Ağustos ayında Trabzon'da sahte kaymakam kimliğiyle şehri dolaşan şahıs yakayı ele vermişti.

Ağustos ayında “Sahte Kaymakam kimliğiyle Trabzon'da dolaşan şahıs yakayı ele verdi” başlığı ile ülke gündemine oturan olayda savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Trabzon’da yaşanan olay sonrası 22 yaşındaki Umutcan K.’nın kendisini kaymakam olarak tanıttığı komiser E.H, Umutcan K’dan şikayetçi olmuş, Umutcan K. hakkında soruşturma başlatılmıştı. Yapılan soruşturma sonucu hazırlanan dosya savcılığa sunuldu. Trabzon Cumhuriyet Savcılığı yaşanan olayla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise... Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise...

"HEM GİDECEĞİ YERE BIRAKTIRDI HEM MESAJ ATTI"

Öte yandan olayla ilgili detaylar da ortaya çıktı. Umutcan K. 14 Ağustos 2022 tarihinde Trabzon Ortahisar’da bir komisere kendisini Kaymakam olarak tanıttı ve kendisini bir çay bahçesine bırakmasını istedi. Komiser E.H, Umutcan K’yı istediği yere bıraktı. Umutcan K., komiser E.H’nin telefon numarasını aldı. Bir süre sonra Umutcan K., komiser E.H’ye “Çay içelim Emreciğim, yarın buluşalım” şeklinde mesaj attı. Komiser E.H, durumdan şüphelenip araştırma yaparken Umutcan K.’nın kaymakam olmadığını tespit etti ve Umutcan K.’dan şikayetçi oldu. Trabzon Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma sonucu kovuşturma yer olmadığına karar verildi.

DAVA AÇMAYA GEREK GÖRÜLMEDİ

Karar metninde, resmi belgede sahtecilik suçunun oluşabilmesi için sahte olarak düzenlenen resmi belgenin aldatıcılık kabiliyetini haiz olması gerektiği ifade edildi. Sahte olarak düzenlenen belgenin aldatma yeteneğinin bulunup bulunmadığının takdirinin mahkemeye ait olduğu ve mahkeme tarafından sahte olarak düzenlendiği değerlendirilen belge üzerinde inceleme yapılması gerektiği mevcut olayda şüphelinin alınan ifadesinde sahte olarak düzenlenen kaymakam kartı olarak tabir edilen kartı bulunmadığını beyan ettiği bu nedenle şüphelinin kullandığı sahte belgenin ele geçirilemediği bu nedenle söz konusu sahte olarak düzenlenen kimlik kartının aldatma yeteneğinin bulunup bulunmadığının hiçbir aşamada değerlendirilmesinin yapılamayacağının anlaşıldığından şüpheden sanık yararlanır ilkesi de göz önüne alınarak şüphelinin üzerine atılı 'Resmi belgede sahtecilik' suçu yönünden kamu davası açmaya gerek bulunmadığı ifade edildi.

"KAYMAKAM OLARAK HERHANGİ BİR KAMU GÖREVİNİ ÜSTLENMEDİ"

5237 sayılı TCK'nın 262\1 maddesinde düzenlenen 'Kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi' suçu yönünden yapılan değerlendirmede ise söz konusu suçun oluşabilmesi için bir kamu görevinin kanun ve nizamlara aykırı olarak yerine getirilmeye teşebbüs edilmesi gerektiği ancak mevcut olayda şüphelinin kendisini kaymakam olarak tanıttıktan sonra kaymakamın görev ve yetkisine giren herhangi bir eylemde bulunmaya herhangi bir kamu görevini yerine getirmeye çalışmadığı bu nedenle şüphelinin üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı anlaşılmakla açıklanan nedenlerle kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.

-Ses Gazetesi-