Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, yıllardır bitirilemediği için gündemden düşmeyen Gülcemal projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Şen, “Beşirli ve Ayasofya arasındaki kısmı kalacak diye konuşuluyor. Ne yazık ki dolgu malzemesi olarak da bitkisel toprak kullanılıyor.” dedi.

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, yıllardır bitirilemediği için gündemden düşmeyen Gülcemal projesi hakkında 61medya’ya konuştu. Projenin eski Başkan Orhan Gümrüçüoğlu döneminde yapıldığını hatırlatan Başkan Şen, “Beşirli ile Ganita arasında proje yapılmıştı Orhan Bey zamanında. Başkan Murat Zorluoğlu Bey’in belediye başkanlığı döneminde bir kısmından vazgeçildiği söyleniyor. Beşirli ve Ayasofya arasındaki kısmı kalacak diye konuşuluyor. Bakanlıkta da planların bu şekilde revize edileceği söyleniyor.  Biz o zamanda bu tür dolgusal işlemlere karşı olduğumuzu söyledik. Sadece Trabzon’un Ortahisar’ında değil bütün ilçelerde dolgu var. Böyle gelişigüzel dolgu malzemesinden tutun da yapım tekniklerine kadar hatta gayri yasal doldurulanlarda dahil olmak üzere denizi doldurarak alan kazanılması veyahut karasal alan elde edilmesine karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise... Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise...

ŞU ANDA BİTKİSEL TOPRAKLA DOLGU YAPILIYOR

Dolgunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını isteyen Başkan Şen, “Umut ediyoruz ki bu bundan sonra ilave bir dolgu olmaz ve bu haliyle kalır. Mevcut dolguda dolgu malzemesi dahil olmak üzere daha çok şu anda bitkisel toprakla dolgu yapılıyor. Dolgu alanının deniz tarafı açık. Dolayısıyla deniz vurdukça o dolgu yaptığınız malzemeyi de denizin içerisine seriyor, bitkisel toprağı da denize dökmüş oluyoruz ayrıca da denizdeki canlıların değişikliğiyle ilgili bir bilgimiz yok. O dolgunun oradaki balıklara canlılara nasıl bir etkisinin olduğunu da bilmiyoruz. Umarım kuralına nizamına göre bitirirler dolguyu, dolgunun üstünde yapılacak olan imalatlar veyahut da kullanım şeklide önemli onu da kıyı kanununa göre yapacaklar. Kıyı kanununda bunlar zaten açık. O kıyı kanununda yazanların dışında bir şey de koyamayacaklar. Büyük ihtimalle de kentin kamusal ihtiyaçlarını dinlenme, gezme eğlence vb. ihtiyaçları sağlayacak diye düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Gülcemal projesi ne zaman başladı?


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Vizyon 2019 projesidir. Eski Başkan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun kente yapılacak “61 proje” adı altında açıkladığı projeler arasında Gülcemal Projesi de yer almaktadır. 

Gülcemal Projesinde son durum ne?


Yaklaşık 35 milyon bedelli “Mega proje”olarak sunulan “Gülcemal Projesi” için Ortahisar ilçesi sahilinde denizde 700 dönümlük alan projede yer alıyor. Gülcemal projesinde yıllar geçmesine rağmen alanın yüzde 30’u dolduruldu.