Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç Dr. Coşkun Erüz Trabzon’da son bir ayda 400’ün üzerinde yaşanan toprak kaymalarının ardından açıklamada bulundu. Yaşanan afetlere meteorolojik açıdan bakan Erüz, küresel ısınmanın etkisini artırmasıyla birlikte bu tür afetlerin daha da artacağını söyledi.

2592479_810x458

DOĞU KARADENİZ’İN TAMAMI RİSK ALTINDA

Bölgenin yapısı dolayısıyla heyelan riskinin yüksel olduğunu söyleyen Erüz, “Bölgemizin topografyası, eğimin yüksek olması, yamaçlardaki toprak yapısının sığ olması ve ağırlıklı olarak dolgu olması dolayısıyla heyelan için riskli bir bölgeyiz. Bu Doğu Karadeniz’in tamamında böle. Sadece Trabzon’a özgü bir durum değil. Bölgemiz Türkiye’nin diğer bölgelerine göre daha fazla yağış olan bir coğrafya. Özelikle Sürmene, Araklı gibi ilçeler daha fazla yağış alıyor. Bölgemizde dağların yapısından dolayı Karadeniz’den gelen hava akımlarının dağları geçemeyip sıkışmasından dolayı vadilerde ani ve şiddetli yamaç yağışları görülüyor. Biz de yamaçlarda heyelan riski çok yüksek. Dolayısıyla yamaçlara müdahale ederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Yamaçlara müdahale ederken KTÜ’nün ve diğer uzman kuruluşların uyarıları alınması ve mutlaka bunlara uyulması gerekiyor. Heyelan riskinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karadeniz’de taşkın riski analiz yaptı ve bu biliniyor. AFAD tarafından bölgenin heyelan riski haritaları çıkarıldı ve nerelerde olacağı biliniyor. Dolayısıyla bu alanlarda mutlaka Üniversitelerin, uzman kuruluşların, ilgili STK’ların bilgisi alınmadan uygulanmama yapılmamalı ki riskler oluşmasın” ” ifadelerini kullandı.

0x0-son-dakika-trabzonda-heyelan-arsin-ve-duzkoyde-evler-bosaltildi-1648728836454

HEYELANLARIN ÇOĞU İNSAN KAYNAKLI

Trabzon Araklı'da Patoz izne bağlandı! Trabzon Araklı'da Patoz izne bağlandı!

Erüz, heyelanların birçoğunun insan kaynaklı olduğunu, söyleyerek Sürmene’de yaşanan heyelanda olayın daha farklı olduğunu belirtip, “Oylum’da olan heyelana baktığımızda burada herhangi bir insan müdahalesi yok. Yamaçlar çok eğimli ve 1000-1500 metrenin üzerinde kar var. Bu sene bol miktarda kar yağdı. İki metrenin üzerine çıkan kesimler oldu. Ama son dönemlerde hızlı ısınmalar meydana geldi. Hızlı ısınmalar ve güneyde hava akımları devreye girdiği için kar çok hızlı eridi. Eriyen kar da zemine çökerek zemindeki toprağı suya doygun hale getirdi. Kar sularıyla beslenen yamaçların harekete geçmesiyle bu olay yaşandı. Bu ve benzeri olaylar daha önce de oldu. Sonrada yaşanacak. Araklı’da açılan bir yolun yarattığı etkiyle olmuştu. Burada doğal bir süreçte gelişti” dedi.

ÜNİVERSİTENİN ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİLMELİ

Küresel ısınmanın heyelan ve sel gibi afetleri daha fazla arttıracağını söyleyerek, kent yöneticilerinin üniversitenin çalışmalarına önem vermesi gerektiğini belirten Erüz, “Vadi yamaçları her zaman için riskli. Bu tür olaylar olacak. Şuanda 400’ün üzerinde heyelan oldu. Heyelanların büyük bir kısmı insanların doğaya yanlış müdahalesinden sonra yamaçların açık hale gelmesiyle meydana gelir. Bu son değil. Yağışlar küresel ısınmanın etkisiyle daha da artacak. Karadeniz’in sıcaklığının artması demek su buharı miktarının artması daha fazla yağışın yaşanacağı anlamına geliyor. İşte bu yağışlarla da taşkın ve heyelanların sık yaşanması beklenen bir durum. Bunun afete dönüşmemesi için yapılacak şey belediyelerin ve ilgili kurumların üniversitelerle iş birliği yapmasıdır. Bölgedeki riskler için önlem alınmalı. Belli alanlar boşaltılmalı. Bundan sonrası için çok daha dikkatli olmalıyız. Bundan sonra daha da artacak. Heyelanlar da artışlar olacaktır” şeklinde konuştu.

Fatoş YETİMHELLAÇ