Trabzon’un ilçelerindeki plajlarının su kalitesini Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ortaya koydu.

Trabzon’da binlerce Trabzonlu güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte denizlere akın ederken, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Yüzme Suyu Takip Sistemi verilerini açıklayarak hangi plajların yüzme suyu kalitesi açısından iyi olduğunu ortaya koyuyor. Trabzon’da birçok plajın yüzme suyu kalitesi mükemmel olarak değerlendirilse de çoğu plajda cankurtaran bulunmuyor.

Trabzon’da binlerce Trabzonlu güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte denizlere akın ederken, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Yüzme Suyu Takip Sistemi verilerini açıklayarak hangi plajların yüzme suyu kalitesi açısından iyi olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca plajlarda yer alan özelliklerde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Yüzme Suyu Takip Sistemi sayfasından görüntüleniyor.

OF İLÇESİNDEKİ DÖRT PLAJIN DURUMU

Trabzon’un Of ilçesindeki Eskipazar Ayazoğlu mevkiindeki plaj, her ne kadar 2021 yılı değerlendirdiğinde kötü olarak nitelendirilse de bu sene numune alınarak yapılan değerlendirmelerde suyu bir kez iyi, 3 kez mükemmel olarak nitelendirildi. Of’taki Kıyıcık Jardarma Karakolu karşısındaki ve Kıyıcık Eskipazar Çay Fabrikası karşısındaki plajda yüzme suyu kalitesi açısından iyi olarak değerlendirildi.               Of Soğukpınar Mahallesi barınak önündeki plajın su kalitesi ise mükemmel olarak nitelendirildi.

SÜRMENE’DEKİ 4 PLAJIN DURUMU

Sürmene Çamburnu mesire yerindeki plajın su kalitesi de mükemmel olarak değerlendirildi. Sürmene Yeniay Plajı’nda yapılan 5 su kalitesi analizden 4’ü mükemmel, 1’i ise iyi olarak tespit edildi. Sürmene Çamlıca ve orta Mahalle Plajı da aynı sonuçları verdi. Zeytinli Mahallesi Karacehennem mevkiindeki plajın suyu da mükemmel olarak değerlendirilirken, plajda cankurtaran da bulunuyor.

ARAKLI’DAKİ 4 PLAJIN DURUMU

Araklı’daki dört plajın da su numuneleri inceledi. Yapılan analiz sonucu Akasya, Kalecik, Yalıboyu ve Konakönü Plajı’nın su kalitesi mükemmel olarak değerlendirildi.

Trabzon'da internetten sahte alkol satışı yapmaya çalıştılar Trabzon'da internetten sahte alkol satışı yapmaya çalıştılar

ARSİN’İN TEK PLAJI MÜKEMMEL VE CANKURTARANLI

Arsin’deki Güzelyalı Plajı’ndan alınan yüzme suyu analiz raporuna göre plajın su kalitesi mükemmel olarak nitelendirilirken, plajda can kurtaran, gözetleme kulesi ve duş da bulunuyor.

YOMRA’NIN TEK PLAJINDA DA CANKURTARAN VAR

Yomra Kaşüstü Plajı’nda 5 kez su analizi yapılırken, analizler sonucu suyun kalitesi 3 kez mükemmel, 2 kez ise iyi olarak ölçümlendi. Plajda cankurtaran bulunduğu da kaydedildi.

YALINCAK PLAIHI DA SU KALİTESİ İLE MÜKEMMEL PLAJLARDAN

İki gencin yaşamını yitirmesi ile gündeme gelen Ortahisar ilçesindeki Yalıncak Plajı’nın suyu ise 5 kez analiz edildi. Tüm analizlere göre suyun kalitesi mükemmel olurken, plajın cankurtaran bulundurduğuna da dikkat çekildi.

AKÇAABAT’IN DÖRT PLAJINDA SU MÜKEMMEL ANCAK CANKURTARAN BİR PLAJDA VAR

Akçaabat Söğütlü Mahallesi Cinili Cami doğusundaki plajda alınan numuneler mükemmel olarak değerlendirildi. Darıca, Akçakale ve Salacık Plajları da mükemmel olarak değerlendirilirken, Salacık Plajı’nda cankurtaran bulunduğuna da yer verildi.   

ÇARŞIBAŞI PLAJINDA DURUM

Çarşıbaşı Yoroz Plajı’nın da yüzme suyu kalitesinin belirlenmesi için 5 kez su numunesi alındı. Alınan numuneler sonucu suyun kalitesi, 4 kez mükemmel 1 kez iyi olarak belirlendi. Plajda cankurtaran bulunduğuna da yer verildi. Kerem Plajı’ndan alınan su numunelerinden de aynı sonuç elde edilirken, Belediye Plajı’na ilişkin de veriler yer aldı. Belediye Plajı’ndan alınan 5 numunenin sonucu mükemmel olurken, can kurtaran bulunduğuna da yer verildi. Kaleköy Plajı’ndaki tespitler de Belediye Plajı’ndaki tespitlerle aynı oldu.

VAKFIKEBİR PLAJLARINDA DURUM

Vakfıkebir Yalıköy Plajı’nda yüzme suyu kalitesini belirlemek için 6 kez analiz yapıldı. Analiz sonuçları dört kez mükemmel çıkarken, 1 kez iyi 1 kez de kötü olarak çıktı. Plajın 2021 yılı kalite sınıfı ise kötü olarak değerlendirildi. Vakfıkebir Belediye Plajı’nda ise alınan 6 su numunesinden biri kötü 5’i mükemmel olarak çıktı.

BEŞİKDÜZÜ PLAJLARI’NDAKİ SON DURUM

Beşikdüzü Plajı’ndaki su numunelerinin 3’ü mükemmel, 1’i iyi ve 1’i de kötü olarak analiz edildi. Plajda cankurtaran bulunduğuna da dikkat çekildi.