Trabzon'a gelen gurbetçiler yavaş yavaş tatillerini bitirip yaşadıkları yerlere dönmeye başladı.

Yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen bir çok Trabzonlu izinlerini bitirip geri dönmeye başladı. Kapıkule Sınır Kapısı başta olmak üzere Edirne'deki diğer sınır kapılarından dönen gurbetçiler, özlem ve sevinçle geldikleri Türkiye'den ayrılmanın acısını yaşıyor.

trabzon gurbetçi 2 (2)

Gurbetçilerin birçoğunun dönüşlerini hafta sonuna bırakması ve Bulgar tarafındaki işlemlerin zaman zaman yavaşlaması nedeniyle Kapıkule gümrük bölgesinde yoğunluk yaşanıyor. Memleketi Trabzon'da tatilini tamamladıktan sonra Almanya'ya dönüş yolunda ilerleyen Cemil Hayal yaptığı açıklamada, geri dönmekten üzüntü duyduklarını söyledi. Ailesi ve arkadaşlarıyla Türkiye'de güzel bir tatil geçirdiğini belirten Hayal, "Dönüş her zaman üzücüdür. Kapıkule'ye girerken ayrı bir sevinç var, çıkarken o sevinç tam tersine hüzünle boğuluyor. İzinden 2-3 ay önce planlar yapmaya başlıyoruz" dedi.

AK Parti 21 yaşını Trabzon’da böyle kutladı AK Parti 21 yaşını Trabzon’da böyle kutladı

trabzon gurbetçi 2 (1)-1

Nurullah Güneşdoğdu, yıllık izninin göz açıp kapayıncaya kadar sona erdiğini belirtti. Memleket hasretinin tam olarak giderilemediğini dile getiren Güneşdoğdu, "Gelmesi ayrı bir sorun, gitmesi farklı bir sorun ama ülke için buna değer olduğunu düşünüyorum. Biraz yoğunluk var ama fazla değil. Bulgar tarafı çalışmadığı için 12-13 saat beklediğimi biliyorum. Daha önceki izinlerden bunun genellikle diğer taraftan kaynaklandığını deneyimledim" dedi.

trabzon gurbetçi 2 (1)

Ali İhsan Özbey, dönüş yolculuğunda acı yaşadıklarını söyledi. Bulgaristan tarafındaki işlemlerin zaman zaman yavaşladığını ve ilerlemede zorluklar yaşandığını anlatan Özbey, "Bunlar bize zorluklar veriyor. Geldikleri zaman sorun yaşarlar ve gittiklerinde sorun yaşarlar. Olmayan şeyler için mazeretler üretiyorlar" dedi.

Meltem Öktemel ise Bulgar tarafındaki işlemlerin yavaş olduğunu ve bu nedenle yoğunluk olduğunu belirterek, "Bulgaristan bize bir gıcırtı veriyor. Buna bir çözüm bulsunlar. Onu bekletiyorlar. Ben 4 saat bekledim, kardeşim 8 saat bekledi."