Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi, yaydığı kötü koku ile vatandaşa çile olmayı sürdürüyor.

Yaydığı kötü koku ile birlikte sadece Araklı’nın değil Arsin’deki birçok mahallenin de kabusu haline gelen Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi, vatandaşı pis kokuya hapsetti.

MÜRACAATLAR SONUÇSUZ KALDI

Yurt dışından getirtilen solüsyon da kötü koku sorununu çözmezken, çevre sakinlerinden toplanan yaklaşık 2 bin 500’ü aşkın  imza ile birlikte 29 kuruma yapılan müracaat da sonuçsuz kaldı. Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Cemil Cahit Sarıalioğlu, vahşi depolama yapılan tesisle yıllardır mücadele etmelerine rağmen sonuç alamamaktan yakındı.

PENCERE AÇAMAYACAK HALE GELDİLER

Muhtar Sarılioğlu, “Bayram ziyareti için bir yere giderken çöp tesisinin yanından geçtim. İnan ki aşağıdan yukarı çıkarken arabanın içini koku bastı. Burnumun direği kırıldı. Cumhurbaşkanlığına kadar 29 birime 2 bin 500'ü aşkın imza ile dilekçe gönderdim. Hepsine cevap geldi. ÇED raporu var, osu var busu var diyorlar. Durum iyi değil. Dağdan denize doğru burada her akşam rüzgar esiyor. Rüzgar o kokuyu alıyor, getiriyor sahile pencere açamıyorsun ve balkona çıkamıyorsun. Bunlar düzgün çalışmaya başlayınca ben de onların yakasını bırakacağım.” dedi.

Yaydığı kötü koku ile birlikte sadece Araklı’nın değil Arsin’deki birçok mahallenin de kabusu haline gelen Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi, vatandaşı pis kokuya hapsetti. Yurt dışından getirtilen solüsyon da kötü koku sorununu çözmezken, çevre sakinlerinden toplanan yaklaşık 3 bin imza ile birlikte 29 kuruma yapılan müracaat da sonuçsuz kaldı. Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Cemil Cahit Sarıalioğlu, vahşi depolama yapılan tesisle yıllardır mücadele etmelerine rağmen sonuç alamamaktan yakındı.

BURADA DURUM İYİ DEĞİL

Muhtar Sarılioğlu, “Bayram ziyareti için bir yere giderken çöp tesisinin yanından geçtim. İnan ki aşağıdan yukarı çıkarken arabanın içini koku bastı. Burnumun direği kırıldı. Cumhurbaşkanlığına kadar 29 birime 2 bin 500 bini aşkın imza ile dilekçe gönderdim. Hepsine cevap geldi. ÇED raporu var, osu var busu var diyorlar. ÇED raporu zaten sahte. Bilemiyorum. Burada durum iyi değil. Çöp tesisine bir Araklı Kaymakamlığıyla gittim, bir Arsin Kaymakamlığı ile gittim. Brifing verdiler. Bize, ‘Burası yüzde 40 civarında bir kapasite ile çalışıyor. Dolayısıyla dışarda vahşi depolama yapılıyor ancak bir solüsyon koyuyorlar. O malzeme Amerika ile Japonya’dan geliyor. Pahalı bir malzeme imiş. Tahmin ediyorum ki o malzemeyi kullanmadığı zaman koku geliyor. Kullandıkları zaman koku gelmiyor. Solüsyonun maliyeti çok. Fabrikanın müdürü, ‘Ağabey bazen malzeme yetişmiyor. Gelmese de biz burada çalışıyoruz. Çalışınca da koku geliyor.’ dedi.” ifadelerini kullandı.

YAKASINI BIRAKMAYACAĞIM

Pencere açamaz hale geldiklerini vurgulayan Sarıalioğlu, “Dağdan denize doğru burada her akşam rüzgar esiyor. Esmediği zaman yok. Rüzgar o kokuyu alıyor, getiriyor sahile pencere açamıyorsun ve balkona çıkamıyorsun. Bu çöp tesisine karşı savaşan adamlardan biriyim. Biz bu pis kokuyu kabullenmeyeceğiz. Bunlar düzgün çalışmaya başlayınca ben de onların yakasını bırakacağım.” açıklamalarında bulundu. 

Trabzon'da siyasi liderler yeni asgari ücreti değerlendirdi Trabzon'da siyasi liderler yeni asgari ücreti değerlendirdi

Songül MAZLUM