Doğası, tarihi, kültürü ve lezzetli yemekleri ile Trabzon, Doğu Karadeniz’in en favori şehirlerinden biri. Tarihte imparatorluklara başkentlik yapmış olan Trabzon’da görülmesi gereken pek çok müze bulunuyor.

Doğası, tarihi, kültürü ve lezzetli yemekleri ile Trabzon, Doğu Karadeniz’in en favori şehirlerinden biri. Tarihte imparatorluklara başkentlik yapmış olan Trabzon’da görülmesi gereken pek çok müze bulunuyor.

Merkezden 47 kilometre uzaklıkta Maçka ilçesinde Altındere Vadisi’nde bulunan Sümela Manastırı, denizden 1300 metre yüksekte yer alıyor. Manastır, ziyaret edenlere kayalık üzerinde heybetli manzara sergiliyor. Milattan sonra 4. yüzyılda inşa edilen manastır oldukça önemli bir inanç merkezi.

1238-1263 yılları arasında Ayasofya Kilisesi olarak Komnenos Devleti’nin kralı I. Manuel tarafından yaptırılan Ayasofya’nın çevresinde 1427 yılından kalma bir çan kulesi bulunuyor. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Adem ile Havva’yı anlatan kabartmalarıyla, tek başlı kartal figürüyle görülmeye değer bir müzedir. Kent merkezine uzaklığı yaklaşık 2 kilometredir.

  • Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Banker Kostaki Teophylaktos tarafından 1898-1913 yılları arasında yaptırılan konak, hükümet konağı ve kız meslek lisesi olarak da hizmet vermiştir. 1987 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilen yapı duvarlarındaki kalem işi süslemeleriyle dikkat çekiyor. Trabzon Otogarı’ndan yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

19. yüzyıl başlarında Trabzon Soğuksu’da yazlık olarak yaptırılan köşkte Rönesans etkileri görülüyor. 1924 yılında Atatürk ilk kez bu köşkü ziyaret etmiştir. 1930’da Atatürk tekrar geldiğinde yine bu köşkte ağırlanmıştır. 1937’de Atatürk için düzenlenen köşk 1942 yılında Atatürk Evi Müzesi haline getirilmiştir. Köşkün kendisi kadar ağaçlarla çevrili bahçesi de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Trabzon merkezden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Trabzon'un Yer Altında Tarih Yatıyor Trabzon'un Yer Altında Tarih Yatıyor
  • Trabzonspor Müzesi (Şamil Ekinci Müzesi)

2011’de modern bir müzeye taşınan Trabzonspor Müzesi’ne Trabzonspor’un 7. başkanı Şamil Ekinci’nin adı verilmiştir. Trabzon merkezinde bulunan müzede Trabzonspor’un tarihine tanıklık edebilir, kazandığı kupaları görebilirsiniz.

  • Trabzon Şehir Müzesi

Önceleri Tevfik Serdar Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet veren bina 2017’de Trabzon Şehir Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Müzenin giriş katında geçici sergiler için ayrılmış alan bulunurken, diğer katlarda Trabzon’un tarihine farklı bir akış açısı ile bakmak mümkün oluyor. Müze merkezde yer alıyor.

  • Trabzon Tarih Müzesi

Trabzon merkezde, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu yerin sokağında bulunan tarihi bir evde açılan müze zengin koleksiyonu ile ziyaretçilerini bekliyor. Müzede Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden eserler, belgeler ve fotoğraflar Trabzon’da milli mücadele dönemini yansıtıyor.

  • Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi

Şehir merkezinden yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta Uzungöl’de bulunan müze yaklaşık 4000 metrekare alan üzerine kurulu. Üç ana bölümden oluşuyor. Müzede ahşap Uzungöl evi, yöresel - arkeolojik eserler, doğadan toplanan ağaç köklerinden yapılan heykel ve mobilyalar, Uzungöl’le ilgili pek çok yazılı ve görsel belge bulunuyor.

  • Cevdet Sunay Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın 1900 yılında doğduğu ev, 2001 yılında restore edilerek müze olarak ziyarete açılmıştır. Cevdet Sunay Müzesi, Çaykara İlçesi'ne 21 kilometre uzaklıkta Ataköy Beldesi’ndedir.

Doğal afetlerin sıkça yaşandığı Doğu Karadeniz’de halkı bilinçlendirmek için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı 22'nci Bölge Müdürlüğü'nce şehirden 9 kilometre uzaklıkta Yalıncak’da kurulmuştur.  Sanal ortamda taşkın simülasyonu ile dünyadaki ilk interaktif taşkın müzesi olma özelliğini taşıyor.

61 medya Trabzon