Songül MAZLUM-Trabzon’dan Gürcistan’a gezmeye giden 5 genç, 13 bin 800 liralarını kaptırarak yurda döndü. Kendi araçlarına sınırda bulunan otoparka bıraktıktan sonra Gürcistan tarafına geçen Z.B., O.C., A.B., V.D., Ş.B. isimli gençler “O kadar para verdiniz. Gezmeden gitmeyin. Ben sizi Batum’a bırakırım.” diyen kişiye güvenerek araçlarına bindi. Söz konusu kişi ile birlikte Batum’da saatlerce gezen gençler dönmek istediklerine bu kez, “Siz burada çay için. Ben geliyorum.” sözüyle pavyona düştü.

KAFE SANDILAR PAVYON ÇIKTI

Gençleri tuzağa çeken şahıs, “Taksi 10 dakikaya gelir. Siz de o zamana kadar bu mekanda çay için.” diyerek gençlerin yanından ayrıldı. Dışardan bakında kafeye benzeyen mekana giren gençler, içeri girince pavyon ortamıyla karşı karşıya kaldı. Gençlerin masasını kısa sürede kadınlar sararken, gençler soda kadınlar alkol almaya başladı. Ortamdan rahatsız oldukları için çıkmaya çalışan gençlerden bu kez 18 bin TL’ye denk gelen 3 bin 600 Lari istendi. Sadece 3 soda alan gençler 3 bin 600 Larilik hesabı duyunca işletmecilerle aralarında gerginlik çıktı. Gençlerin itirazı üzerine kadınların aldığı alkol ücreti hesaptan düşülerek, loca ve soda ücreti olarak 2 bin Lari istediler. Gençler ise ortamdan kurtulmak için ücreti ödeyerek mekandan ayrıldı.

ÖNCE GÜVENİMİZİ KAZANMAK İSTEDİ

Taksiye binerek Sarp Sınır Kapısı’ndan yurda dönüş yapan gençler, dolandırıcıların “Ben sizi Batum’a bırakayım.” ifadeleri ile tuzağa çekildiğini ileri sürdü. Dolandırıcının şüphe çekmemek için önce gençlerle bir süre gezip yakınlık kurduğunu daha sonra ise anlaşmalı olduğu mekana çektiğini ifade eden Z.B., “Bizi direkt mekana götürmek istemedi çünkü önce güvenimizi kazandı. Saatlerce Batum’da gezdikten sonra taksi var diyerek bizi bir mekanın önüne getirdi. Yolda numarasını istedim vermedi. Numarasını alamayınca ben şüphelendim. Ancak ne olabilir diye düşündüm.” dedi. Batum’u gençlere gezdiren şahıs daha sonra taksi vaadiyle gençleri bir pavyonun önüne bıraktı. Gençler daha sonra mekanın önünde beklemek istedi ancak mekanın valesi gençlere “Gelin içerde bekleyin.” diyerek gençleri tuzağa çekti. Trabzonlu mağdur gençlerden Z.B, V.D, Ş.B mekana girerken O.C ve A.B mekana girmeyerek dışarda sigara içti. Durumu anlayan vale gençleri gezdiren şahsı çağırarak diğer gençleri de mekana soktu.

MEKANIN KAPISINI KİLİTLEDİLER

İçeri giren gençler bir anda pavyon ortamıyla karşı karşıya kaldı. Gençlerin masasını kısa sürede kadınlar sararken, kadınların peşine hemen içkiler geldi. O anda işin kurgu olduğu anlayan gençler hemen masadan kalkarak sorumlunun yanına yöneldi. Dışarı çıkmak isteyen gençler bir anda içeri kilitlendiklerini öğrenince şoku yaşadı. O anları anlatan Z.B., “Kasaya gidince şoku yaşadım üzerimize kapıyı kilitlediler. Arkadaşım A.B. kibar konuşuyordu. Ben bir anda bunun usulsüz olduğunu söyledim ve bir münakaşa yaşadık. Daha sonra bana tehdit ve küfürler savurdu.” diye konuştu.

Trabzon Havalimanı gelecek yıla şimdiden hazırlanmaya başladı Trabzon Havalimanı gelecek yıla şimdiden hazırlanmaya başladı

RESMEN BİZİ ALIKOYDULAR

Olanları yaşayan bir başka genç O.C. ise “Tartışma çıkınca iyice üzerimize geldiler. Biz de korktuk. Daha sonra yasal işlem yapılmasını istedik ancak polis vs. çağırmadılar. Resmen bizi alıkoydular. Biz de mecbur olarak arkadaşlar ile parayı çıkarmaya başladık.” ifadelerini kullandı.  Gençlere 10 dakikada 18 bin TL’ye denk gelen 3 bin 600 Larilik hesap çıkaran işletme hesaba itiraz edilmesi üzerine kadınların aldığı alkol ücreti hesaptan düşülerek, loca ve soda ücreti olarak 2 bin Lari istedi. Gençler ise parayı ödeyerek olayın şokuyla mekandan ayrıldı.