Trabzon'da bu günlerde kıyı balıkçıları tarafından yakalanan çingene palamudu, yeni av sezonu öncesi balıkçıklara umut verdi.

Trabzon'da balık olarak tezgahlarda yerini alan çingene palamudu kilo başına 100 TL'ye satılırken, balıkçılar meşe palamudunun erken ortaya çıkmasının gelecek sezon için iyi bir işaret olduğunu söyledi.

Ak Partili Selahaddin Çebi: "Bakan Soylu kırmızı çizgimizdir" Ak Partili Selahaddin Çebi: "Bakan Soylu kırmızı çizgimizdir"

Meşe palamudunun geçen sezon çok iyi olmadığını ve yeni sezon öncesinde erken ortaya çıkmasının sevindirici olduğunu belirten balıkçı esnaflarından Ahmet Çokmiş, "Bu yıl palamut bol olacak gibi görünüyor, inşallah yeni sezonda bu bolluğu yaşayacağız. Meşe palamudunun bu zamanlarda ortaya çıkması çok iyi, bol olacağının bir işareti diyebiliriz. İnşallah önümüzdeki günlerde daha fazlası olacak, vatandaşların yüzleri gülecek, bizim yüzlerimiz gülecek. Geçen yıl, palamut şu anda çok görünür değildi, daha sonraki zamanlarda ortaya çıktı, ancak bir anda ortadan kayboldu. Genel olarak, insanlar arasında palamut hakkında bir yılın çok fazla olduğu ve bir yıl olmadığı yönünde bir söylenti vardır. Bu sezon, bol olacağına dair bir işaret var. Boyutları genellikle 20 santimetre civarındadır ve şu anda bu yükseklikte olmaları normaldir. Fiyat kilo başına 100 TL'dir. Çingene palamudu olduğu için kilo işi büyüdükçe tahılla birlikte satılıp satılmaktadır. Genel olarak Trabzon açıklarında kıyı balıkçıları tarafından avlanmıştır." dedi.