Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan gasilhanenin açılışı bugün gerçekleşti. Moloz mevkisinde Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Defin İşleri Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan gasilhanenin açılışına özel tören düzenlendi.

FboschFWAAApu19

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, çok anlamlı ve güzel bir hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Cenaze hizmetlerinin, belediyeler açısından özel hizmetler olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, bu hizmetin öneminin salgın döneminde daha iyi anlaşıldığını ifade etti.

Trabzon'da bir araç köprüden düştü! Yaralılar var Trabzon'da bir araç köprüden düştü! Yaralılar var

Farklı kısıtlamaların getirildiği salgın döneminde cenaze hizmetleri açısından hiçbir sorun yaşanmadığını dile getiren Ustaoğlu, gasilhanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 2021'de 13 bin 500, bu yılın 8 aylık döneminde ise 8 bin cenaze hizmeti verdiklerini aktardı.

FbosdIEXoAULTw_

Zorluoğlu, "Aynı anda 6 cenazenin yıkanabileceği, 15 cenazeye de hizmet edebilecek morg imkanına sahip. Jeneratörü var, sıcak su sistemi güneş enerjisi ile temin ediliyor, su deposu gibi imkanları var. İçerisinde cenaze yakınları için dinlenme, oturma ve taziye alanları ile otoparkı mevcut. Vakfıkebir ve Arsin'de de daha küçük çapta gasilhane yaparak hizmete açtık. Hedefimiz Of'ta da buna benzer, daha küçük ölçekte gasilhaneyi kısa zamanda tamamlayıp halkımızın hizmetine sunmak." ifadelerini kullandı.

Başkan Zorluoğlu, hazırladıkları sistem sayesinde hayatını kaybedenlerin yakınlarının, mezar fotoğraflarına, mezarın konumuna ve defin tarihine internetten ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Osman Aydın'ın dua etmesinin ardından Ustaoğlu, Zorluoğlu ve beraberindekiler gasilhaneyi gezdi.