Osmaniye'de karaciğer yetmezliği olan 16 yaşındaki lise öğrencisi açık lise öğrencisi olan P.D.'ye Trabzon'da beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin karaciğeri uyum sağladı. Trabzon’dan alınan karaciğer, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ki genç hastaya nakledildi.

Adana Şehir Hastanesi başhekim Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip, Sağlık Bakanlığına ait uçakla Trabzon’a gitmek üzere 19 Eylül saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan karaciğer, sabaha karşı Adana’ya ulaştırıldı ve nakil operasyonu başlatıldığı öğrenildi.

Trabzon'daki rekor kira artışlarına vatandaş tepkili! Trabzon'daki rekor kira artışlarına vatandaş tepkili!

Tam 12 saat süren nakil ameliyatı; Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, Op. Dr. Sefa Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Kuvvetli, Op. Dr. Cihan Gökler, Dr. Basrican İnce ile anestezi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan ekip başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. 3 gün yoğun bakımda kalan genç hastanın  21 Eylül’de servise alındığı ifade edildi. 

AW728654_03

Prof. Dr. Çetinkünar, "Bu vakamızda da 16 yaşındaki Osmaniyeli gencimizi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığı kurtardı. Diğer yandan acil nakil ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonra uygun karaciğer bulunması, P.D. için büyük bir şans. Bu kadar kısa sürede uygun organın bulunması, milyonda bir ihtimal diyebiliriz. Uygun karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden fazla yaşatmak mümkün olmayacaktı. Bakanlığımızın organ bağışıyla ilgili başarılı organizasyonu da bu şansın hayat kurtarıcı bir unsura dönüşmesini sağladı. Sağlık Bakanlığı Ulusal Karaciğer Bildirim Sistemi’nin başarıyla işletilmesi sayesinde bağışlanan organ, acil ihtiyacı olan hastaya nakledilebildi.” ifadelerini kullandı.

AW728654_01

Yeni karaciğerine kavuşan P.D. ise,“Sonradan öğrendiğime göre 1 saatte bana uygun organ bulunmuş. Bağışı yapan aileye çok teşekkür ediyorum. Ömür boyu onlar ve kaybettikleri yakınları için dua edeceğim.” dedi.