Trabzonlu Bakanlar Süleyman Soylu ve Adil Karaismailoğlu ‘İyilik Treni’nin uğurlanma törenine katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Afganistan’a gönderilmek için hazırlanan ve içerisinde 747.7 ton gıda, giyim, battaniye, sağlık, hijyen gibi temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 46 vagonluk “İyilik Treni”nin uğurlama törenine katıldı.

Ankara Garı’nda gerçekleştirilen törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Kızılay Başkanı Kerem Kınık, çeşitli sivil toplum kuruluşları başkanları, yetkilileri ve diğer ilgililer yer aldı.

Afganistan’a yardım eli (3)

“İNSANLARIN EN HAYIRLISI İNSANLIĞA FAYDALI VE HAYIRLI OLANDIR”

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz Batı medeniyeti gibi vicdanını askıya alan bir millet değiliz. Onlar her meseleyi kendilerini korumak adına yapıyorlar. Bize öğretilen; insanların en hayırlısı insanlığa faydalı ve hayırlı olandır. Cumhurbaşkanımızın talimatından sonra bakanımız, ‘Biz bu işe talibiz. Biz getiririz’ dedi. Bütün sivil toplum örgütleri, ‘Biz işin içerisinde oluruz’ dedi” şeklinde konuştu.

“EMANETLERİ DEVAM ETTİRMEKLE SORUMLUYUZ”

Türk milletinin geçmişten beri yardımsever bir toplum olduğuna değinen Bakan Soylu, “Dünyanın her tarafındaki bu büyük ve asil millet, iyilik medeniyetinin evlatları, tarihi, kültürel, dini, birliği olanlara yardımı hemen götürmeye çalışan, ırk, cins, dil, din ayrımı gözetmeksizin elini uzatan asil bir millettir. Milletimizden istirhamımız şudur; bu insanlarımızı orada yalnız bırakmayalım. Bizden sonra yüzyıllar yaşanacaktır. Nasıl ecdadımız bize büyük asalet emanet etmişse, dünyanın her noktasına yardımı emanet etmişse, kardeşliğin nasıl olacağını emanet etmişse aynısını devam ettirmekte sorumluyuz ve mükellefiz” ifadelerini kullandı.

Afganistan’a yardım eli (2)

“GÖNLÜ ZENGİN OLAN, BU İŞİN HASSASİYETİNDE OLAN BİR MİLLETİN EVLADIYIZ”

Türkiye’nin son 4 yılda en çok yardım yapan ülke olduğuna değinen Bakan Soylu, “Cumhurbaşkanımızın liderliği Türkiye’ye başka bir anlam daha kazandırmıştır. Son 4 yılda dünyanın en çok yardım yapan ülkesiyiz. Oysa Amerika ve Avrupa bizden daha zengin. Gönlü zengin olan, bu işin hassasiyetinde olan bir milletin evladıyız. Bunu hep beraber devam ettirmeliyiz ve oradaki kardeşlerimize elimizi hep beraber uzatmalıyız. Bugün biz burada ayaktayız ama yarın hangi ülkenin hangi felaketle karşı karşıya kalacağını bilemeyiz. Bu yardımlar için çokta övünmemek lazım fakat hayra da sevk etmek lazım. O aradaki dengeyi de iyi bir şekilde oluşturmak gerekir anlayışı içerisindeyiz” dedi.

Afganistan’a yardım eli (3)-1

Gözden kaçırmayın

ABD Senatosu Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardımı onayladı ABD Senatosu Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardımı onayladı

Bakan Soylu, konuşmasının ardından kendisine yöneltilen sorulara ise, “Bugün gündem iyilik treni, iyiliğin zamanı” cevabını verdi.

“TRENİMİZ 16 GÜN İÇERİSİNDE AFGANİSTAN’A ULAŞACAK”

Marmaray’ın da hizmete alınmasıyla Çin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu ulaşımının sağlandığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, “İki trenimiz 46 vagondan oluşmakta ve yaklaşık 750 ton iyilik malzemesi taşımakta. 4 bin 168 kilometre yol kat ederek İran ve Türkmenistan üzerinden Afganistan’a ulaşacak. Tabi, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun yapılması, Marmaray’ın hizmete alınması ile birlikte Çin’den Londra’ya yani Uzak Asya’dan Uzak Avrupa’ya trenlerimiz çalışmaya başlamıştı. Artık güney hat olarak tarif ettiğimiz İstanbul-Tahran-İslamabad trenlerimiz de artık çalışmaya başladı. Trenimiz bu koridoru kullanarak İran üzerinden Türkmenistan ve ardından Afganistan’a 16 gün içerinde ulaşacaktır. Bu iyilik trenleri her zaman devam edecektir. Bu organizasyonu, bu düşünceyi üreten, tasarlayan ve yardımda bulunan, emek veren tüm herkesten Allah razı olsun. İnşallah bunların devamı da gelecek” şeklinde konuştu.

Afganistan’a yardım eli (2)-1