Trabzon’da 73 yaşındaki kadını 17 bıçak darbesiyle öldüren sanık hakkında araştırma sonuç verdi.

Songül MAZLUM - Trabzon'da 17 yıl önce yalnız yaşadığı evde 17 bıçak darbesiyle katledilen 73 yaşındaki Fadime Balcı'nın cinayetindeki sır perdesi yıllar sonra kalktı.  Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ve Akçaabat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan özel bir ekibin çalışması sonucu 2016 yılında gözaltına alınan sanık H.B. (34) cinayeti itiraf etti. Hakkında kasten öldürme suçundan Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılan H.B. hakkında Cumhuriyet Savcısı mütalaasını da açıkladı.

Fatime Balcı 2

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Cinayet işledikten sonra hiçbir şey olmamış gibi yaşantısına devam eden, evlenip yuva kuran H.B. yargılama sürecinde, “Amacım kesinlikle Fatime Balcı’ya zarar vermek değildi. Amacım hırsızlıktı. Pişmanım, böyle bir amacım yoktu. Olay bu raddeye nasıl geldi anlamadım. Şimdiye kadar korktuğum için hiçbir şey söylemedim.” iddialarına yer verdi. Cumhuriyet Savcısı ise mütalaasında sanık H.B.’nin kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Trabzon'da yalnız yaşadığı evde 17 bıçak darbesiyle katledilen 73 yaşındaki Fadime Balcı'nın cinayetindeki sır perdesi yıllar sonra kalktı. Cinayeti yıllar sonra itiraf eden sanık H.B. (34) hakkında Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde açıklanan mütalaada kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Fatime Balcı

CİNAYETİ AYDINLATMAK İÇİN ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

Olay, 28 Mayıs 2005 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Kuruçam Mahallesi’nde yaşandı. Yalnız yaşayan Fadime Balcı'nın evinden çığlık sesi duyan komşuları, eve girdiklerinde yaşlı kadını öldürülmüş halde buldu. Fadime Balcı sırtından aldığı 17 bıçak darbesiyle yaşamını yitirirken, olay yerinde toplam 3 adet bıçak bulundu. Evdeki eşyaların dağınık halde bulunması cinayetin hırsızlık amacıyla işlenmiş olabileceği ihtimalini ön planda çıkarırken, cinayet 2021 yılına kadar faili meçhul kaldı. 2021 yılında Trabzon’da Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ve Akçaabat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan bir özel ekip oluşturuldu. Delillerin tekrar değerlendirilmesiyle birlikte şüpheli şahıs olarak gözaltına alınan 34 yaşındaki H.B. cinayeti itiraf etti ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

17 BIÇAK DARBESİYLE ÖLDÜRÜP, “PİŞMANIM” DEDİ

Yargılama sırasında sanık H.B., “Ben o zamanlar başarılı bir öğrenciydim. Aklımda hiçbir kötülük yoktu. Olay nasıl gelişti farkına varamadım. Fatime Balcı’nın evinin ışıkları açık olmadığı için evde olmadığını biliyordum. Amacım kesinlikle Fatime Balcı’ya zarar vermek değildi. Amacım hırsızlıktı. Ben sadece gitmiş olduğum odayı biraz karıştırdım ama bir şey bulamadım. Eve girdikten çok kısa bir süre sonra Fatime Balcı eve geldi. Beni gördü. Elinde küçük bir bıçakla üzerime doğru geldi. Kendimi korumak için elimle bıçağı tuttum.  Bu sırada yaralandım. Bıçak yere düştü. Boğuşmaya başladık. Merdivenden aşağı doğru yuvarlandık. Evin dış kısmından sesler geliyordu. Fatime Balcı’ya sesleniyorlardı. Birilerinin geldiğini duyunca panikledim. Yukarı çıktım. Salonda bulduğum bir bıçağı alıp geri döndüm. Sırtı ban dönüktü. Sırtına doğru darbeler vurmaya başladım. Koşarak eve girdiğim balkondan atlayarak çıktım. Anlattığım olay toplamda 3-4 dakika kadar sürmüştür. Ben bu olayı kimseye anlatmadım. Aileme bile anlatmadım. Olaya ilişkin kan örneğim alınınca eşime ve anne babama ben yapmadım diye söyledim. Ben kanımın alınmasından sonra olay yerinde bırakmış olduğum kan nedeniyle bu iki kanın uyuşacağını tahmin ettim ve eşime olayı başak bir şekilde anlattım. Pişmanım, böyle bir amacım yoktu. Olay bu raddeye nasıl geldi anlamadım. Şimdiye kadar korktuğum için hiçbir şey söylemedim. Olay tarihinde henüz 18 yaşına girmemiştim.” iddialarında bulundu.

İYİ Parti Milletvekili Örs'ün son durumu hakkında ilk açıklama yapıldı! İYİ Parti Milletvekili Örs'ün son durumu hakkında ilk açıklama yapıldı!

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Sanığın yargılanması Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde sürerken, Cumhuriyet Savcısı mütalaasını da açıkladı.  Savcı mütalaasında sanık H.B.’nin kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı ayrıca sanığın silahla ve gece vakti yağma suçundan da cezalandırılmasını talep etti. Duruşma kararın verilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.