Türk Grekoromen güreşçi Selçuk Çebi, 25 Aralık Resmi Gazete'de yer alan atama kararına göre Gençlik ve Spor Bakanlığında açık bulunan spor müşavirliğine atandı. Çebi’nin Gençlik ve Spor Bakanlığında açık bulunan spor müşavirliğine atanması memleketi Trabzon’da mutluluk yarattı. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazetede yayımlanan karara göre Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Müşavirliğine atanan Sn. Selçuk Çebi’yi tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

SELÇUK ÇEBİ KİMDİR?

1982 Trabzon doğumlu olan Selçuk Çebi, 1994’te Araklı İmam hatip lisesi’nde eğitim görürken emekli memur olan babası Hasan Çebi’nin teşvikiyle güreşe başladı. Selçuk Çebi, 7 kardeşten profesyonel olarak spor yapan tek kişidir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksekokulu mezunudur. Daha sonra Trabzon Belediyespor ve Çaykur’da spor yaşantısını sürdürdü. İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da lisanslı olarak mindere çıksa da Selçuk Çebi, antrenörü Mustafa Şahin’le çalışmalarına Trabzon’da devam ediyor.

*Almería’da yapılan 2005 Akdeniz Oyunları’nda 66 kg grekoromende Türkiye’ye altın madalyayla dönen Selçuk Çebi, İzmir’de düzenlenen 2005 Yaz Üniversite Oyunları’nda 66 kg grekoromen stilde altın madalya kazandı.

*Herning’de gerçekleşen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası 74 kg grekoromen stilde Avrupa Şampiyonu oldu.

*Vilnüs’teki 2009 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Selçuk Çebi, Belaruslu Aliaksandr Kikiniou ile Avrupa Üçüncülüğü’nü paylaştı.

*Selçuk Çebi, 2010 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen büyükler dünya şampiyonasında, 74 kiloda ikinci kez dünya şampiyonu olmuştur.