Rabia MOLLAOĞLU-Trabzon’un 100 yıllık tarihi eseri Kostaki Konağı, restorasyon sırasında tijlerle dış cepheden delinmişti. Trabzon Müze Müdürlüğü’nde görevli uzman kişi, Kostaki Konağı’yla ilgili restorasyonu yapan ilgili firmanın iş bilmezliği olduğunu, tarihi esere suikast yapıldığını, kapısında isimleri yer alan kontrolörlerin ise tepki çekmemek amacıyla isimlerini kaldırdıklarını açıkladı.

SORUŞTURMA AÇILMADI

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Tarihi esere zarar vermiştir. Neticede restorasyon projesi onaylanmış. Her ayrıntı yazılmadığı için orada bir iskele kurulmuş. İskele kurulurken de şu şekilde yapılacak ibareleri ve ayrıntıları yazmıyor. İskele binaya çivilenmiş. Kamu kurumuna ait bir eser. Kamu kurumu da soruşturma açmıyor. Uygun bir restorasyon işlemi değil.

WhatsApp Image 2022-08-02 at 18.51.18 (2)

Trabzon'a sağanak yağış uyarısı! Trabzon'a sağanak yağış uyarısı!

KONTROLÖRLER İSİMLERİNİ KALDIRDI

Müteahhittin eksikliği. İşin de kontrolörü var. Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Ankara’dan kontrolörü vardı. Ancak problem ortaya çıkınca kontrolörlerin listede yer alan isimleri asıldığı yerden kaldırıldı. Eleştiri geleceğini anlayarak geri çektiler.

İKİ KAMU KURUMU..

Binaya zarar vermeden iskele kurulabilirdi. Çok yanlış bir uygulama.. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı iki kamu kurumunun sorumluğunda. Tijlerin kaldırılmama gerekçesi olarak da şunu diyorlar. ‘Bir daha restorasyon yapılacak. Bir daha delinecek. Bunun için sökmedik.’

SUİKAST GİBİ BİR ŞEY

İnşaatlarda bile iskele kurulurken duvara monte mi ediliyor? Bir şekilde ayakta tutuluyor. Bu tamamen iş bilmezlik. Suikast gibi bir şey.”