Trabzon’da su arıtma tesisleri yetersiz kaldı, vatandaşlar su çilesi çekiyor.

TRABZON’DA hava sıcaklığının aniden yükselmesiyle birlikte birçok ilçede su arıtma tesisleri faaliyet dışı kaldı. Bazı kırsal bölgelerde arıtma tesisleri faaliyet dışı kalmasa da sular bulanık akıyor. Ortahisar’a bağlı Okçular Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar çeşmelerden bulanık su aktığını dile getirerek dışardan su satın alarak tükettiklerini kaydediyor. Köy sakinlerinden Münire Yılmaz, “Belediyenin bağladığı su içilemez halde. Bu sudan para alıyorlar. Bakkallardan su temin ediyoruz.” dedi.

BULANIK SUYA PARA...

MAHALLE muhtarı Sami Köse, “Sularımız yıllardır özellikle bu zamanlarda bulanık akıyor. Mahalleye Andon denilen yerden gelen su bulanık akıyor. Deponun başından bir yerden Karayollarının yolu geçti. Sular da çamurlanma başladı. TİSKİ ile konuştuk. ‘Bulanık akan sudan para alıyorsunuz’ dedik. ‘Oralarda projelerimiz var. Şu anda yapacak bir şey yok. Depolarımız, dinlenme yerlerimiz var’ dediler. Projeler için zaman da vermediler. Yakın bir zaman da yapılacak gibi gözükmüyor.” diye konuştu.

SULARI KAYNATIP İÇİN

SADECE Okçulardan değil birçok kırsal bölgeden bulanık su şikayeti gelirken, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinden Prof. Dr. Faruk Aydın su kullanımı konusunda uyardı. Zaruri hallerde bulanık suyun nasıl kullanılabileceğini anlatan Prof. Dr. Faruk Aydın, “Suyu kaynatıp tüketmek daha iyi. Bu da enerji gerektiriyor. Masraflı bir iş ama bu durumda yapılabilecek en güzel şey suyu kaynatıp öyle kullanmak. Su kaynatılıp tüketilirse bir sorun olmaz.” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da hava sıcaklığının aniden yükselmesiyle birlikte birçok ilçede su arıtma tesisleri faaliyet dışı kaldı. TİSKİ, bazı ilçelerde büyük çapta sorun yaşandığını aktararak, “Bir haftadır ilimizde devam eden mevsim normallerinin çok üstündeki sıcaklıklar nedeniyle hızlı bir kar erimesi gerçekleşmiş olup, buna dayalı su bulanıklıkları had safhaya ulaşmıştır. Bu nedenle bazı arıtma tesislerimiz devre dışı kalmıştır. Arsin ve Yomra ilçemizde de bulanıklığa bağlı ortaya çıkan sorunlar nedeniyle su kesintileri yaşanabilmektedir. Ani hava sıcaklığı değişimlerine bağlı gelişen bu olumsuz durumun en kısa sürede giderilmesi adına çalışmalarımız devam etmektedir.” açıklamasında bulundu. Vatandaşlardan gelen şikayetler ise sadece Yomra ve Arsin’le sınırlı kalmadı. Ortahisar’a bağlı Okçular Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar çeşmelerden bulanık su aktığını dile getirerek dışardan su satın alarak tükettiklerini kaydetti. Köy sakinlerinden Münire Yılmaz, “Belediyenin bağladığı su içilemez halde. Bu sudan para alıyorlar. Köydeki dükkanlardan su alıyoruz. Ümit ediyoruz ki köyde az insan olur da bakkallardaki su da bitmez.” dedi. Mahalle muhtarı Sami Köse, “Sularımız yıllardır özellikle bu zamanlarda bulanık akıyor. Mahalleye Andon denilen yerden gelen su bulanık akıyor. Deponun başından bir yerden Karayollarının yolu geçti. Sular çamurlanma başladı. TİSKİ ile konuştuk. ‘Bulanık akan sudan para alıyorsunuz’ dedik. ‘Oralarda projelerimiz var. Şu anda yapacak bir şey yok. Depolarımız, dinlenme yerlerimiz var’ dediler. Projeler için zaman da vermediler. Yakın bir zaman da yapılacak gibi gözükmüyor.” diye konuştu.

Farabi Batum'u mest etti! Farabi Batum'u mest etti!

BULANIK SULAR KAYNATIP TÜKETİLMELİ

Sadece Okçulardan değil birçok kırsal bölgeden bulanık su şikayeti gelirken, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinden Prof. Dr. Faruk Aydın su kullanımı konusunda uyardı. Zaruri hallerde bulanık suyun nasıl kullanılabileceğini anlatan Prof. Dr. Faruk Aydın, “Suyu kaynatıp tüketmek daha iyi. Bu da enerji gerektiriyor. Masraflı bir iş ama bu durumda yapılabilecek en güzel şey suyu kaynatıp öyle kullanmak. Su kaynatılıp tüketilirse bir sorun olmaz.” ifadelerini kullandı.

Songül MAZLUM