Yorgun mermi kurbanı Emir Yuşa’nın ölümünün 1. Yıl dönümünde basın açıklaması yapıldı.

Geçtiğimiz yıl Trabzon’da yorgun merminin hayattan kopardığı Emir Yuşa Atıcı’nın ölümünün birinci yıl dönümünde annesi Asiye Atıcı, babası Mustafa Atıcı Trabzon Barosu Başkanı Duygu Keleş ile birlikte Trabzon Meydan Parkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Emir Yuşa gibi başka canların da yorgun mermi kurbanı olmaması için bireysel silahlanmaya karşı tepki koyan baba Atıcı, “Devletten tek isteğimiz o çocuk katilinin bir an önce bulunması. 1 senedir evladımıza hasretiz. Lütfen silah olayına son verin. Havaya mermi sıkmak güç gösterisi değildir ölüm sebebidir. Evladımızı toprağa koydum. İstemeden de olsa katil olmayın. Herkese sesleniyorum” dedi. Yakınları ise Emir Yuşa’nın maskelerini taktı.

DUYGU

TEK AMACIMIZ BAŞKA İNSANLARIN ÖLMEMESİ

Emir Yuşa’nın annesi Asiye Atıcı, bir yıldır oğlunun katilin bulunmadığını, mücadelelerinin sonunun gelmeyeceğini belirterek, “Oğlumun katilinin bulunmasını istiyorum. Trabzon halkı arkamızda olsun. 1 yıldır oğlumun son gün giydiği kıyafetiyle yatıyorum. Sadece Emir ölmedi. Emir’le birlikte hepimiz öldük. Bundan sonraki tek amacımız başka insanlar ölmesin. Mücadelemizin sonu gelmeyecek. Başkaları ölmesin. İyi ki varsın Eren, iyi ki varsın Emir diyorum” sözleriyle birlikte Emir Yuşa gibi ölüm yıl dönümü olan Eren Bülbül’ü de andı.

ANNE (1)

İSTEMEDEN DE OLSA KATİL OLMAYIN

Baba Mustafa Atıcı, silah kullanmanın güç gösterisi olamayacağını söyleyerek “Oğlum geçen yıl bugün bu saatte bir şehir eşkıyasının silahından çıkan mermiyle toprağa düştü. Soruşturmada herhangi bir ilerleme kaydedilemedi. Kolluk kuvvetlerinin elinden geldiğince çalıştığını biliyorum. Devletten tek isteğimiz o çocuk katilinin bir an önce bulunması. 1 senedir evladımıza hasretiz. Annesi kıyafetiyle yatıyor. Lütfen silah olayına son verin. Havaya mermi sıkmak güç gösterisi değildir ölüm sebebidir. Evladımızı toprağa koydum. İstemeden de olsa katil olmayın. Herkese sesleniyorum. Lütfen oğlumun katilini bulun” dedi.

aacb7272-6928-420d-be7b-a577bd71921a

Ganita’dan bakınca… Ganita’dan bakınca…

3 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ

Trabzon Baro Başkanı Duygu Keleş, bireysel silahlanmaya karşı uyarılarda bulunan konuşmasında, “Bireysel silahlanma ne yazık ki yılda 3 binden fazla vatandaşın ve tam bir yıl önce Emir Yuşa Atıcı’nın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Geleceğe dair umutları olan ve henüz baharındayken yaşamı elinden alınmış bir çocuğun hareketsizce yatan bedeni, o çocuğun acı çeken yakınları ve geri dönüşü olmayan zarar karşısında failin bulunmaması nedeni ile sessizliğe bürünmüş kamu görevlilerinin tamamı aynı acının ve ızdırabın birer parçasıdır. Bireysel silahlar, modern devlet egemenliğini elinde bulunduran kudretin izniyle ya da bilgisiyle temin edilen suç aletleridir. Oysa modern devlet yurttaşlarına, her türlü şiddete karşı güvenliğini sağlayacağı vaadiyle hukuk kurallarına uymayı tembihlemektedir” ifadelerini kullandı.

01fdf068-44f1-4de5-8138-82b5d778f296

SİLAHLANMAYI ÖZENDİRİCİ FAALİYETLERİN YASAKLANMASI

Bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi için neler yapılması gerektiğini söyleyen Keleş,Türkiye’deki bireysel silahlanma eğilimi kişi başına düşen silah sayısı ve suç oranları bakımından diğer ülkelerle kıyaslandığında dünya genelinde üst sıralarda olmadığı görülmektedir. Ancak hesaplamalarda kayıt dışı silah sahipliğine ilişkin tahminler devreye girdiğinde ve ateşli silahlarla işlenen suçlardaki değişime dair eğilimler incelendiğinde Türkiye’nin gittikçe ivme kazanan bir sorunla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu nedenle ivedilikle; 1) Silah ruhsatı alma prosedürünün değiştirilmesi ve şartların ağırlaştırılması; 2) Av Bayii işletmelerine yapılacak denetimlerin sıkılaştırılması, 3) Avcılık kimliği olmayanlara, av silahı satışının engellenmesi, 4) Bireysel silahlanmayı özendirici faaliyetlerin yasaklanması, 5) TV kanallarında bireysel silahlanmaya yönelik kamu spotları yayınlayarak, kamuoyun desteği yaratılması gerekmektedir.  Bir tehlikeye karşı “evde bulunsun” diye silahlananlar bilmelidir ki, silaha sahip olmak güven değil, risk oluşturur. Trabzon Barosu olarak, Emir Yuşa’nın ve bireysel silahlanma nedeni ile hayatını kaybeden tüm insanların faillerinin bulunması için toplum güvenliğini tehlikeye düşüren bireysel silahlanmanın önüne geçilebilmesi için verilen mücadeleye ortak olduğumuzu bildiriyor, kayıplarımızı özlem ve rahmet ile anıyoruz” şeklinde konuştu.