça, Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Prof. Dr. Hüseyin Karaman'ın çeşitli yayınevleri tarafından basılmış kitapları, farklı dergilerde yayınlanmış makaleleri ve gerek ulusal, gerekse uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.