Karların erimesiyle Kadıralak Yaylasının mor ve maviye boyanmaya başladığını gören yöre sakinleri manzaranın ve güzel havanın tadını çıkartmaya başladı bile.

Trabzon'un Tonya ilçesine bağlı Kadıralak Yaylası'nda her yıl nisan ayında açan Mavi Yıldız çiçekleri, karların erimesiyle birlikte kendilerini göstermeye başladı.

Tonya ilçe merkezine 9 km, Karadeniz sahiline 29 km uzaklıkta, yaklaşık 1.300 metre yükseklikte bulunan yayla, baharın gelmesiyle birlikte fotoğraf tutkunlarının uğrak noktası olmaya aday görünümünü yeniden kazandı. Bölgenin yüksek kesimlerinde bu yıl sert geçen kış nedeniyle önceki yılların aksine geç açan Mavi Yıldız çiçekleri görsel bir şölen yaratırken, yöre halkı çiçeklerin açıldığını duyunca yaylaya akın etti.

kadıralak yaylası 2 (7)

Trabzon'da uyuşturucu operasyonunda 2 kişi yakalandı! Kilolarca esrar bulundu Trabzon'da uyuşturucu operasyonunda 2 kişi yakalandı! Kilolarca esrar bulundu

Bölge sakinlerinden Mehmet Akif Bektaş, çiçeklerin her yıl nisan ayında açmaya başladığını belirterek, "Bu çiçekler sayesinde yerli ve yabancı turistler yaylamıza geliyor. Çiçekler yaylaya ayrı bir güzellik katıyor. İki haftalık bir ömür. Bu yıl çiçekler geç açtı. Kar tamamen kaybolmadı. Ama çiçekler açmaya başladı. Bu sezon herkesin sosyal medyasında Kadıralak Yaylası fotoğrafları var. Herkesi Kadıralak Yaylası'na bekliyoruz" dedi.

kadıralak yaylası 2 (6)

Ali İhsan Bektaş ise çevre illerden Mavi Yıldız çiçekleri görmeye gelenlerin olduğunu kaydederek, "Bu yıl en güzel çiçek olacak. Önümüzde don ve kar yağışı yok. Çiçekler açtı, kar yağdı. Sonuç olarak çiçekler yandı. Bu yıl çok farklı olacak. Zamanı geldi. Sıcaklıkların artmasıyla güzel bir görsel şölen olacak. Çevre illerden bu çiçekleri görmeye gelenler oluyor. Sosyal medyadan insanlar geliyor" dedi.

kadıralak yaylası 2 (4)

Kadıralak Yaylası'nda mavi yıldız çiçeklerinin açtığını duyduktan sonra yaylaya gelen Rabia Malkoçoğlu, "Çiçekler açtığında hep gelmeye çalışırım. Her dönem buradayım. Gelip fotoğraf çekiyorum. Sosyal medyada fotoğraf paylaştıkça fotoğraf çekiyorum.  Merak ediyorum. Çok güzel bir yer. Doğası güzel. Herkesin görmesini istiyoruz." dedi.

kadıralak yaylası 2 (2)

Yapay göl ile Uzungöl gibi bir cazibe merkezine dönüştürülmesi planlanıyor

'Uluslararası Bern Sözleşmesi' uyarınca koruma altına alınan 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği yayla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edildi. Yıl boyunca sadece 2 hafta görünen 'Mavi Yıldız' çiçekleriyle ünlü yaylanın, yapılacak yapay göl ile Uzungöl gibi bir cazibe merkezine dönüştürülmesi planlanıyor. Yayla, estetik ve peyzaj değeri açısından önemli bir turizm merkezi olmaya aday.