Rabia MOLLAOĞLU - Trabzon’da Ortahisar’da yaşayan 46 yaşındaki Zehra Gebiç, 20 yaşında kızının ölümüyle sarsılmasının ardından 4 yıl önce felç geçirdi. Kızının ölümü ve felç hastalığı Gebiç’i yıldırmadı, azimle ayağa kalkmayı başardı. Düşe kalka ayakta durmayı başaran Gebiç, hem aile ekonomisine katkı sunmak hem de terapi olarak başladığı el işi örgüleriyle kendi gibi hasta olanlara da mesaj vermeyi ihmal etmedi.

IMG_3667

ÇOK YORULDUM AMA AZMETTİM YAPTIM

Kızının ölüm acısıyla felç geçiren Gebiç, “3 kız annesiyim. 6 yıl önce kızım vefat etti. Onun acısından, düşünmekten, yüksek tansiyonla beraber felç geçirdim. 20 yaşındaki kızımı toprağa koymanın acısıyla... Ardından bir kızımı evlendirdim. Onun acısı daha çok katlandı. Sağ kolum ve bacağımı hareket ettiremiyordum. İlk başlarda yatalaktım. Maçka’da 2 ay fizik tedavisi gördüm. Sonra koltuk değneğiyle yürümeye başladım. Annem beni bakıyordu. Ancak bu şekilde iyi olamayacağımı hissettim. Tek başıma mücadele etmeye karar verdim. Çok yoruldum. Ama azmettim yaptım. Şimdi ayağımın üzerine biraz daha rahat basıyorum. Hiç pes etmedim. Kızım benden dokuma yapmayı öğretmemi istemişti. Öğretirken vazgeçmişti. Ben de yarım bırakmak istemedim. Başladım örmeye. Ben parça şeklinde örüyorum. Annem ise onları dikerek birleştiriyor. Bunlarla vakit geçiriyorum. İpi ayağımın altına koyarak dokuyorum. Seccade, diz üstü battaniyesi yapıyorum. Her şeyi biliyorum. Ama bunlar daha kolay oluyor.” şeklinde belirtti.

Trabzon Akçaabat resim ve renklerle şenlendi! Trabzon Akçaabat resim ve renklerle şenlendi!

IMG_3664

TERAPİ GİBİ GELİYOR

Örgü işlerinin terapi olduğunu ifade eden Gebiç, “Beni çok rahatlatıyor. Terapi gibi geliyor. Sıkıldığımda elime alıp dokuyorum ve iyi geliyor. Psikiyatra gitmiş gibi oluyorum. Hem eve bir katkım hem de cep harçlığım olsun diye isteyenlere dokuyorum. Kendim çabalayıp bir şeyler üretmeyi seviyorum.” dedi.

IMG_3659

MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYİN

Kendi gibi felçli hastalara tavsiyede bulunan Gebiç, “Evde tek kolumla yemek, pasta yapabiliyorum. Ev işleri yapabiliyorum. Bütün hastalara da tavsiyem kimseden umut beklemesinler. Hiçbir zaman bırakmasınlar. Mücadele etsinler. Felci bir hastalık olarak görmüyorum. Bu 1-2 ayda iyileşebilen bir durum değil. Felç geçireli 4 yıl oldu. Bu sürede ben başkasının eline bakamazdım. Bu hayatımın bir parçası haline geldi.” ifadelerini kullandı.